Praha - Vinohradská nemocnice se mimosoudně dohodla s rodinou chlapce těžce poškozeného při porodu na odškodnění zhruba 20 milionů korun, řekl po středečním jednání ředitel Marek Zeman. Částku blíže neupřesnil, je to ale asi o 10 milionů korun méně, než by fakultní nemocnice měla zaplatit podle nepravomocného rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 10. I tak jde o zatím nejvyšší odškodnění, které musí uhradit zdravotnické zařízení. Nemocnice se proti rozsudku odvolala s tím, že se pokusí o mimosoudní narovnání.
"V tomto rozsahu jsme se dohodli s tím, že jsme velice blízko podpisu, který se po dopilování formálně-právních věcí uskuteční pravděpodobně během týdne," řekl ředitel.
Samozřejmě s dotyčnými zaměstnanci jsme už dávno rozvázali pracovní poměr. To jsme udělali jako jedno z prvních opatření. Podobný případ by se už neměl opakovat.
Kdy bude částka skutečně vyplacena, záleží podle něj především na pojišťovně, mělo by to být "v horizontu dnů" po podpisu smlouvy. Z dlužné částky uhradí nemocnice pět procent, zbytek zaplatí pojišťovna. Jde zatím o nejvyšší odškodnění, které zdravotnické zařízení musí uhradit, druhé nejvyšší se blížilo 18 milionům, doplnil ředitel. Odškodnění podle něho vzrůstají i vzhledem ke změnám občanského zákoníku.
"Oboustranně vstřícné" jednání
Mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek uvedl, že jednání bylo oboustranně vstřícné. Konkrétní výši odškodného nemůže nemocnice do podepsání dohody zveřejnit. "Omluva nemocnice poškozené rodině bude součástí tiskové zprávy, kterou vydáme bezprostředně po podepsání dohody o narovnání," dodal mluvčí.
Chlapec se narodil ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v roce 2009, po plánovaném porodu je slepý, hluchý a zcela závislý na celodenní péči. Rodiče ho krmí pomocí břišní sondy.
Odškodnění stanovené soudem se skládá zhruba ze čtyř milionů bolestného a z více než 26 milionů, které žádala rodina jako náhradu za ztížení synova společenského uplatnění.
Soud: lékař nereagoval na záznamy
Soud se již dříve zabýval trestní odpovědností lékaře. Podle obžaloby nereagoval na záznamy, které měřily ozvy plodu a naznačovaly komplikace. Tím údajně spáchal těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a porušil své povinnosti. Soud ale loni v březnu lékaře osvobodil, neprokázalo se, že skutek spáchal.
Dítě vytáhla kleštěmi jiná lékařka, podle revizního posudku ale měla jednat důrazněji - rozhodnout dříve o tom, že dítě je třeba přivést na svět buď císařským řezem, nebo vytáhnout kleštěmi.
"Samozřejmě s dotyčnými zaměstnanci jsme už dávno rozvázali pracovní poměr. To jsme udělali jako jedno z prvních opatření. Podobný případ by se už neměl opakovat," ujistil ředitel.