Magistrát chystá škrty, Krnáčová propustí až čtvrtinu lidí

ČTK ČTK
19. 1. 2015 14:56
Manažerské změny chce provést do tří let. Primátorka také slíbila, že do konce ledna vyřeší problémy s opencard.
Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nové vedení pražského magistrátu chce slučovat i rozdělovat odbory, měnit systém auditů nebo do tří let propustit až čtvrtinu zaměstnanců. Magistrát má nyní asi 2000 zaměstnanců. První analýzy fungování úřadu mají být hotovy do letošního dubna.

"Současná struktura úřadu, kterou máme, je nevhodná. Třetina mé práce nyní je věnovat se úřadu, protože tomu chudákovi se nikdo nevěnoval," řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Primátorkou byla zvolena v listopadu loňského roku.

Podle Krnáčové funguje magistrát špatně například v oblasti školství nebo zdravotnictví. Některé odbory prý byly v minulosti nesmyslně rozdělovány, jiné zase spojovány - to se týká podle ní například odboru stavebního a odboru územního plánu.

V minulosti byl rovněž odbor komunikace přesunut pod kancelář primátora, nyní by měl být opět vyčleněn jako samostatný odbor. Slučování některých odborů se Krnáčová nebrání, konkrétně je ale nejmenovala.

Změnit by se měl způsob přijímání zaměstnanců. "Následně se musí změnit rovněž práce s lidmi. Neexistuje kvalitní interní komunikace, ta tu evidentně nikdy nebyla," řekla primátorka. "Velký důraz budeme klást na kvalitu v oblasti ICT (informační a komunikační technologie), to je pro nás nástroj jak tužka a papír, akorát že je to v nulách a jedničkách," dodala Krnáčová.

Změnit by se měl i systém a postup v rámci interních auditů, řekla. Nyní si primátorka nechává vypracovat analýzu, jaké a kdy se na magistrátu dělaly a čeho se týkaly.

V příštích měsících by se měla reorganizace dotknout nejen samotného magistrátu, ale i Institutu plánování a rozvoje (IPR), který vznikl za bývalého primátora Tomáše Hudečka a má na starosti mimo jiné územní plánování nebo vypracovává urbanistickou strategii Prahy. Chybou podle Krnáčové bylo, že magistrátu byly některé kompetence odebrány a byly přeneseny na IPR.

"Postavili tak úřad proti té organizaci. To je manažerské selhání," řekla Krnáčová. Dodala, že magistrát a IPR musí spolupracovat, ne bojovat. IPR by tak v budoucnu neměl mluvit například do oblasti zahraniční politiky města, do kultury či školství.

Kdy se plánované změny uskuteční a kdy reorganizace skončí, není ještě jasné. "Moje představa je snížit počet zaměstnanců do tří let o 25 procent. Do konce letošního roku bych chtěla mít úřad stabilizovaný," řekla. Do dubna by pak měly být hotovy první analýzy fungování úřadu.

Krnáčová: Opencard vyřešíme do konce ledna

Krnáčová také uvedla, že vedení Prahy do konce ledna rozhodne o osudu problematického projektu Opencard. Konkrétnější být nechtěla. "Jsem vázaná mlčenlivostí," uvedla. Systém jízdného je podle primátorky do poloviny roku stabilizovaný a lidé nemusí mít obavy z potíží. Zástupci firmy eMoneyServices (EMS), která vlastní práva k opencard, ale tvrdí, že za bezchybný chod ručí jen do konce měsíce.

"Do konce ledna připravíme analýzu toho, co bylo, v jakém jsme stavu, jak se s minulostí chceme popasovat a jak si budeme dál kupovat jízdné," uvedla primátorka. Vedení města podle ní do té doby zároveň zhodnotí nabídku, kterou mu před několika dny předložila EMS. Tehdy primátorka k nabídce odmítla cokoli říct, prý je neveřejná.

Situaci kolem projektu Opencard, který Prahu vyšel na minimálně 1,35 miliardy korun, bez výsledku řešilo již několik politických reprezentací. Sama primátorka v prosinci loňského roku tvrdila, že "řešení" situace představí do Vánoc. Koalice ale dosud žádné nepředstavila.

Podle mluvčího EMS Martina Opatrného zatím Praha neřekla ani to, zda chce v projektu dál pokračovat, nebo nikoli. Zastupitelé z klubu České pirátské strany tvrdí, že Praha má "celou řadu variant". V uplynulých dnech mimo jiné opět zmínili možnost částečného návratu k papírovým kuponům.

 

Právě se děje

Další zprávy