TOP 09 nás podrazila, už vyjednává s ČSSD, vzteká se exprimátor Svoboda

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 10. 2015 11:45
Při nočním jednání, kdy se rozpadla pražská koalice, mohla přijít o křesla v radě celá ČSSD. TOP 09 byla totiž s ODS domluvena, že podá návrh na odvolání celé koalice. Jenže se nakonec rozhodla nepodpořit odvolání náměstka Petra Dolínka z ČSSD. "Podrazili nás a hrají si zase svoje hry," rozčiluje se zastupitel a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). TOP 09 a ODS byly totiž podle něj domluveni na společném postupu. "Nyní to vypadá, že TOP 09 se už začala domlouvat s ČSSD. To je pro ně typické," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Svoboda.
Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda | Foto: Vojtěch Marek

Jak vy vnímáte to, co a proč se stalo v noci?

Je to projev toho, že koalice v Praze skutečně není jednotná. Je rozložená a snaha získat větší sílu, která je na straně ANO a ČSSD jde proti Trojkoalici.

Vy jste byli s TOP 09 domluveni na odvolání celé koalice. Proč to nevyšlo? Zejména odvolání radního Petra Dolínka, které napodruhé navrhovali Piráti. Hlasů s nimi a s TOP 09 jste měli dost….

Hlasovalo se po jménech, postupně. U Dolínka napoprvé hlasy nevyšly, protože pro to nehlasovali Piráti (Ti pro Dolínkovo odvolání hlasovali už v prvním kole, ale podle svých slov chtěli dát šanci Trojkoalici změnit názor - pozn. redakce). Ti si tu chybu uvědomili, podali druhý návrh, aby se znovu hlasovalo o Dolínkovi. S nimi by ty hlasy byly, ale TOP 09 už pro to odmítla zvednout ruce.

Proč to TOP 09 udělala, když byla s vámi domluvena na společném postupu?

Protože už jedná se sociální demokracií a ANO, aby se dostala do koalice místo Trojkoalice. To vnímám od nich jako podraz. Byli jsme dohodnuti, že budeme odvolávat všechny stávající radní včetně primátorky a čím víc se podaří, tím lépe, protože to vytvoří prostor pro vytváření nového vedení Prahy. Navíc kdyby se odvolal Dolínek, tak by nebyl v radě žádný sociální demokrat. A koalice by se tak rozpadla z principu.

Jsem přesvědčen, že chtějí mít tu moc a přístup k rozhodování a je jim jedno s kým půjdou.

TOP 09 se ale od počátku vymezovala, že s hnutím ANO Andreje Babiše nikdy nepůjde do koalice.

Ano, jejich vztah k hnutí ANO je daný vztahem k jejich předsedovi. Nerozumím tomu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy