TOP 09 nás podrazila, už vyjednává s ČSSD, vzteká se exprimátor Svoboda

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 10. 2015 11:45
Při nočním jednání, kdy se rozpadla pražská koalice, mohla přijít o křesla v radě celá ČSSD. TOP 09 byla totiž s ODS domluvena, že podá návrh na odvolání celé koalice. Jenže se nakonec rozhodla nepodpořit odvolání náměstka Petra Dolínka z ČSSD. "Podrazili nás a hrají si zase svoje hry," rozčiluje se zastupitel a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). TOP 09 a ODS byly totiž podle něj domluveni na společném postupu. "Nyní to vypadá, že TOP 09 se už začala domlouvat s ČSSD. To je pro ně typické," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Svoboda.
Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda | Foto: Vojtěch Marek

Jak vy vnímáte to, co a proč se stalo v noci?

Je to projev toho, že koalice v Praze skutečně není jednotná. Je rozložená a snaha získat větší sílu, která je na straně ANO a ČSSD jde proti Trojkoalici.

Vy jste byli s TOP 09 domluveni na odvolání celé koalice. Proč to nevyšlo? Zejména odvolání radního Petra Dolínka, které napodruhé navrhovali Piráti. Hlasů s nimi a s TOP 09 jste měli dost….

Hlasovalo se po jménech, postupně. U Dolínka napoprvé hlasy nevyšly, protože pro to nehlasovali Piráti (Ti pro Dolínkovo odvolání hlasovali už v prvním kole, ale podle svých slov chtěli dát šanci Trojkoalici změnit názor - pozn. redakce). Ti si tu chybu uvědomili, podali druhý návrh, aby se znovu hlasovalo o Dolínkovi. S nimi by ty hlasy byly, ale TOP 09 už pro to odmítla zvednout ruce.

Proč to TOP 09 udělala, když byla s vámi domluvena na společném postupu?

Protože už jedná se sociální demokracií a ANO, aby se dostala do koalice místo Trojkoalice. To vnímám od nich jako podraz. Byli jsme dohodnuti, že budeme odvolávat všechny stávající radní včetně primátorky a čím víc se podaří, tím lépe, protože to vytvoří prostor pro vytváření nového vedení Prahy. Navíc kdyby se odvolal Dolínek, tak by nebyl v radě žádný sociální demokrat. A koalice by se tak rozpadla z principu.

Jsem přesvědčen, že chtějí mít tu moc a přístup k rozhodování a je jim jedno s kým půjdou.

TOP 09 se ale od počátku vymezovala, že s hnutím ANO Andreje Babiše nikdy nepůjde do koalice.

Ano, jejich vztah k hnutí ANO je daný vztahem k jejich předsedovi. Nerozumím tomu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy