Nová nahrávka: Janoušek udržoval kontakty s vedením BIS

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 3. 2012 19:04
Ve zveřejněném záznamu měl lobbista probírat se šéfem odboru BIS personální otázky

Praha -  Vliv  pražského lobbisty Romana Janouška nesahal jen na pražský magistrát, jak dosvědčily odposlechy jeho hovorů s exprimátorem Bémem, ale i do Bezpečnostní informační služby (BIS). Informoval o tom týdeník Euro a zveřejnil i usvědčující nahrávky mezi Janouškem  a šéfem protiteroristického odboru BIS Janem Pavlíčkem.

Janoušek byl  podle týdeníku Euro v kontaktu s vysokými představiteli Bezpečnostní informační služby a získával od nich informace.

Ze zveřejněné nahrávky jednak vyplývá přátelský a neformální vztah mezi oběma muži a jednak skutečnost, že Janoušek řešil s Pavlíčkem personální obsazení vedení tajných služeb.

"Takto probíhá komunikace s kmotry pražské ODS - Romanem Janouškem, Ivo Rittigem, Tomášem Hrdličkou - i vlivnými lobbisty z řad ČSSD," sdělil navíc Euru bývalý příslušník tajné služby, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Podle týdeníku pocházejí nahrávky z roku 2007 a hovor se má týkat reorganizace tajných služeb a nedostatečného vzdělání Langa pro výkon ředitele tajné služby.

Tuto interpretaci  však mluvčí BIS Jan Šubert zpochybnil. Pozastavil se nad tím, proč by měli dotyční řešit Langův titul na nahrávce z roku 2007, když je šéfem BIS od roku 2003.

Zaujme i pasáž, která s hlavním tématem nesouvisí. Janoušek s Pavlíčkem  baví o tom, kdo všechno z vlivných a mocných lidí byl na  Davis Cupu -  Janoušek: "Byl tam Langer taky, spolu?" - "Pavlíček: Jsem ho poslal vyfotit za 50 tisíc."


Mluvčí Šubert: Vypadá to jako frontální útok na BIS

"Důstojníci zpravodajské služby se při své práci běžně setkávají s lidmi z různého, tedy i takzvaně rizikového prostředí," řekl ČTK k informacím Eura mluvčí BIS. Služba podle něj nemá v této chvíli žádný poznatek či informaci, že by některý ze zpravodajských důstojníků pracoval ve svůj prospěch, ve prospěch někoho jiného, proti bezpečnosti nebo ekonomickým zájmům ČR či porušoval zákony, přísahu nebo interní předpisy.

"Moje osobní poznámka a to je jen pocit: jako by tohle všechno představovalo frontální útok na BIS," poznamenal mluvčí tajné služby. Nahrávku Eura označil za "změť" pro službu zatím nesrozumitelných, nesourodých vět, výroků a vyjádření, u které není jasný její kontext.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy