Komise o UJAK: Bakalářský titul se dal získat za půl roku

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2015 19:23
Podle Akreditační komise získal každý čtvrtý student bakalářský titul za nestandardně krátkou dobu.
Univerzita Jana Amose Komenského.
Univerzita Jana Amose Komenského. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Každý čtvrtý absolvent bakalářského programu na Univerzitě Jana Amose Komenského získal titul za nestandardně krátkou dobu, někdy dokonce za méně než půl roku.

Uvedla to Akreditační komise jako jeden z argumentů v podnětu k odebrání státního souhlasu s činností této soukromé vysoké školy. Kompletní znění podnětu komise zveřejnila na svém webu.

Škola se proti zprávě ohradila. Za kratším studiem je podle jejích právníků to, že si v UJAK řada lidí doplňovala vzdělání z vyšších odborných škol či přestoupila z jiných univerzit.

Akreditační komise zjistila, že v letech 2011 až 2014 absolvovalo tříletý bakalářský program 6641 studentů. Z toho 1718 za dobu kratší než dva roky, z nichž 1491 za dobu jednoho roku, a někteří dokonce za méně než šest měsíců. Hodnotí to jako vysoce neobvyklé a může to podle ní svědčit o existenci dalších závažných systémových pochybení v činnosti této vysoké školy.

Podnět shrnuje zásadní výtky Akreditační komise vůči největší soukromé vysoké škole v Česku. Jde o opakované přijímání nadměrného počtu studentů, kterému neodpovídá personální zabezpečení, jen zdánlivé napravování prohřešků a poskytování zkreslených informací veřejnosti.

Vzhledem k nedodržování kvality UJAK podle komise nenaplňuje ustanovení vysokoškolského zákona, podle nějž jsou vysoké školy "vrcholnými centry vzdělanosti".

UJAK: Podnět odmítáme

Škola ve vyjádření na svém podnět jako celek odmítá. Zatím ho však nemá oficiálně k dispozici, takže ho nechce detailně rozebírat. "Z obsahu podnětu je však již nyní zřejmé, že se jedná pouze o další část cíleného útoku s úmyslem poškodit UJAK a její studenty," uvedl UJAK.

Podnět k odebrání státního souhlasu považuje za "neprofesionální, tendenční, obsahově nepravdivý a významně poškozující dobré jméno školy". Podle svých právníků UJAK informace vyvrátí důkazy a po akreditační komisi a autorech zprávy bude vymáhat škody, které jí vzniknou. Kratší dobu studia svých posluchačů zdůvodnila škola tím, že si v ní jen doplňovali vzdělání z vyšších odborných škol či dokončili ročník po přestupu z jiných univerzit.

Akreditační komise prý popírá vlastní rozhodnutí, kdy v posledních dvou letech prodloužila akreditaci osmi studijním oborům UJAK. "Podnět je v příkrém rozporu se skutečným stavem činností UJAK, které nejen že naplňují všechny požadavky zákona, ale jsou hodnoceny nadstandardně i v mezinárodním akademickém měřítku," doplnila škola.

UJAK čelila kritice ze strany Akreditační komise již dříve. V listopadu 2010 komise vydala zevrubnou hodnotící zprávu poukazující na hlavní nedostatky. Podle závěrů z nedávného zasedání žádné zásadní zlepšení nenastalo, proto se Akreditační komise rozhodla podat podnět jako tvrdší nástroj.

Odebrání státního souhlasu by znamenalo zánik této vysoké školy. Muselo by o něm rozhodnout ministerstvo školství, které už dříve upozornilo, že se jedná o proces minimálně na měsíce, možná až roky.

Aktuálně UJAK řeší především problémy s akreditací oboru speciální pedagogika. Akreditační komise ji sice prodloužila pro dostudování stávajících studentů do 30. září, ale zároveň hodnotící odborná skupina uvedla, že drtivá většina studentů závěrečného ročníku nemá odpovídající praxi a diplomovou práci, aby mohla být připuštěna ke státnicím.

Jsme nejvíce monitorovanou vysokou školou, předkládáme rozvrhy, u vyučujících dokládáme odbornost, tvrdí prorektorka Lucie Paulovčáková. Myslí si, že škola neskončí, byla by to podle ní škoda. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 57 minutami

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy