Poděbrady rozhodly: Odbojář Paumer tu bude mít desku

ČTK ČTK
15. 9. 2011 20:46
O umístění pamětní desky se ve městě diskutovalo několik let, návrh prošel o 1 hlas
Milan Paumer v Poděbradech vyrůstal, sblížil se tam také s bratry Mašínovými. Žil tu i po návratu  do vlasti a je zde pohřben.
Milan Paumer v Poděbradech vyrůstal, sblížil se tam také s bratry Mašínovými. Žil tu i po návratu do vlasti a je zde pohřben. | Foto: Ludvík Hradilek

Poděbrady - Loni zesnulý představitel protikomunistického odboje Milan Paumer bude mít v Poděbradech pietní místo s pamětní deskou. Na svém posledním jednání o tom rozhodli poděbradští zastupitelé.

Návrh prošel o jeden hlas, pro bylo 14 ze 27 zastupitelů bez rozdílu politických stran.

O umístění pamětní desky se ve městě diskutovalo několik let. Milan Paumer v Poděbradech vyrůstal, sblížil se tam také s bratry Ctiradem a Josefem Mašínovými. Ve městě žil i po návratu ze zahraničí, od roku 2001. Zemřel loni 22. července ve věku 79 let a je ve městě pohřben.

Poti pietnímu místu vznikla petice

Pietní místo s pamětní deskou bude na prvním náměstí poděbradského zámku, uvedl místostarosta města Ivan Uhlíř (TOP09). Jak bude deska vypadat, jak bude velká i kolik bude stát, se teprve rozhodne. Na starosti to má nyní kulturní komise města. "Je možné, že bude pamětní desku financovat Nadační fond Milana Paumera," připustil Uhlíř.

Proti pietnímu místu vznikla ve městě také petice, kterou podepsalo 600 lidí. "Tu dobu jsem zažila. Vláda sama komunistickou stranu nezakázala, ale oslavuje bojovníky proti komunismu," citoval denik.cz jednu z iniciátorů petice Zdenu Formánkovou.

Starosta města Langr řekl, že on sám návrh zastupitele Petra Fialy (ODS) nepodpořil. "Myslím si, že příběh bratrů Mašínů a Milana Paumera není stále jasný, abychom sami mohli za historii rozhodovat. Stále není možné říci, zda byli vrazi nebo hrdinové," míní Langr. Rozhodnutí zastupitelů označil za politickou deklaraci, kterou respektuje.

Místostarosta: S Paumerem se ztotožňuji

Místostarosta Uhlíř Paumera označil za pozitivní osobnost i se všemi otazníky. "Lidé se z historie moc nepoučili, takže by se měli snažit budovat budoucnost. Až se budoucnost stane historií, aby se mohli ohlédnout, že něco změnili pozitivně. Za to já si pana Paumera cením, že on se snažil ukázat, jakou cestou by neměli jít. Komunismus považoval za zrůdný režim a s tím se ztotožňuji," uvedl Uhlíř.

Podívejte se na fotogalerii z pohřbu Ctirada Mašína:

Ozbrojený boj, který skupina kolem bratrů Mašínových v první polovině 50. let minulého století vedla proti československému komunistickému režimu, do dnešních dnů rozděluje českou společnost. Členové skupiny totiž zabili několik lidí. 

Podle nedávného průzkumu Mašíny za hrdiny považuje jen 15 procent Čechů. Někteří lidé požadují, aby bylo Mašínům uděleno státní vyznamenání, jiní je označují za vrahy.

V Československu nebyli Mašínové ani Paumer nikdy odsouzeni, jejich stíhání bylo přerušeno a komunistické úřady několikrát marně žádaly USA o jejich vydání. V polovině 90. let pak státní zastupitelství stíhání bratrů i Paumera kvůli promlčení odložilo.

 

Právě se děje

Další zprávy