Zastupitel nechtěl slibovat věrnost Praze. Neuspěl, ale stovky jiných si kvůli němu slib zopakují

Marek Pokorný Marek Pokorný
17. 2. 2016 0:00
Jan Šantl z Dolních Počernic chtěl jako zastupitel slibovat věrnost své městské části, a ne hlavnímu městu. Jeho radnice mu to nedovolila, neuspěl ani u soudu. Kvůli jeho sporu ale musí nyní znovu skládat slib stovky dalších zastupitelů v metropoli. Ti totiž při minulých volbách své městské části věrnost slíbili, což byla podle soudu chyba. Podle ministerstva vnitra je tak nyní jediné možné řešení: složit znovu správný slib.
Jan Šantl na balkonu svého bytu. Jen pár set metrů za ním má stát Pražský okruh, o který se Praha pře s městskými částmi.
Jan Šantl na balkonu svého bytu. Jen pár set metrů za ním má stát Pražský okruh, o který se Praha pře s městskými částmi. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Začalo to jako neobvyklá rebelie jednoho ze zvolených zastupitelů malé městské části Dolní Počernice Jana Šantla. Kvůli ní však bude muset většina zastupitelů v Praze muset znovu skládat slib zastupitele.

Hlasy voličů vynesly Jana Šantla předloni v říjnu do zastupitelstva dvouapůltisícových Dolních Počernic. Dlouho v něm ale nepobyl: Odmítl složit zastupitelský slib, a tak na jeho místo nastoupil náhradník.

Šantlovi se totiž nelíbilo znění slibu, který určuje zákon o hlavním městě Praze. V něm stojí, že bude svoji funkci vykonávat "svědomitě a v zájmu hlavního města Prahy."  Jenže on požadoval, aby se slib přeformuloval a místo Prahy tam stálo Dolních Počernic.

Slib zastupitele v Praze

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu hlavního města Prahy a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky."

"Nás přece zvolili občané městské části, a ne celého města. Tak co bychom slibovali na Prahu?" vysvětluje své argumenty Šantl. A poukazuje na to, že městská část se často dostává do sporu s hlavním městem. "Třeba Pražský okruh," dodává.

A má ještě jeden argument: svůj slib změnili i v jiných městských částech, tak proč by to nemělo jít v Dolních Počernicích. "Obvolávali jsme to. Újezd, Běchovice, Štěrboholy, Horní Počernice – a všichni slibovali na městskou část, ne na Prahu," popisuje Šantl.

Jen jediný možný slib

Šantl se proto obrátil na soud a chtěl, aby mu mandát vrátil. Jenže ten jeho žalobu smetl. Podle něj je znění slibu, jak jej stanoví zákon, závazné.

Šantl se nevzdal a podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ale ani u něj neuspěl. Soudkyně Eliška Cihlářová se zcela ztotožnila s předchozím verdiktem Městského soudu v Praze. "Žádné jiné znění slibu není přípustné," uvedla Cihlářová.

A když Šantl odmítl složit slib v požadovaném znění, nemohl podle Cihlářové ani získat mandát. "Odmítnutí složit slib ve znění stanoveném zákonem má za následek zánik mandátu členu zastupitelstva," uvedla.

Všichni musíte slibovat na Prahu!

Spor pana Šantla má ale jeden vedlejší efekt. A to ten, že většina zastupitelů městských částí v metropoli bude muset znovu skládat své sliby zastupitelů.

Převážná část městských částí v Praze totiž svůj slib v minulosti modifikovala. A jejich zastupitelé slibovali věrnost ne hlavnímu městu, ale své městské části – právě tak, jak požadoval pan Šantl.

Podle ministerstva vnitra je tak nyní jediné možné řešení: složit znovu správný slib. "Nápravu je nutné zjednat tak, že členové zastupitelstva dané městské části složí slib v řádném znění na některém z dalších zasedání zastupitelstva," potvrzuje mluvčí ministerstva Hana Malá.

Jak se v které části města slibuje, Praha neeviduje. Z šesti oslovených velkých městských částí však zastupitelé jen v jediné z nich slibovali věrnost hlavnímu městu. V ostatních případech právě své městské části.

V této zemi není logické nic

Změna slibu se městským částem nelíbí. "Připadá nám to nelogické. Vždyť přece rozhodují o Praze 1 a ne celé Praze. Ale když je to výklad ministerstva vnitra, tak je asi budeme muset poslechnout," uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. "Poněkud to ztrácí logiku, ale v této zemi není logické nic," dodal vedoucí právního odboru Prahy 4 Pavel Šimice.

Obavy, že by ale dosavadní rozhodnutí takových zastupitelstev byla neplatná, ministerstvo rozhání. "Složení slibu je podmínkou dalšího trvání mandátu, nikoli jeho vzniku," poukázala Malá.

Ani podle soudkyně Cihlářové její verdikt neznamená, že by byly automaticky neplatné mandáty zastupitelů, kteří složili "špatný" slib. "Já řešila jen problém ve vztahu k panu Šantlovi, ne jiným zastupitelům," upozornila. Zpochybnit mandáty jiných zastupitelů by podle ní ale mohla případná další žaloba, kterou by někdo podal.

Zákon změníme

Nicméně již při příštích komunálních volbách se budou moci městské části vrátit k původním "špatným" slibům. I samo ministerstvo vnitra si je vědomo, že současná právní úprava není příliš logická. A připravilo spolu s poslancem Radkem Vondráčkem (ANO) novelu zákona, která slib ve prospěch městské části umožní. Ta již leží ve Sněmovně.

"Návrh předpokládá, že zákon o hlavním městě Praze i zákon o obcích výslovně upraví znění slibu člena zastupitelstva městské části (městského obvodu) tak, aby tyto osoby do budoucna slibovaly hájit zájmy příslušné městské části (městského obvodu), a nikoli celého města, které mohou být od zájmů části či obvodu odlišné," uvedla Malá.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy