Tradiční duhové vlajky letos kvůli horku doplnily duhové vějíře a kvůli koronaviru také duhové roušky. Lodě pluly do Modřan a zpět. Na plavbu dohlíželi podle mluvčího Jana Daňka uniformovaní policisté, kriminalisté, antikonfliktní tým a lodě pořadatelů provázely dvě policejní lodě z poříčního oddělení. Žádné protesty odpůrců, které někdy průvod na festivalu Prague Pride provázejí, se neobjevily.
Od Čechova mostu vyplula společně s plavidly festivalu Prague Pride loď pirátské strany vyzdobená duhovými i pirátskými vlajkami. Piráti se festivalu gayů, leseb, bisexuálů a translidí účastní pravidelně, letos svou účast spojili se zahájením kampaně před senátními a krajskými volbami. Odpoledne se na Palackého náměstí představili straničtí kandidáti Pirátů.
Festival o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT) začal v Praze 3. srpna a končí v neděli 9. srpna. Desátý ročník přehlídky se kvůli koronaviru koná částečně on-line, v plánu je zhruba 70 menších akcí.
"Festival se při organizaci a plánování akcí musel podřídit epidemii koronaviru," řekl mluvčí akce Filip Milde. Po celém světě bylo kvůli pandemii více než 400 festivalů Pride zrušeno, včetně největších v New Yorku nebo Londýně. V Praze byla omezena kapacita akcí.
"Nejde jen o průvod"
"Pridy se i v dalších městech konají fyzicky. Většinou ale v mnohem menším provedení než v Praze. Unikátní jsme i v tom, že máme historicky největší počet festivalových míst," dodal Milde.
Podle ředitelky Prague Pride Hany Kulhánkové se pořadatelé rozhodli festival nerušit, protože je podle nich úloha těchto akcí pro společnost zásadní. "I v dnešní době pomáhají LGBT lidem s coming outem. Ukazují jim známé i méně známé tváře s podobnou zkušeností, nabízejí jim prostor k setkání a sdílení toho, co prožívají. Nejde jen o průvod," uvedla.
Podle průzkumu Agentury Evropské unie pro základní lidská práva skrývá svou sexuální orientaci v Česku asi 59 procent LGBT lidí.
S pořadateli se v sobotu odpoledne spojili aktivisté z Polska. Při pátečních protestech na podporu jednoho z uvězněných aktivistů tam bylo zadrženo 48 lidí. "Požádali nás o podporu, i skrze naši politickou reprezentaci. Vyzvali jsme proto v živém vysílání naše příznivce, aby psali ministrovi zahraničních věcí (Tomáši) Petříčkovi," uvedl mluvčí festivalu. Uvězněný muž čelí obvinění z toho, že poškodil auto s nápisy proti LGBT komunitě a napadl muže, který ho natáčel.
Program na několika místech doplňují on-line akce
Loňského duhového původu Prague Pride Parade, kterým festivalový týden obvykle vrcholí, se v Praze zúčastnilo zhruba 30 tisíc lidí. Kromě plavby, která ho letos nahradila, je na Střeleckém ostrově už týden festivalová vesnička, jejíž kapacita je omezená na tisícovku lidí.
Další návštěvníci mohou směřovat do Žlutých lázní na sportovní program nebo na večerní kino v Kasárnách Karlín. Každý den festivalu je také několikahodinový program on-line.
Kapacita obou festivalových lodí byla asi 350 účastníků, byl na nich hudební a taneční program. Lidé si na ně museli koupit vstupenky, na jednu bylo vstupné 750 korun, na druhou s neomezeným občerstvením 1500 korun. "Lidé na lodích musí mít v uzavřených prostorách, kde by jich bylo více než sto, roušku," dodal mluvčí akce. Většina prostor lodí byla otevřená, lidé tančili zejména na horních palubách.
Další doporučení pro účastníky akcí uvádějí pořadatelé na webu, lidé by měli například dodržovat rozestupy, při vítání se nelíbat a v případě zjištění nákazy se ozvat pořadatelům.
Aktivisté chtějí také v době festivalu získávat další podpisy pod petici za manželství pro všechny. Návrh novely občanského zákoníku s touto úpravou začali poslanci projednávat na podzim 2018, od té doby norma leží ve sněmovně. Je tam i návrh na výslovné ukotvení manželství jako svazku muže a ženy v ústavě.
Dvojice mužů či žen mohou v Česku uzavírat od července 2006 registrované partnerství, proti manželům mají ale omezené podmínky. Řada politiků úpravy odmítá.