Technař uspěl u soudu. Má šanci na odškodné za CzechTek

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
8. 7. 2009 15:47
Účastník rozehnané technoparty CzechTek uspěl s žalobou na náhradu škody za zranění
Ilustrační fotografie z CzechTeku 2006
Ilustrační fotografie z CzechTeku 2006 | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Hudebník Tomáš Pavlacký, který po zásahu plynovým granátem při technoparty CzechTek 2005 přišel málem o oko, je o krok blíže k tomu, aby od policie dostal peněžní náhradu.

Obvodní soud pro Prahu 7 dnes rozhodl, že jeho žaloba na náhradu škody proti ministerstvu vnitra je oprávněná.

Ministerstvo se proti výroku může odvolat.

"Stát za jednání policie odpovídá vždy," řekl soudce Ladislav Hejtmánek s tím, že policie by se mohla viny za škodu na zdraví zbavit jen tak, že by dokázala, že zraněný sám zavdal k útoku policistů příčinu, třeba porušováním zákona.

"To se v tomto případě neprokázalo," dodal soudce.

Pavlacký žádá sto tisíc korun

Pavlackého někdo z policistů v létě 2005 trefil do hlavy granátem, zásah mu poškodil oko. Musel na dva zákroky a celkem byl v pracovní neschopnosti tři měsíce.

"Mám trvalé následky. Vidím, ale zorné pole mám zmenšené asi o třetinu," popisuje Pavlacký, který pracuje jako asistent režie. "Nemám v oku sklivec, který mi museli odstranit. Oko je proto velmi zranitelné, musím si dávat velký pozor, aby se mi něco nestalo."

Žádá od ministerstva náhradu škody ve výši asi sto tisíc korun.

"Je tam zahrnuto bolestné, ušlý zisk, kompenzace za snížené společenské uplatnění či nákup zdravotních pomůcek," vysvětluje Pavlackého právní zástupce Matej Dvořák.

Právnička ministerstva vnitra Monika Henyšová nechtěla rozhodnutí komentovat, před soudem ale argumentovala tím, že není možné dokázat, že granát skutečně hodil policista. Podle ní mohl Pavlackého klidně trefit některý z technařů, kteří plynové granáty házeli zpátky na policisty.

 

Právě se děje

Další zprávy