Hádka v metru skončila vraždou, soud teď poslal cizince na 17 let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2016 12:49
Bělorus Aljaksandr Astapčuk, který loni v létě zavraždil na Florenci svého lotyšského spolubydlícího, půjde na 17 let do vězení, rozhodl pražský městský soud. Oba cizinci se nejprve pohádali kvůli přítelkyni, poté došlo ke rvačce, která skončila Lotyšovou smrtí. Astapčuk u soudu tvrdil, že z útoku si nic nepamatuje, neboť trpí schizofrenií, to však znalci vyloučili. Státní zástupkyně žádala, aby byl muž ze země vyhoštěn, soudní senát jí však nevyhověl. Odsouzený se totiž ve své zemi údajně zapojil do odboje, a Česko mu tak již dříve přiznalo mezinárodní ochranu. Odpyká si tak 17 let v nejpřísnějším typu věznice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Za loňskou vraždu Lotyše před zraky kolemjdoucích u stanice metra Florenc poslal pražský městský soud třicetiletého Bělorusa Aljaksandra Astapčuka na 17 let do nejpřísnějšího typu věznice. Požadavku státní zástupkyně na uložení vyhoštění z ČR soudní senát nevyhověl. Česko totiž několikrát trestanému muži přiznalo mezinárodní ochranu v souvislosti s tím, že se ve vlasti údajně zapojil do odboje. Verdikt není pravomocný. Astapčuk se proti němu okamžitě odvolal.

Vražedný útok se odehrál 16. července 2015 odpoledne nedaleko autobusové zastávky v ulici Ke Štvanici. Dvojice cizinců se nejprve pohádala a poté poprala. "My se domníváme, že se jednalo o akt msty. Pan obžalovaný zkrátka a dobře dostal více ran a zřejmě to cítil jako ponížení své mužské ješitnosti. To si nenechal líbit, a proto vytáhl nůž," nastínila možný motiv vraždy předsedkyně senátu Kateřina Radkovská.

Konflikt zachytily nejen průmyslové kamery, ale částečně i televizní štáb, který nedaleko natáčel dokument. Čtyřiatřicetiletý Lotyš měl v bitce převahu, a když si s Astapčukem vyřídil účty, chystal se odejít. Astapčuk však na neozbrojeného soka nečekaně zaútočil nožem a zasadil mu osm ran do krku, břicha či hrudníku. Bezprostřední příčinou smrti bylo přetětí břišní aorty, přivolaní záchranáři už napadenému nedokázali pomoci.

Oba muži se znali, sdíleli spolu byt, rozešli se ale ve zlém. Astapčuk se pak začal vídat s Lotyšovou novou přítelkyní. Podle Bělorusovy verze na něj zavražděný žárlil a na Florenc ho pozval, aby mu slovně i fyzicky domluvil. Přítelkyně zavražděného to popřela s tím, že se s Astapčukem potkala jen několikrát a že ji kontaktoval, protože jí chtěl prodat kradené oblečení. Bělorus k tomu řekl, že žena lže.

Astapčuk soudu tvrdil, že si útok nepamatuje, protože trpí schizofrenií a v době činu byl pod vlivem drog. Jeho obhajobu však vyvrátili znalci z oboru psychiatrie a psychologie, podle nichž Bělorus duševní chorobu pouze simuluje a jeho tvrzení jsou účelová.

Muž je prý emocionálně nevyvážený a v zátěžových situacích reaguje impulzivně. Možnost jeho opětovného začlenění do společnosti označili experti za nereálnou a prakticky vyloučenou.

V rejstříku trestů má tři záznamy - za loupež, maření výkonu úředního rozhodnutí a za ublížení na zdraví, kdy rovněž útočil nožem. Soud mu už jednou uložil vyhoštění, to se ale nestalo kvůli politické situaci v Bělorusku. Nyní Astapčuka vyhostit nelze. "Ministerstvo vnitra potvrdilo, že obžalovaný je poživatelem doplňkové mezinárodní ochrany podle zákona o azylu a že probíhá řízení o prodloužení této ochrany. Tím pádem je uložení vyhoštění vyloučeno," řekla soudkyně.

"Musím si klást otázku, zda by stát neměl v první řadě zvažovat ochranu svých občanů oproti hájení práv pana obžalovaného. Osoba, jež se evidentně ve dvou případech dopustila násilné trestné činnosti, by takovéto ochrany bez ohledu na úmluvy, kterými jsme vázáni, požívat neměla," uvedla státní zástupkyně Radka Miclíková. Poukázala i na to, že Astapčuk se podle výpovědi svědkyně zřejmě po celou dobu svého téměř desetiletého pobytu v ČR živí krádežemi.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy