reklama
 
 

Žena, kterou uštkla mamba, neměla chov hada schválený. Plaza se stále nedaří najít

Aktualizováno 3. 10. 2018 18:17
Jedovatá mamba zelená unikla v úterý večer v Hlubočepích v ulici V Bokách I. Hada se zatím nepodařilo odchytit, policie nabádá k obezřetnosti.

Praha - Žena, kterou v pondělí uštkla smrtelně jedovatá mamba zelená, jež v úterý večer unikla v Hlubočepích, podle pražské Městské veterinární správy (MěVS) neměla případný chov schválený.

MěVS proto podá podnět příslušné obci s rozšířenou působností pro porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Sdělil to Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.

Jedovatí plazi patří z hlediska platných předpisů mezi takzvaná zvířata vyžadující zvláštní péči, kam náleží dále například většina šelem nebo primáti. Jejich chov podléhá schválení krajskou veterinární správou, výjimkou jsou chovy zvířat v zoologických zahradách, záchranných stanicích či chovy loveckých dravců držených podle zákona o myslivosti.

"Povolení k chovu jedovatých hadů má v Česku k dnešnímu dni 66 chovatelů, a to celkem na 2735 zvířat," uvedl Majer. Dvanáct chovatelů mamby má povolení na 48 těchto hadů. "Nemusí to znamenat, a často to neznamená, že těch hadů tolik mají. Je to maximální počet, který mají schválený. Skutečně zjištěný fyzický počet bývá většinou nižší. V Praze aktuálně žádný povolený chov mamby neevidujeme," dodal.

Žádný zvířecí druh není podle Majera považován za tak nadměrně nebezpečný, aby byl jeho chov zcela zakázán. "Při splnění podmínek může chovatelem druhu zvířete vyžadujícího zvláštní péči být fyzická osoba starší 18 let nebo právnická osoba," doplnil. Každý chovatel je povinen zabezpečit zvířeti přiměřené podmínky, aby nemělo bolesti, netrpělo a nehrozilo mu poškození zdraví. Chovatel musí také učinit opatření proti úniku zvířete.

U chovatelů se následně uskutečňují pravidelné kontroly. "Správa, která povolení vydala, je povinna alespoň jednou za rok provádět dozor nad dodržováním podmínek chovu. Záznamy o provedené kontrole uchová po dobu pěti let," uvedl Majer.

Mamba je rychlý, hbitý, útočný a vysoce jedovatý had

Had zřejmě zůstal v domě, policie jeho obyvatele evakuovala. "Policisté v této souvislosti prošetřují i předcházející událost, kdy byla z domu odvezena 30letá žena s podezřením na uštknutí. Ta byla podle prvotních informací zároveň chovatelkou tohoto hada," uvedl mluvčí. Policisté podle něj ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli.

Podle mluvčí záchranné služby Jany Poštové záchranáři zasahovali u ženy v pondělí večer. "Ženu resuscitovali, zajistili dýchací cesty a převezli ji do motolské nemocnice," řekla ve středu Poštová. Mluvčí nemocnice Pavlína Danková uvedla, že žena byla následně přepravena do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí, kde mají antisérum.

Mluvčí VFN Filip Brož potvrdil, že přijali ženu uštknutou mambou zelenou. "Hadí antisérum jsme jí už podali, pacientka je nyní v umělém spánku, což je de facto standardní procedura," řekl. Jak a zda antisérum zabralo, bude jasné ve čtvrtek ráno. "Dnes je na bližší prognózy ještě brzy," doplnil mluvčí.

Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policie vyšetřuje, doplnil Rybanský. Podle specialistů na odchyt jedovatých hadů z pražské zoologické zahrady je velmi nepravděpodobné, že had by s ohledem na nízké venkovní teploty opustil zdi bytu, případně domu.

V souvislosti s událostí policie evakuovala obyvatele dotčeného domu a požádala o spolupráci specialisty na odchyt jedovatých hadů, uvedl Rybanský. "Byla přijata určitá opatření s tím, že je předpoklad, že by na ně had mohl zareagovat a mohl by se chytit," dodal policejní mluvčí. Opatření ale blíže nespecifikoval.

Mamba zelená je rychlý, hbitý, útočný a vysoce jedovatý stromový had, žije v západní Africe. Její přirozenou potravou jsou především ptáci a drobní savci včetně hlodavců, kořist loví v korunách stromů i na zemi. Její jed je vysoce toxický, není-li okamžitě zahájena léčba, může pacient umřít na udušení způsobené ochrnutím dýchacího svalstva.

autor: ČTK | 3. 10. 2018 10:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama