Život a smrt Rudolfa S. Portrét oběti vraždy v tramvaji

Michal Štůsek Michal Štůsek
14. 2. 2011 16:55
Policie stále hledá vraha Rudolfa S., který byl zastřelen na konečné linky 22
Takto našel zavražděného Rudolfa S. na konečné řidič tramvaje.
Takto našel zavražděného Rudolfa S. na konečné řidič tramvaje. | Foto: ČTK

Praha - Desátý den pátrá pražská policie po vrahovi Rudolfa S., který byl zastřelen na konečné zastávce tramvaje číslo 22 v Hostivaři.

Na prvotní výzvu reagovalo několik svědků, pachatel však stále uniká. "Vyšetřování stále pokračuje, k případu nemohu říci nic jiného, než co bylo uvedeno dříve," sdělila Aktuálně.cz mluvčí policie Andrea Zoulová.

Co ale chladnokrevné vraždě předcházelo? Z pátrání Aktuálně.cz vyplývá, že obětí byl dlouholetý narkoman Rudolf S., který na konci minulého roku podstoupil odvykací kúru v léčebně Červený dvůr a po více než dvaceti letech závislosti se ji pokusil zlomit.

Přátelé, kteří ho znali od základní školy a jejichž identitu slíbila redakce Aktuálně.cz neprozradit, o něm mluví jako o člověku, který měl občas tendence provokovat okolí.

"On takový byl, občas se mu prostě někdo nelíbil, tak ho začal urážet, ale většinou to dopadlo tak, že sám dostal namláceno, protože se nepral," popisuje jeho povahu jeden z nich. Rudolf S. se tak dostal do mnoha konfliktů, žádný z nich ale nepřerostl hranice krátkodobé rozepře. Podle jeho známých neměl s nikým žádné spory ani nikomu nedlužil peníze. 

Osudný večer strávil Rudolf S. nejprve v pivnici Budějovická, odkud se později přesunul do baru Ještěrka nedaleko I.P. Pavlova. Podle výpovědi barmana se zde podnapilý R.S. slovně pustil do asi čtyřicetiletého rusky mluvícího muže, který seděl vedle něj u stolu. V potyčku incident nepřerostl, muž po chvíli zaplatil a odešel.

Ve tři čtvrtě na jednu nasedl opilý Rudolf S. na I.P. Pavlova do tramvaje číslo 22 ve směru do Vršovic. Po cestě usnul, proto nevystoupil na zastávce Koh-i-noor, poblíž které měl po otci pronajatý byt, ale jel až na konečnou.

Několik minut po jedné hodině jej našel řidič tramvaje s prostřelenou hlavou. Podle informací policie byl čtyřiatřicetiletý Rudolf S. zavražděn pravděpodobně v konečné stanici přibližně deset minut po jedné hodině ráno.

Policie následně vyzvala o pomoc veřejnost. "Několik svědků se nám ozvalo, podrobnosti ale nemohu vzhledem k probíhajícímu vyšetřování uvést," vysvětluje policejní mluvčí.

Narkomanem od třinácti

S drogami se Rudolf S. dostal poprvé do kontaktu už ve třinácti letech a od té doby na nich byl závislý. Několikrát se sám od sebe pokusil přestat, vždy se k nim ale po několika měsících vrátil.

Radikální změnu se rozhodl udělat vloni, kdy nastoupil na odvykací kúru v léčebně Červený dvůr. Odtud vyšel na konci roku, ale návrat do společnosti pro něj nebyl jednoduchý. Jeho odhodlání s drogami skoncovat potvrzuje i fakt, že měl v rámci odvykacího programu odjet v neděli 6. února na týdenní pobyt.

Fotografie Rudolfa S. z občanského průkazu.
Fotografie Rudolfa S. z občanského průkazu. | Foto: Policie ČR

Po návratu z léčebny dělal chvíli popeláře, ale po pár týdnech práce nechal a najít si novou se mu nedařilo. Přes týden bydlel se svojí matkou ve Vršovicích, o víkendu většinou u přátel.

První nešťastná rána osudu přišla do rodiny na Silvestra, kdy mu zemřel otec. Rudolf po něm zdědil byt v podnájmu ve Vršovicích nedaleko Koh-i-nooru, který začal s pomocí přátel rekonstruovat a s novým zázemím se chtěl pozvolna vrátit do běžného života.

Přátelé jej popisují jako nadšence do historie a aut, který měl odjakživa srdce punkera. "Měl problémy s autoritami a neuměl držet jazyk za zuby," dodávají. Rudolf S. byl vystudovaný automechanik a zpočátku se této profesi věnoval.

Peníze na drogy získal především z prodeje bytu a vybavení na Jižním městě, který zdědil po svém dědečkovi. V roce 2003 se oženil, také s narkomankou, vztah jim ale dlouho nevydržel. Přesto se s ní nikdy nerozvedl.

Přátelé z Budějovické

Mikina s nápisem Budějovická, kterou měl v osudný den na sobě, není symbolem gangu ani projevem sympatií k neonacismu, jak se zpočátku v médiích spekulovalo.

Logo Budějovická na bundě oběti
Logo Budějovická na bundě oběti | Foto: Policie ČR

"Jsme skupina lidí z Budějovické, co se známe od základní školy a pořád se scházíme. Rád vymýšlím různé návrhy triček, tak mě jednou napadlo jich udělat pár jen pro nás. Byl o ně velký zájem, takže jsme v tom pokračovali a teď to tu nosí kde kdo," popisuje vznik nápadu jeden z jeho tvůrců Tomáš.

Právě tato komunita lidí pomáhala Rudolfovi S. se s drogami vypořádat. "Stáli jsme za ním. Když potřeboval jídlo, věděl kam zajít, měl kde přespat," popisuje.

Na popud lidí z Budějovické se nakonec rozhodl jít na léčení, které úspěšně absolvoval. "Po tom, co všechno dokázal přežít, je hrozná ironie osudu, že skončil právě takhle," smutně konstatují jeho blízcí.

 

Právě se děje

Další zprávy