Odvoláno celé vedení Berouna. Exstarosta mluví o puči

ČTK ČTK
19. 4. 2011 20:57
O odvolání se jednalo v bouřlivé atmosféře přes 3,5 hodiny, rozhodovalo veřejné hlasování
Exstarostovi Berouna Tomáši Havlovi se rozpadla koalice, hovoří o puči
Exstarostovi Berouna Tomáši Havlovi se rozpadla koalice, hovoří o puči | Foto: Stránky Tomáše Havla

Beroun - Zastupitelé Berouna v úterý večer odvolali z funkcí celé vedení města včetně radních a vzápětí zvolili jiné. Odvolaného starostu Tomáše Havla (ODS) v pozici vystřídala místostarostka Šárka Endrlová (Nezávislí Berouňáci).

Ve vedení radnice budou nově sedět tři místostarostové místo původního jednoho. Zastupitelé zároveň rozhodli o snížení počtu radních. Exstarosta Havel označil úterní jednání za puč.

Politici o odvolání vedení města jednali v bouřlivé atmosféře přes tři a půl hodiny, rozhodovali ve veřejném hlasování. Návrh na odvolání vedení radnice podalo sdružení Nezávislí Berouňáci, TOP 09 a ČSSD. První dvě strany v pondělí vystoupily z koalice, kterou po volbách uzavřely s vítěznou ODS. Občanští demokraté podle nich nespolupracovali a nekomunikovali s koaličními partnery.

Havel: Je to kvůli výstavbě obchodního centra

Exstarosta Havel tyto námitky odmítl. Tvrdí, že za pět měsíců fungování koalice ostatní strany nepodaly kvůli fungování koalice jedinou oficiální stížnost. Úterní jednání před zastupiteli označil za "politický puč".

Nově utvořené politické spojení Nezávislých Berouňáků, TOP 09 a ČSSD podle něj vzniklo kvůli plánované výstavbě v bývalém areálu místní textilky, kde by se v budoucnosti mělo stavět obchodní centrum.

"Nic tomu (odvolání) nenaznačovalo. Všichni v Berouně jsou si myslím vědomi toho, že město funguje a není tady žádný zjevný problém. Uvedené argumenty mého odvolání považuji za vykonstruované a zcela účelově dané dohromady," řekl Havel, který ve vedení města působil 17 let.

Nová koalice zvolila do pozice starosty dosavadní místostarostku Endrlovou. Beroun má nově tři místostarosty místo původního jednoho. Uvolněným zástupcem starostky se stal František Ečer (ODS), neuvolněnými místostarosty jsou Patrik Brodan (TOP 09) a Ivan Kůs (ČSSD). Ve vedení města dále budou sedět pouze tři radní místo původních pěti. Dva posty připadly Nezávislým Berouňákům a jeden ČSSD.

V Berouně v loňských komunálních volbách zvítězila ODS se ziskem 29,32 procenta hlasů a šesti mandátů. Druhá skončila ČSSD, kterou podpořilo 21,26 procenta voličů, což jí stačilo na pět mandátů. Třetí skončilo sdružení Nezávislí Berouňáci s 21,15 procenta hlasů a pěti mandáty. Do zastupitelstva se dostaly ještě KSČM a TOP 09 shodně s dvěma mandáty a Berounští nestraníci.cz, kteří mají jednoho zastupitele.

 

Právě se děje

Další zprávy