Krnáčová: O nominacích do firem se v ANO příliš nediskutovalo, byla jsem jen slabým hláskem

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2015 10:33
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová tvrdí, že členové zastupitelského klubu pražského ANO o nominaci politiků do vedení pražských firem příliš nediskutovali, rozhodovalo hlavně krajské předsednictvo. Primátorka chce nyní usilovat o to, aby politiky vystřídali odborníci. Když to bude potřebné, a pokud se funkcí nevzdá sama, hodlá přesvědčovat také předsedkyni pražského ANO, donedávna místopředsedkyni strany Radmilu Kleslovou, která Prahu zastupuje na vlivných placených postech v Pražské energetice a Pražské teplárenské. Praha má podíly ve více než třech desítkách společností.
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: ČTK

Praha - Členové zastupitelského klubu pražského ANO o nominacích politiků do vedení městský firem příliš nediskutovali.

Konečné rozhodnutí bylo navíc na krajském předsednictvu, tvrdí primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

"Bylo mi řečeno, že zájmy Prahy mohou v dozorčích radách nejlépe hájit politici, byla jsem jen slabým hláskem," tvrdí primátorka.

Přestože rada pod jejím vedením dosadila do firem řadu koaličních politiků, chce primátorka usilovat o to, aby je vystřídali odborníci. Praha má podíly ve více než třech desítkách společností.

Politické rozhodnutí

"Na klubu mi bylo řečeno, že ne, že je to politické rozhodnutí i v rámci koalice, že to uděláme takhle. Já jsem takovým malým slabým hláskem, přestože jsem primátor, jsou věci, které primátor dělat nemůže. Když se podíváte, jaké má pravomoci primátor, tak zjistíte, že velice omezené," řekla Krnáčová.

Nyní se ale považuje za "poučeného primátora" a chce na kolegy apelovat. "Nejde to ze dne na den, musím přesvědčit kolegy, že toto je správná cesta, prosazování principů transparentnosti je velice obtížné, ale věřím, že lidi pochopí, že světlo je nejlepší dezinfekce," dodala.

Když to bude potřebné, a pokud se funkcí nevzdá sama, hodlá přesvědčovat také předsedkyni pražského ANO, donedávna místopředsedkyni strany Radmilu Kleslovou, která Prahu zastupuje na vlivných placených postech v Pražské energetice a Pražské teplárenské.

Kritika kvůli ČEZu

V kuloárech se spekuluje o napjatém vtahu mezi Krnáčovou a vlivnou předsedkyní pražského ANO, která je pravou rukou předsedy Andreje Babiše.

Na Kleslovou se v posledních týdnech snesla kritika mimo jiné kvůli smlouvě s polostátní firmou ČEZ.

Obsazování orgánů městských firem podle politického klíče je běžnou praxí, jejich obsazení se obvykle mění nedlouho po volbách.

"Pevně věřím, že v orgánech firem by politici sedět neměli. Sama bych takový post nepřijala," uvedla Krnáčová.

Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (KDU-ČSL, STAN a Strana zelených). Hlavní město stoprocentně vlastní například Dopravní podnik hlavního města Prahy, Pražskou plynárenskou Holding, Pražskou vodohospodářskou společnost, Technickou správu komunikací nebo Obecní dům.

V dalších firmách má významné podíly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy