Krnáčová: Hledáte Agrofert za vším, na odvolání Ďuriše nebyl právník třeba. Odbory DPP tvrdí opak

ČTK Lukáš Prchal ČTK, Lukáš Prchal
Aktualizováno 23. 5. 2016 19:24
Prezident odborářů DPP Jiří Obitko informoval, že výpověď v současné době již bývalého šéfa pražského dopravního podniku Jaroslava Ďuriše připravovali právníci Agrofertu. Holding vlastní ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Pražská primátorka Adriana Krnáčová toto tvrzení rázně popřela. Odboráři informovali, že dokud se nevysvětlí, proč byl Ďuriš vyhozen, tak svou stávkovou pohotovost nehodlají rušit. Představenstvo DPP odvolalo Ďuriše i ekonomickou ředitelku Magdalenu Češkovou na základě doporučení dozorčí rady. Vedením podniku je nyní pověřen dopravní ředitel Ladislav Urbánek, novým předsedou představenstva se stal Martin Gillar z České pošty.
Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Výpověď bývalého ředitele pražského dopravního podniku (DPP) Jaroslava Ďuriše připravovali právníci Agrofertu Adreje Babiše. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) toto tvrzení rázně popřela.

Ďuriše odvolalo představenstvo minulý týden ve čtvrtek, část odborářů proto vstoupila do stávkové pohotovosti. S Ďurišem byla odvolána i ekonomická ředitelka Magdalena Češková. Holding Agrofert ostře odmítl, že by měl s děním v dopravním podniku cokoliv společného.

"Máme potvrzeno, že na výpovědi pana Ďuriše pracovali právníci Agrofertu. Na změnách a v situaci v DPP nyní figurují lidé blízcí Andreji Babišovi," řekl prezident odborářů DPP Jiří Obitko s tím, že stávková pohotovost by mohla trvat až půl roku. "Do té doby, než nám někdo vysvětlí, proč byl pan Ďuriš vyhozen, tak není důvod stávkovou pohotovost zrušit," uvedl Obitko. Ten předsedá většině odborářů DPP.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) Obitkova slova ale popírá. "Hloupost, nesmysl a pitomost. Na nadiktování jedné věty, ve které říkáte, že odvoláváte ředitele a jmenujete jiného, rozhodně nepotřebujete právníka," napsala redakci primátorka v SMS zprávě. "V poslední době si připadám, že je móda za vším hledat Agrofert," dodala.

Spojitost s děním v pražském dopravním podniku rezolutně odmítl místopředseda představenstva a výkonný ředitel Agrofertu Josef Mráz. "Nikdo ze zaměstnanců naší firmy se do záležitostí dopravního podniku nijak nevměšuje," uvedl v tiskové zprávě. "Vyzýváme proto pana Obitka, aby svůj výrok, kterým nás poškozuje, buď doložil, což se mu v žádném případě nemůže podařit, nebo veřejně odvolal," doplnil Mráz.

Místo dopraváka přichází pošťák

"Namísto dopraváka přijde člověk z pošty. A to, že to celé nachystali právníci Agrofertu, mi do této taškařice docela zapadá," řekl bývalý primátor Tomáš Hudeček (bezp.).

Představenstvo DPP odvolalo Ďuriše a Češkovou na základě doporučení dozorčí rady. Vedením podniku je nyní pověřen dopravní ředitel Ladislav Urbánek, novým předsedou představenstva se stal Martin Gillar z České pošty. Češkovou nahradí ve funkci ekonomické ředitelky dosavadní vedoucí odboru účetnictví Marek Polický. V představenstvu ji nahradil již ve středu technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Kdy bude vypsáno výběrové řízení a zvolen nový ředitel DPP, zatím není jasné. Jmenování přísluší radním hlavního města, kteří jsou valnou hromadou společnosti. Praha je stoprocentním vlastníkem podniku.

DPP je největší městskou firmou a zaměstnává asi 10 tisíc lidí. Praha jeho fungování dotuje více než 11 miliardami korun ročně.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy