Zavři oko, radil Janoušek. A dopravní podnik čeká razie

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
31. 3. 2012 7:05
Praha prověří zakázky, o kterých se na nahrávkách baví Janoušek s Bémem a Ďuricou
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Zveřejnění odposlechů hovorů mezi pražským exprimátorem Pavlem Bémem, magistrátními úředníky a lobbistou Romanem Janouškem má první reálný dopad na fungování hlavního města.

Nynější vedení magistrátu se rozhodlo prověřit obchody dopravního podniku, které aktéři odposlechů mezi sebou řešili.

Jde o prodej areálu bývalých garáží v Dejvicích a výstavbu na stanici metra Palmovka, které Janoušek po telefonu probíral se šéfem odboru obchodních aktivit Peterem Ďuricou.

Janoušek na nahrávce, kterou zveřejnila MF Dnes, chválí přípravu prodeje dejvických garáží. Když má Ďurica námitky proti záměru s Palmovkou, Janoušek ho nabádá:  "Tak o tom nemluv. Dělej, že nic nevidíš. Prosím tě, tak zavři oko. Je to v pořádku."

Primátor Svoboda: Pochybné obchody prověříme

Primátor Bohuslav Svoboda pro Aktuálně.cz řekl, že se při celkové kontrole fungování dopravního podniku zaměří i na tyto dva obchody. "Samozřejmě neopomineme ani tyto otázky," uvedl. Podle zdrojů z magistrátu by se měly na stůl dostat během několika příštích týdnů.

Pavel Bém a Roman Janoušek na golfu.
Pavel Bém a Roman Janoušek na golfu. | Foto: golf.cz

Svoboda ale připustil, že pro něj zrovna tyto dvě kauzy nejsou v tuto chvíli prioritou. Magistrát se zaměřuje spíše na jiné smlouvy DPP uzavřené za Béma. Jde především o dodávky tramvají, autobusů, energií a pohonných hmot.

"Jsou to oblasti, kde máme podle analýz předpoklad k tomu, abychom dokázali snížit ceny," zdůvodnil to primátor.

Svoboda odmítl, že by se Praha začala pochybnými obchody magistrátu a městských firem za Béma zabývat až poté, co byly zveřejněny odposlechy. Kauzy, které díky nim vyplynuly na povrch, už prý magistrát dávno řeší.

"My jsme se samozřejmě bez těchto odposlechů již od začátku stali zodpovědní za hlavní město Prahu, za magistrát, za jím vlastněné podniky. Vyvíjíme veškerou činnost k tomu, abychom to dali do pořádku," popsal primátor.

Důkladného prověření se dočkají také zakázky, které za Béma zadával nebo připravoval Odbor městského investora. Magistrát totiž tento měsíc odhalil, že tři náhodně vybrané zakázky, pro které se podklady připravovaly už v roce 2009, jsou předražené až o 60 %.

Staré příběhy jsou uzavřené příběhy

Janoušek s Bémem měli podle odposlechů vliv i na společnost Navatyp (dnešní Prominecon), který byl v roce 2007 nejvlivnějším developerem v Praze. Kromě řady významných staveb ovládal i nemovitosti magistrátu.

Magistrát už s firmou nespolupracuje a starší vztahy nijak řešit nehodlá. "Starší příběhy jsou příběhy, které jsou uzavřené," komentoval to primátor. Rada města 20. března schválila i výpověď nájemní smlouvy na pravobřežní náplavky, které spravovala firma PMC servisní stoprocentně vlastněná právě Promineconem.

Přípravu územního plánu už nové vedení stopnulo

Janoušek měl podle odposlechů ovlivňovat i přípravu nového územního plánu. Toto podezření magistrát prověřovat nebude, protože nová koalice už dříve přípravy zastavila a pracuje na takzvaném metropolitním plánu.

Náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09) označil jako jeden z důvodů, proč dosavadní přípravu Praha stopla, právě podezření z možné korupce.

Bývalý primátor Bém se nyní na pražské radnici téměř neangažuje. Pražští radní ho v úterý v reakci na odposlechy odvolali z protidrogové komise. Bém by se podle radních měl vzdát také funkce člena správní rady Nadačního fondu Cesta ke vzdělání a Bezpečná Praha.


 

Právě se děje

před 45 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy