Snímky z pohřbu Ctirada Mašína: Salvy, vlajka a vyznamenání

Snímky z pohřbu Ctirada Mašína: Salvy, vlajka a vyznamenání
Rozloučení s mužem, kterého mají jedni za hrdinu a druzí za vraha, se odehrálo v clevelandské pohřební síni Ripepi & Sons.
Smutečního obřadu se kromě Mašínova bratra Josefa (na snímku vpravo) zúčastnil ministr obrany Alexandr Vondra. V Česku se řešilo, zda za let do USA neutratil moc peněz...
Ale ve vládním speciálu letělo s Vondrou víc lidí. Například ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek (nalevo) a senátoři Jaromír Štětina a Tomáš Grulich (uprostřed).
Josef Mašín po boku své sestry Zdeny. Dáma s pokládanou vlnou je Sandra Anna Mašínová, dcera Josefa Mašína a neteř zesnulého.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Domácí Ludvík Hradilek, Domácí
25. 8. 2011 3:20

Cleveland - S vojenskými poctami a za přítomnosti českých politiků - například ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) - byl ve středu v americkém Clevelandu pohřben protikomunistický odbojář Ctirad Mašín.

Muž, který je pro část Čechů absolutním hrdinou, pro část zločincem. Spolu s bratrem Josefem a dalšími odbojáři se na začátku 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce. Při jejich akcích zemřelo šest lidí - dva příslušníci SNB a pokladník v Československu a později i tři východoněmečtí policisté.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy