Pražský dopravní podnik se kvůli ovlivňování tendrů obrátil na policii a vyhodil šéfa auditu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
12. 4. 2016 10:03
Kvůli nové korupční kauze v Dopravním podniku Praha musí skončit Jan Kopecký jako vedoucí odboru interního auditu. Důvodem je podezření z toho, že je propojený s lidmi, kteří se snaží v Dopravním podniku ovlivňovat zakázky. Představenstvo podniku navíc podle generálního ředitele Jaroslava Ďuriše podává trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli možnému ovlivňování v zadávání zakázek. V úterý jde také Ďuriš na jednání rady hlavního města, kde má na popud primátorky Krnáčové vysvětlil, co se v největší městské akciovce děje a jak bude kvůli kauze postupovat.
Generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš
Generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dopravní podnik Praha podává trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli možnému ovlivňování zadávání zakázek. Rozhodlo o tom představenstvo na svém pondělním zasedání.

"Představenstvo také rozhodlo, že ukončíme působení Jana Kopeckého v pozici vedoucího odboru interního auditu. A to s ohledem na předchozí doporučení výboru pro audit z minulého týdne," řekl Aktuálně.cz generální ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Kopecký je podezřelý z toho, že je ve spojení s lidmi, kteří profitují na dopravním podniku. Český rozhlas Kopeckého zmiňuje jako součást korupční kauzy týkající se zakázky na zabezpečení metra. V pražské restauraci na Staroměstském náměstí se podle rozhlasu sešli lobbista Pavel Dovhomilja, právník David Michal z MSB Legal (která mimo jiné zastupuje i Ivo Rittiga) a podnikatel Jindřich Špringl.

Na společném lednovém setkání, na které se dostavil právě i Kopecký, se dohadovali o penězích ze zakázky na zabezpečení metra za dvě miliardy korun. Šéf auditu Kopecký ale později prohlásil, že do restaurace přišel na svou vlastní schůzku a do jednání trojice se nezapojoval.

Setkáních právníka a podnikatele se ale uskutečnilo podle rozhlasu několik a vystřídat se na nich mělo více důležitých lidí spojených s dopravním podnikem. Právník spojovaný s Rittigem se údajně snažil dostat peníze z některých zakázek pražského podniku. Což později potvrdil i podnikatel, který měl zaplatit.

Na kobereček na magistrátu

Kauzy si všimli i na pražském magistrátu, který je majoritním akcionářem dopravního podniku. A primátorka Adriana Krnáčová (ANO) si kvůli tomu předvolala na kobereček na úterní jednání rady hlavního města generálního ředitele i svého náměstka pro dopravu, pod které nové problémy v dopravním podniku spadají.

"Dovoluji si vás požádat, aby v rámci této informace z vaší strany zazněl konkrétní návrh řešení včetně případných organizačních a personálních dopadů, stejně tak ujištění, že bude prověřena celá oblast zadávání kontroly veřejných zakázek," napsala Krnáčová v dopise, který má redakce k dispozici, generálnímu řediteli Jaroslavu Ďurišovi.

Druhý dopis adresovaný náměstkovi pro dopravu Petru Dolínkovi a předsedovi dozorčí rady největší městské akciovky je v podobném znění. Dolínek už v pondělí redakci řekl, že je s kauzou i přepisy odposlechů z restaurace seznámený a na jednání pražské rady přednese společně s generálním ředitelem Ďurišem návrhy na řešení a další postup.

"Celá ta obří zakázka se musí prozkoumat. A skandální je účast řídicího pracovníka DPP na takových schůzkách. V této věci už ale generální ředitel zakročil," řekl Dolínek.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy