Ze stanice metra Jinonice mizí bronzové sklo, může ho nahradit plech. Architekti jsou zděšeni

David Kohout
20. 11. 2016 16:39
Dopravní podnik od listopadu opravuje stanici Jinonice na lince B pražského metra. Podle kritiků hrozí, že stanice při rekonstrukci přijde o svůj výjimečný ráz. Jeden z návrhů totiž počítá s odstraněním skleněných tvarovek z dílny proslulého sklářského umělce Františka Víznera. Nahradit by je měl plech. Architekt Patrik Kotas nevidí důvod, proč by kdokoliv měl tvarovky měnit. Další architekt Petr Kučera zase viní podnik z toho, že si chce ušetřit čas i práci.
Stanice Jinonice
Stanice Jinonice | Foto: David Kohout

PrahaDopravní podnik hlavního města Prahy začal opravovat stanici metra Jinonice na trase B. Stanice je výjimečná svou výzdobou, kterou navrhl světově proslulý sklářský výtvarník František Vízner. Tvoří ji unikátní skleněné tvarovky bronzové barvy vyvinuté v Tesle Holešovice.

Foto: David Kohout

A právě unikátní tvarovky by zanedlouho mohly být vystřídané plechem. "Demontáž obkladů je součástí přípravných prací. O tom, zdali budou schopny zpětného osazení, se rozhodne po jejich kompletním snesení. Pokud ne, náhradní variantou je dle projektu nový obklad z ocelového plechu," okomentovala probíhající rekonstrukci mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Podle architekta Petra Kučery, který se pražskými stanicemi metra zabývá a kritizuje třeba podobu plánované trasy D, však dopravní podnik postupuje diletantsky a chce si jen ušetřit práci. Nesouhlas s možnou demontáží skleněných obkladů ale vyjádřil i Patrik Kotas, který je autorem například stanice Rajská zahrada nebo Střížkov. "Doufám, že máte mylnou informaci a k ničemu takovému snad nedojde. Nevidím důvod, proč by tvarovky měly být vyměněny za levný plech,“ řekl Aktuálně.cz Kotas.

Podle Kučery situace v Jinonicích ukazuje na to, že dopravce jednoduše neví, co hodnotného kde má. "Úředníci doteď nebyli schopni vytvořit ucelený soupis všech umělecky hodnotných předmětů v metru," doplnil.

"Dochází pak k situacím, kdy zaměstnanci například polepí drahé a vzácné obložení levným reklamním balastem nebo nechají venku válet náhradní kusy obložení. To je pak jasné, že se to zničí," kritizuje Kučera.

Plastika skončila v Jerevanu, filmaři posprejovali stěnu

Umění přitom pomalu mizí i z dalších stanic pražského metra. Při poslední rekonstrukci stanice Národní třída například zmizela monumentální skleněná plastika Kontakty od umělců Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Znovu se objevila až v muzeu skla v Jerevanu.

Dominantou vestibulu stanice Náměstí Republiky byla dvojice stél ze skla. Odrážející se světlo od plastiky vytvářelo duhové spektrum v barvách trikolóry. Stély jsou dnes součástí administrativní části obchodního centra Palladium.

Aktivisté kritizují i další rekonstrukce, které negativně pozměnily ráz stanic. Upozorňují třeba na instalaci bezbariérového přístupu u stanic Můstek a Anděl. Stanice přišly o svůj původní ráz. Dalším zásahem se na obložení Smíchovského nádraží "podepsali" filmaři. Při natáčení filmu Vejška posprejovali a nenávratně poškodili keramické obložení stanice.

Kompletní oprava celé stanice Jinonice bude trvat rok a dopravník podnik za ni zaplatí 154 milionů korun bez daně. "Na řadu by pak měla přijít rekonstrukce Dejvické za dalších 100 milionů korun," sdělil již dříve mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. 

Foto: David Kohout
 

Právě se děje

Další zprávy