Zraněný technař neuspěl s žalobou za CzechTek

Veronika Lehovcová Suchá ČTK Veronika Lehovcová Suchá, ČTK
31. 1. 2011 16:54
Hudebník Tomáš Pavlecký odškodnění za zraněné oko nedostane
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Hudebníkovi Tomáši Pavlackému se vzdálila šance, že dostane od státu odškodnění za zranění oka při policejním zásahu na akci CzechTek v roce 2005.

Obvodní soud pro Prahu 7 v pondělí zamítl jeho žalobu, kterou se po ministerstvu vnitra domáhal odškodnění zhruba 100 tisíc korun.

Podle soudkyně Markéty Vodákové se nepodařilo prokázat, že mu úraz způsobil některý z policistů, kteří proti účastníkům tehdy zasahovali.

Soud přistoupil na argumentaci ministerstva vnitra, které se od počátku hájilo tím, že Pavlackého mohl klidně trefit některý z technařů, kteří plynové granáty házeli zpátky na policisty

Rozsudek není pravomocný. Pavlacký novinářům řekl, že se proti němu odvolá.

Čtvrt roku na nemocenské

V roce 2009 stejný soud hudebníkovi vyhověl. Odůvodnil to tehdy naopak tím, že stát vždy odpovídá za škody způsobené policistou při zákroku. Z této odpovědnosti se může vyvinit pouze tehdy, když prokáže, že policejní zásah vyvolal sám zraněný člověk svým protiprávním jednáním.

Odvolací pražský městský soud však následně tento verdikt zrušil a případ k obvodnímu soudu vrátil.

Pavlackého někdo na akci CzechTek v létě 2005 trefil do hlavy granátem, zásah mu poškodil oko. Musel na dva zákroky a celkem byl v pracovní neschopnosti tři měsíce.

Pavlacký má trvalé následky

"Mám trvalé následky. Vidím, ale zorné pole mám zmenšené asi o třetinu," popsal svůj stav Pavlacký, který pracuje jako asistent režie. "Nemám v oku sklivec, který mi museli odstranit. Oko je proto velmi zranitelné, musím si dávat velký pozor, aby se mi něco nestalo."

Hudebník dál žádá od státu náhradu škody sto tisíc korun. "Je tam zahrnuto bolestné, ušlý zisk, kompenzace za snížené společenské uplatnění či nákup zdravotních pomůcek," vysvětlil Pavlackého právní zástupce Matěj Dvořák.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy