UJAK získala akreditaci, studenti ale nemůžou ke státnicím

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2015 16:22
Akreditační komise prodloužila Univerzitě Jana Amose Komenského akreditaci oboru speciální pedagogika, většina ze 400 studentů ale nesplňuje podmínky pro připuštění ke státnicím.
UJAK.
UJAK. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Akreditační komise prodloužila Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) akreditaci učitelského i neučitelského oboru speciální pedagogika na dostudování stávajících studentů do 30. září. Sdělila předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková.

Ze zprávy hodnotící skupiny ale vyplývá, že drtivá většina ze 400 studentů zatím nesplňuje podmínky pro připuštění ke státním závěrečným zkouškám. Odpovídající praxi a diplomovou práci má nyní jen 59 studentů.

Škola to kvůli nedostatku informací ještě podrobněji nekomentovala.

Vzhledem ke stanovisku Akreditační komise, na jehož základě musí formálně rozhodnout ministerstvo školství, zatím není jasné, kde a za jakých podmínek budou mít šanci dostudovat aktuální studenti prvního ročníku magisterského studia.

Pokud by akreditace nebyla prodloužena na další období, musela by se UJAK postarat o dostudování těchto přibližně 900 lidí na jiné vysoké škole.

"Ale je možné, že ještě prodloužena bude. Škola o to určitě požádá a my to znovu posoudíme," řekla Dvořáková.

Kvalita diplomových prací a praxe je tristní

Posouzení praxí a kvality diplomových prací podle ní ukázalo, jak velký to představuje na této škole problém.

Hodnotící skupina se zaměřovala na to, nakolik praxe odpovídají oboru a zda se uskutečnily na vhodném pracovišti. U kvalifikačních prací hodnotila jejich zaměření a odpovídající odbornost vedoucího práce.

Všechny podmínky, které odpovídají minimálním požadavkům uplatňovaným na jiných vysokých školách, splnilo jen 52 studentů neučitelsky a sedm studentů učitelsky zaměřeného oboru speciální pedagogika.

"Ty výsledky jsou velmi tristní. Ukazuje to, jak hluboké tam problémy jsou. Chceme, aby studium mělo odpovídající kvalitu," řekla Dvořáková.

Škola se k těmto závěrům může podrobněji vyjádřit až po obdržení všech podkladů od odborného panelu, uvedla ve stanovisku zveřejněném na webu. Univerzita se pozastavila nad tím, že nebyla seznámena s parametry, na jejichž základě byly praxe a práce studentů hodnoceny.

"Dosud jsme tato data neobdrželi, o výsledcích práce panelu jsme nebyli vůbec informováni - tento postup nepovažujeme za korektní," uvedl UJAK.

Nepřiměřený počet studentů

Většina studentů speciální pedagogiky si na největší soukromé vysoké škole v Česku doplňuje učitelskou kvalifikaci podle zákona o pedagogických pracovnících. Komise škole vyčítá nepřiměřeně vysoký počet studentů ve vztahu k pedagogickému zajištění.

Vzhledem k tomu, že se tyto problémy opakují dlouhodobě, podá ve čtvrtek Akreditační komise podnět k zahájení řízení k odnětí státního souhlasu s působením této vysoké školy. To by v konečném důsledku mohlo znamenat její zánik.

 

Právě se děje

Další zprávy