Komise poškodila UJAK i studenty, zlobí se právník školy

ČTK ČTK
4. 5. 2015 16:22
Největší soukromá vysoká škola v Česku zásadně nesouhlasí s obsahem podnětu k zahájení řízení o odebrání státního souhlasu, který komise zveřejnila minulý týden.
UJAK
UJAK | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Akreditační komise se v kauze Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) nechová podle pravidel správního řízení a jejím jednáním už byli poškozeni studenti i dobré jméno školy.

Na pondělní tiskové konferenci to řekl právní zástupce školy František Korbel.

Největší soukromá vysoká škola v Česku zásadně nesouhlasí s obsahem podnětu k zahájení řízení o odebrání státního souhlasu, který komise zveřejnila minulý týden.

Obsahuje podle jejího vedení řadu nepravdivých informací.

Kroky bez opory v zákoně

Právní zástupce školy se domnívá, že některé kroky komise jako veřejného orgánu nemají oporu v zákoně a nezakládají se na doložených faktech.

"Aktivity Akreditační komise musejí vycházet z objektivně zjištěných věcí, nikoliv domněnek. Také medializace by se měla držet určité míry přiměřenosti," uvedl Korbel.

Veřejná vyjádření některých členů Akreditační komise podle něho naznačují, že by proti nim mohla být podána námitka podjatosti.

Škola se bude společně s právníky snažit především o to, aby řízení pokračovalo standardním způsobem.

Ve hře je občanskoprávní spor

Do budoucna by mohl být ve hře i občanskoprávní spor, v němž by byla požadována náhrada majetkové i nemajetkové újmy školy a studentů.

"Obávám se, že i v situaci, kdy by úkony už byly od této chvíle vedeny řádně, tak škodné následky do práv studentů i školy už nastaly. Rozsah újmy se nepochybně projeví v následujících měsících a letech, kumulované škody mohou dosahovat mnohamilionové výše," uvedl Korbel.

Jsme nejvíce monitorovanou vysokou školou, předkládáme rozvrhy, u vyučujících dokládáme odbornost, tvrdí prorektorka Lucie Paulovčáková. Myslí si, že škola neskončí, byla by to podle ní škoda.
19:56
Jsme nejvíce monitorovanou vysokou školou, předkládáme rozvrhy, u vyučujících dokládáme odbornost, tvrdí prorektorka Lucie Paulovčáková. Myslí si, že škola neskončí, byla by to podle ní škoda. | Video: Daniela Drtinová

Akreditační komise se vedle poškozování pověsti školy podle něj provinila také pokusem o nezákonný zákaz připuštění ke státnicím pro studenty speciální pedagogiky, kteří nevyhověli požadavkům hodnotícího panelu.

Tajemník komise Jiří Smrčka stanovisko, že je hodnocení panelu pro školu závazné, změnil až na základě upozornění, že to není zákonný důvod pro nepřipuštění ke státnicím.

Vyvracení tvrzení

Vedení školy na tiskové konferenci vyvracelo řadu tvrzení z podnětu, který Akreditační komise zveřejnila ve čtvrtek.

Takzvaní rychlostudenti, kteří získávají na škole titul za nezvykle krátkou dobu, jsou podle ní jen studenti, kteří přicházejí z vyšších odborných škol a jiných vysokých škol.

Na škole funguje systém vnitřního hodnocení a kvalifikační práce procházejí kontrolou v antiplagiátorském programu, takže například není možné, aby magisterská práce byla jen rozšířenou verzí bakalářské.

Škola také poukazuje na směšování současného stavu s hodnocením z roku 2010, které je v této souvislosti irelevantní.

Studentů je polovina

Počet studentů od té doby snížila téměř na polovinu, zatímco počet vyučujících jen o 11 procent. Navíc není podle ní ani pravda, že by přijímala studenty na obory, pro něž nemá akreditaci.

Veškeré dokumenty o svém fungování prý zveřejňuje a reflektuje na všechny výtky Akreditační komise.

Případné odebrání státního souhlasu by znamenalo zánik této vysoké školy, kterou studuje přibližně pět tisíc studentů.

Muselo by o něm rozhodnout ministerstvo školství, které už dříve upozornilo, že se jedná o proces minimálně na měsíce, možná až roky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy