Hádka o ženu se zvrhla v bitku, poražený vzal nůž a soka zabil. Nic si nepamatuji, hájil se u soudu

ČTK ČTK
6. 6. 2016 12:56
Třicetiletý Bělorus Aljaksadr Astapčuk, který loni na pražské Florenci za bílého dne ubodal svého známého z Lotyšska, tvrdí, že si útok nepamatuje. U soudu v pondělí uvedl, že byl pod vlivem drog a že trpí schizofrenií. Jako první na něj prý zaútočil Lotyš, který se s ním předtím pohádal kvůli své přítelkyni. To, že Astapčuka předtím druhý cizinec zbil, potvrdili i předvolaní svědci incidentu. Bělorusovi hrozí až 18 let vězení.
Aljaksadr Astapčuk na záběrech policie.
Aljaksadr Astapčuk na záběrech policie. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražský městský soud projednává případ třicetiletého Bělorusa Aljaksadra Astapčuka, který loni na pražské Florenci za bílého dne ubodal svého známého z Lotyšska. Za vraždu mu hrozí až 18 let vězení. Astapčuk tvrdí, že si nic nepamatuje, při útoku byl prý pod vlivem drog a navíc má schizofrenii.

Vražedný útok se odehrál před zraky kolemjdoucích 16. července 2015 ve čtvrt na dvě odpoledne. Dvojice cizinců se začala hádat u stanice metra poblíž zastávky městské hromadné dopravy, někteří svědci si jejich konflikt natáčeli na mobilní telefony. Astapčuk nakonec po vzájemné potyčce zasadil neozbrojenému čtyřiatřicetiletému Lotyšovi celkem osm ran nožem do krku, břicha či hrudníku. Bezprostřední příčinou smrti, kterou se nepodařilo odvrátit ani lékařskou pomocí poskytnutou hned na místě, bylo přetětí břišní aorty.

"Byl velmi agresivní a žárlivý. Řekl mi, že mě zabije, a dal mi několikrát pěstí do obličeje. Tekla mi krev ze zlomeného nosu, začal jsem ztrácet rovnováhu a vědomí. Pak jsem ležel na zemi, držel mě pod krkem a zmáčkl mi tepnu. Nevěděl jsem, co si počít, nevěděl jsem, co dělám, byl jsem v afektu. Od té doby mám výpadek paměti," řekl Astapčuk předsedkyni senátu pražského městského soudu Kateřině Radkovské.

Svědci u soudu potvrdili, že první fyzicky zaútočil Lotyš, který se s Astapčukem předtím pohádal kvůli své přítelkyni. Popsali ale, že Lotyš po vyhrané bitce odcházel pryč. Astapčuk si podle nich sáhl do tašky pro nůž a napadl ho.

Oba muži se znali - před rokem spolu sdíleli byt, rozešli se ale ve zlém. Astapčuk se dál vídal s Lotyšovou přítelkyní, měl ji prý rád a den před vraždou jí daroval tři trička. Právě proto si ho Lotyš telefonicky pozval na schůzku na Florenc, kde mu trička vrátil a důrazně mu nejprve slovně, poté fyzicky vysvětlil, že si nepřeje, aby mu za přítelkyní někdo chodil.

Astapčuk po vraždě utekl a skrýval se u kamarádů. Několik dní po činu ho zadržela policejní hlídka, když si šel v noci nakoupit do obchodu. V minulosti už byl jednou odsouzen za těžkou újmu na zdraví, tehdy také útočil nožem. Tvrdí, že ve vlasti se léčil se schizofrenií, v Česku, kde žije od roku 2007, ale lékaře nevyhledal. Zneužíval pervitin, subutex, marihuanu a také neurol. Po požití drog ho prý více bavila práce v továrnách a na stavbách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy