Zavři oko, radil Janoušek. A dopravní podnik čeká razie

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
31. 3. 2012 7:05
Praha prověří zakázky, o kterých se na nahrávkách baví Janoušek s Bémem a Ďuricou
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Zveřejnění odposlechů hovorů mezi pražským exprimátorem Pavlem Bémem, magistrátními úředníky a lobbistou Romanem Janouškem má první reálný dopad na fungování hlavního města.

Nynější vedení magistrátu se rozhodlo prověřit obchody dopravního podniku, které aktéři odposlechů mezi sebou řešili.

Jde o prodej areálu bývalých garáží v Dejvicích a výstavbu na stanici metra Palmovka, které Janoušek po telefonu probíral se šéfem odboru obchodních aktivit Peterem Ďuricou.

Janoušek na nahrávce, kterou zveřejnila MF Dnes, chválí přípravu prodeje dejvických garáží. Když má Ďurica námitky proti záměru s Palmovkou, Janoušek ho nabádá:  "Tak o tom nemluv. Dělej, že nic nevidíš. Prosím tě, tak zavři oko. Je to v pořádku."

Primátor Svoboda: Pochybné obchody prověříme

Primátor Bohuslav Svoboda pro Aktuálně.cz řekl, že se při celkové kontrole fungování dopravního podniku zaměří i na tyto dva obchody. "Samozřejmě neopomineme ani tyto otázky," uvedl. Podle zdrojů z magistrátu by se měly na stůl dostat během několika příštích týdnů.

Pavel Bém a Roman Janoušek na golfu.
Pavel Bém a Roman Janoušek na golfu. | Foto: golf.cz

Svoboda ale připustil, že pro něj zrovna tyto dvě kauzy nejsou v tuto chvíli prioritou. Magistrát se zaměřuje spíše na jiné smlouvy DPP uzavřené za Béma. Jde především o dodávky tramvají, autobusů, energií a pohonných hmot.

"Jsou to oblasti, kde máme podle analýz předpoklad k tomu, abychom dokázali snížit ceny," zdůvodnil to primátor.

Svoboda odmítl, že by se Praha začala pochybnými obchody magistrátu a městských firem za Béma zabývat až poté, co byly zveřejněny odposlechy. Kauzy, které díky nim vyplynuly na povrch, už prý magistrát dávno řeší.

"My jsme se samozřejmě bez těchto odposlechů již od začátku stali zodpovědní za hlavní město Prahu, za magistrát, za jím vlastněné podniky. Vyvíjíme veškerou činnost k tomu, abychom to dali do pořádku," popsal primátor.

Důkladného prověření se dočkají také zakázky, které za Béma zadával nebo připravoval Odbor městského investora. Magistrát totiž tento měsíc odhalil, že tři náhodně vybrané zakázky, pro které se podklady připravovaly už v roce 2009, jsou předražené až o 60 %.

Staré příběhy jsou uzavřené příběhy

Janoušek s Bémem měli podle odposlechů vliv i na společnost Navatyp (dnešní Prominecon), který byl v roce 2007 nejvlivnějším developerem v Praze. Kromě řady významných staveb ovládal i nemovitosti magistrátu.

Magistrát už s firmou nespolupracuje a starší vztahy nijak řešit nehodlá. "Starší příběhy jsou příběhy, které jsou uzavřené," komentoval to primátor. Rada města 20. března schválila i výpověď nájemní smlouvy na pravobřežní náplavky, které spravovala firma PMC servisní stoprocentně vlastněná právě Promineconem.

Přípravu územního plánu už nové vedení stopnulo

Janoušek měl podle odposlechů ovlivňovat i přípravu nového územního plánu. Toto podezření magistrát prověřovat nebude, protože nová koalice už dříve přípravy zastavila a pracuje na takzvaném metropolitním plánu.

Náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09) označil jako jeden z důvodů, proč dosavadní přípravu Praha stopla, právě podezření z možné korupce.

Bývalý primátor Bém se nyní na pražské radnici téměř neangažuje. Pražští radní ho v úterý v reakci na odposlechy odvolali z protidrogové komise. Bém by se podle radních měl vzdát také funkce člena správní rady Nadačního fondu Cesta ke vzdělání a Bezpečná Praha.


 

Právě se děje

před 5 minutami

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu za těžbu v dole Turów

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur za každý den těžby uhlí v dole Turów. Soud to uvedl na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy