Nechtěl být věrný Praze, tak přišel o mandát. Soud souhlasil

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 8. 2015 21:02
Rebelii zastupitele Dolních Počernic ukončil soud. O mandát jste přišel oprávněně, řekl.
"Obvolávali jsme Újezd, Běchovice, Štěrboholy, Horní Počernice – a všichni slibovali na městskou část, ne na Prahu," popisuje Jan Šantl.
"Obvolávali jsme Újezd, Běchovice, Štěrboholy, Horní Počernice – a všichni slibovali na městskou část, ne na Prahu," popisuje Jan Šantl. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Má kandidát, zvolený do zastupitelstva pražské městské části, být více loajální k své obci, nebo naopak hlavnímu městu? Toto dilema řešil po loňských komunálních volbách Jan Šantl z Dolních Počernic, kterého voliči vynesli do místního zastupitelstva na pátém místě kandidátky nezávislých.

Když proto na prvním jednání zastupitelstva došlo na slib zastupitele, kdy měl přečíst, že bude svoji funkci vykonávat "svědomitě a v zájmu hlavního města Prahy", jak stojí předepsaná formulace v zákoně o hlavním městě Praze, tak se "šprajcl" a požadoval, aby se formulace změnila na "v zájmu městské části Dolní Počernice".

 "Nás přece zvolili občané městské části, a ne celého města. Tak co bychom slibovali na Prahu," vysvětluje své argumenty Šantl. Jeho požadavek byl na první pohled logický: Městská část se často dostává do střetu s hlavním městem. "Třeba Pražský okruh," poukazuje na stavbu, která vede na hranici jeho městské části a jen pár set metrů od oken jeho bytu. A dodává, že řada městských částí svůj slib podobným způsobem upravila.

Protože odmítl složit slib v původním znění a předsedající schůze mu neumožnil pozměnit formulaci, přišel o mandát zastupitele. A na jeho místo nastoupil náhradník. Šantl se proto obrátil k soudu a chtěl, aby mu křeslo zastupitele vrátil. "Slib jsem neodmítl složit. Jen jsem chtěl jeho úpravu," argumentoval u soudu.

Jeho žalobu dostala na stůl soudkyně Městského soudu v Praze Ivana Havlíková, která ji ale v uplynulých dnech zamítla. "K naplnění mandátu zastupitele je třeba splnění slibu, který je formulován zákonem stanoveným způsobem a musí být přijat bez výhrad," uvedla Havlíková v odůvodnění verdiktu s tím, že Šantl vůbec žádný slib nesplnil.

Vnitro mu dalo zapravdu

Paradoxní přitom je, že Šantlovi dávalo původně zapravdu i ministerstvo vnitra, na které se obrátil ještě předtím, než svou žalobu podal.  

"Vzhledem k tomu, že pravomoci zastupitelstva městské části se zásadně vztahují k této městské části, a nikoliv k hlavnímu městu jako celku, je pochybné, zda by slibu jednat v zájmu hlavního města mohl vůbec dostát," uvedla loni těsně po volbách ředitelka odboru veřejné správy ministerstva vnitra Marie Kostruhová s tím, že zastupitelé městských částí nemají slibovat věrnost hlavnímu městu.

"Odmítnutí takového slibu nemohlo mít za následek zánik mandátu člena zastupitelstva," dodala. A poukázala na to, že zákon o hlavním městě Praze výslovně uvádí, že práva a povinnosti hlavního města a jeho zastupitelů se obdobně použijí i na městské části. A tedy že úprava slibu je možná.

A změněné sliby mají ostatně v řadě pražských městských částí. "Obvolávali jsme to. Újezd, Běchovice, Štěrboholy, Horní Počernice – a všichni slibovali na městskou část, ne na Prahu," popisuje Šantl. Mezi ty, kdo svůj slib takto změnily, patří i některé velké městské části jako například Praha 6 či Praha 7.

… a nyní couvá

I když soudkyně Havlíková řešila jen případ pana Šantla a to, že nesložil vůbec žádný slib, z jejího rozsudku vyplývá, že jediná správná verze slibu je ta, kterou striktně stanoví zákon o hlavním městě Praze. "Zákon formuluje znění slibu jednoznačně a nepřipouští žádné varianty. Žalobce nebyl zvolen jako zastupitel samostatné obce, ale jako zastupitel části obce Hlavní město Praha," poukázala.

Slib zastupitele v Praze

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu hlavního města Prahy a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky."

Zdroj: Marek Pokorný

A ze svého dřívějšího stanoviska, kterým dávalo panu Šantlovi zapravdu, couvá i ministerstvo vnitra. Odůvodňuje to tím, že v té době se této problematice nevěnovala žádná judikatura, ze které by mohlo čerpat. A samo tak došlo k původnímu chybnému názoru.

"Aktuální soudní rozhodnutí je v této chvíli prvotním soudním rozhodnutím v dané problematice. V rámci své metodické činnosti bude ministerstvo vnitra předmětný rozsudek reflektovat," uvedla Kostruhová.

A přehodnotí to i v samotných městských částech. Věrnost své městské části, a ne hlavnímu městu slibovali například na Praze 7. "Slibovali jsme hájit zájmy těch, kdo nás zvolili," říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský a poukazuje, že formulaci slibu převzali po svých předchůdcích. "Jsme připraveni text upravit, ale spíš by se mělo upravit znění zákona," podotýká s tím, že slib ve prospěch městské části bere velmi vážně.

A jiné městské části zase ustupují od svých snah slib změnit. Věrnost své městské části místo Praze chtěli napříště slibovat například v Suchdole.

"Diskutovali jsme, že to také změníme. Ale proti soudu nepůjdeme," říká starosta Petr Hejl. I on přitom souhlasí, aby se zákon změnil a slib zněl ve prospěch městské části. "Mnoha zastupitelům slib velké Praze nesedí a bylo by to logičtější," dodává.

Stovky ohrožených mandátů?

Příběh ale nastoluje další otázku: Když soud řekl, že je možná jen doslovná verze slibu, která je v zákoně o hlavním městě Praze, nebude to znamenat zánik mandátu stovek pražských zastupitelů, kteří složili slib v jiném znění?

Samo ministerstvo vnitra to nepředpokládá. A poukazuje na to, že soud rozhodoval pouze v případě pana Šantla, který slib odmítl složit. "Situace jiných členů zastupitelstva v ostatních pražských městských částech je odlišná – tito zastupitelé všichni svůj slib složili," uvádí Kostruhová.

To, že soudkyně přitom uvedla, že pozměnit slib nelze, podle ní nevadí. "V ČR neplatí precedentní právo. Rozsudek má přímé důsledky pouze v konkrétním případě pana Šantla, a nemá tak vliv na žádné jiné členy zastupitelstev ostatních pražských městských částí, kteří by – snad – mohli skládat svůj slib v chybném znění," je přesvědčená Kostruhová.

"Jde o rozhodnutí v tomto jednotlivém případu sporu, které nemá obecnou platnost," souhlasí mluvčí magistrátu Vít Hofman, podle něhož proto magistrát nebude více spory o správné znění slibu řešit.

Verdikt přitom nemusí být konečný – pan Šantl totiž může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

A to, že problematika není tak jednoznačná a že čeká, že kasační stížnost padne, připustila i soudkyně Havlíková. "Uvidíme, co tomu řekne Nejvyšší správní soud," uvedla na závěr odůvodnění v soudní síni. Zda se na něj obrátí, si však Jan Šantl ještě není jist. "Musím to probrat s právníkem," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy