Veřejnost se na Hradě loučila s exministrem Janotou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 5. 2011 23:30
Janotovi se přišli poklonit politici, ekonomové i široká veřejnost, podívejte se
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se stovky lidí loučily s ekonomem a bývalým ministrem financí Eduardem Janotou, který náhle zemřel před týdnem ve věku 59 let.

Obřad vedl pražský arcibiskup Dominik Duka. Mezi přítomnými byl například premiér Petr Nečas či bývalý ministerský předseda Miloš Zeman. Nechyběla řada osobností z ekonomické sféry i další politici.

Za bývalého Janotova zaměstnavatele, ministerstvo financí, se s ním rozloučil ministr Miroslav Kalousek. "Děkuji ti za tvou práci, kterou jsi udělal na veřejných rozpočtech," řekl. "Jestliže dnes máme méně problémů než jiné evropské země, je to i tvoje zásluha," dodal.

Prohlédněte si fotografie z posledního rozloučení

Za někdejší Fischerovu vládu, ve které Janota zastával post ministra financí, hovořila bývalá ministryně školství Miroslava Kopicová. "Vždycky jsi hájil jediný zájem, a to byl zájem tvé vlasti," řekla viditelně dojatá Kopicová. Ocenila jeho rozhled i laskavou povahu.

Posledního rozloučení se naopak kvůli špatnému počasí nemohl zúčastnit bývalý premiér Jan Fischer.

"Kvůli špatným povětrnostním podmínkám nad západní a střední Evropou, které na poslední chvíli vedly ke zrušení čtvrtečních večerních odletů z Londýna do Prahy a bohužel bez možnosti včasného náhradního spojení, musím s hlubokým politováním oznámit, že se nemohu osobně zúčastnit rozloučení s bývalým ministrem financí mé vlády, panem Eduardem Janotou," vzkázal Jan Fischer.

"Rodině mého předčasně zesnulého přítele a kolegy jsem byl proto nucen se z účasti na smutečním obřadu telefonicky s velkou lítostí omluvit," dodal.

Eduard Janota ve fotkách, jak si ho budeme pamatovat

Janota, který působil mimo jiné jako ministr financí v úřednické vládě Jana Fischera, zemřel na tenisovém kurtu v Radovesicích na Litoměřicku na zástavu srdce. Byl dlouholetým nepolitickým úředníkem ministerstva financí, kde měl na starosti přípravu státního rozpočtu.

Tradovalo se o něm, že patří k několika málo lidem, kteří se detailně orientují ve státních financích, a dokonce se říkalo, že bez něj žádný ministr financí rozpočet nesestaví. Jako nepolitický úředník pracoval pod ministry z různých stran včetně ODS a ČSSD. Byl ženatý a vychoval dva syny.

Pro jeho lidské a odborné znalosti si jej vysoce vážila řada ekonomů a politiků, včetně prezidenta Václava Klause.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy