TOP 09 nás podrazila, už vyjednává s ČSSD, vzteká se exprimátor Svoboda

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 10. 2015 11:45
Při nočním jednání, kdy se rozpadla pražská koalice, mohla přijít o křesla v radě celá ČSSD. TOP 09 byla totiž s ODS domluvena, že podá návrh na odvolání celé koalice. Jenže se nakonec rozhodla nepodpořit odvolání náměstka Petra Dolínka z ČSSD. "Podrazili nás a hrají si zase svoje hry," rozčiluje se zastupitel a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). TOP 09 a ODS byly totiž podle něj domluveni na společném postupu. "Nyní to vypadá, že TOP 09 se už začala domlouvat s ČSSD. To je pro ně typické," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Svoboda.
Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda | Foto: Vojtěch Marek

Jak vy vnímáte to, co a proč se stalo v noci?

Je to projev toho, že koalice v Praze skutečně není jednotná. Je rozložená a snaha získat větší sílu, která je na straně ANO a ČSSD jde proti Trojkoalici.

Vy jste byli s TOP 09 domluveni na odvolání celé koalice. Proč to nevyšlo? Zejména odvolání radního Petra Dolínka, které napodruhé navrhovali Piráti. Hlasů s nimi a s TOP 09 jste měli dost….

Hlasovalo se po jménech, postupně. U Dolínka napoprvé hlasy nevyšly, protože pro to nehlasovali Piráti (Ti pro Dolínkovo odvolání hlasovali už v prvním kole, ale podle svých slov chtěli dát šanci Trojkoalici změnit názor - pozn. redakce). Ti si tu chybu uvědomili, podali druhý návrh, aby se znovu hlasovalo o Dolínkovi. S nimi by ty hlasy byly, ale TOP 09 už pro to odmítla zvednout ruce.

Proč to TOP 09 udělala, když byla s vámi domluvena na společném postupu?

Protože už jedná se sociální demokracií a ANO, aby se dostala do koalice místo Trojkoalice. To vnímám od nich jako podraz. Byli jsme dohodnuti, že budeme odvolávat všechny stávající radní včetně primátorky a čím víc se podaří, tím lépe, protože to vytvoří prostor pro vytváření nového vedení Prahy. Navíc kdyby se odvolal Dolínek, tak by nebyl v radě žádný sociální demokrat. A koalice by se tak rozpadla z principu.

Jsem přesvědčen, že chtějí mít tu moc a přístup k rozhodování a je jim jedno s kým půjdou.

TOP 09 se ale od počátku vymezovala, že s hnutím ANO Andreje Babiše nikdy nepůjde do koalice.

Ano, jejich vztah k hnutí ANO je daný vztahem k jejich předsedovi. Nerozumím tomu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy