Sečteno. Kleslová dostala od dopravního podniku 2,3 milionu, od ČEZ čtyřikrát tolik

Radek Nohl Radek Nohl
21. 10. 2015 10:04
Pražská předsedkyně hnutí ANO a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová si díky spolupráci se státními a polostátními firmami přišla na miliony. Peníze získala od společnosti ČEZ, Českých drah, Dopravního podniku hlavního města Prahy, firmy Čepro a Správy železniční dopravní cesty, pro které pracovala jako advokátka. Nejvíce - přes 8,9 milionu korun - inkasovala od polostátního energetického gigantu ČEZ. Převážnou část si nicméně vydělala ještě předtím, než vstoupila do politiky.
Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová.
Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha -  Bezmála 2,3 milionu korun inkasovala starostka Prahy 10 Radmila Kleslová od pražského dopravního podniku (DPP). Odměnu získala za poskytování právních služeb mezi roky 2001 až 2012.

Celkově si předsedkyně pražského hnutí ANO prací pro státní či polostátní firmy přišla na více než 13 milionů korun bez DPH. Starostka Prahy 10 vedle pražského dopravního podniku pracovala také pro ČEZ, České dráhy, Čepro a Správu železniční dopravní cesty. Deník Aktuálně.cz to zjistil poté, co získal výši odměn, které byly Radmile Kleslové vyplaceny.

Od DPP inkasovala Radmila Kleslová přes jedenáct let každý měsíc 16 tisíc korun bez DPH. "Konkrétní právní servis z její strany spočíval zejména v pravidelném měsíčním komplexním monitoringu legislativy včetně odpovídajících pravidelných výstupů k legislativním návrhům různých právních předpisů dopadajících na obchodní činnost Dopravního podniku hlavního města Prahy a v poskytování právních konzultací generálnímu řediteli," uvedl mluvčí DPP Jiří Štábl, co například pro dopravní podnik dělala.

Nejvíce si vydělala u ČEZ

Kleslová pro státní či polostátní firmy pracovala od roku 2000. To podepsala smlouvu s ČEZ. Až do září roku 2013 každý měsíc dostávala 40 tisíc bez DPH. Poté se odměna zvýšila na 70 tisíc a na začátku roku 2014 byla již 100 tisíc. Po tlaku členů dozorčí rady ČEZ i politiků byla smlouva ukončena letos v září.

Peníze za své služby tak Kleslová inkasovala i v době, kdy již byla od loňského podzimu starostkou Prahy 10. Zároveň se její odměna začala zvyšovat poté, co usedlo hnutí ANO ve Sněmovně. Celkově od ČEZ získala přes 8,9 milionu korun.

Sama Kleslová nepovažovala za problém, že její advokátní kancelář pro ČEZ pracovala v době, kdy vede radnici na Praze 10. "Plnění této smlouvy nijak nesouvisí s výkonem funkce starostky," prohlásila Kleslová letos v červnu. Jaké konkrétní dokumenty pro ČEZ vypracovala, ale firma oficiálně říct odmítá. ČEZ v dopise tvrdí, že se na něj zákon o svobodném přístupu k informacím nevztahuje.

Čepro odměnu pro starostku Prahy 10 neřekne

Starostka Prahy 10 pracovala také pro dvě státní železniční společnosti - České dráhy a Správu železniční dopravní cesty. Dráhy Kleslové vyplatily mezi roky 2011 a 2015 přes 1,6 milionu korun a u SŽDC, jak uvedl Český rozhlas, měla několik měsíců plat 95 tisíc korun.

O práci pro státní firmy se Kleslová bavit nechce. Opakovaně sdělila, že je vázána mlčenlivostí a o svých klientech se s novináři bavit nebude.

Částka, kterou od státních společností získala, ale není konečná. Čepro dál odmítá výši odměny, kterou v letech 2005 až 2015 Kleslové vyplácelo, říct. "Čepro v současné době nedisponuje souhlasem druhé smluvní strany ke zveřejnění žadatelem požadované informace," zdůvodnila mluvčí Lenka Svobodová.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy