Živě: Trojkoalice už nevěří v budoucnost Prahy pod Krnáčovou. Hledá nové řešení

Živě
Dění na pražském magistrátu sledujeme v online zpravodajství.
Předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek
Předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zastupitelé hlavního města odvolali na nočním jednání z funkce čtyři z jedenácti radních. Odvoláni byli náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD).

S návrhem na odvolání radních přišel předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Důvodem bylo špatné fungování města.

Městská rada má 11 členů a koalice má v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů. Jednání nakonec zastupitelé přerušili do 5. listopadu.

Dění na pražském magistrátu sledujeme v online zpravodajství.

Živě
Aktualizovat reportáž
16:35

Trojkoalice se na odpoledním jednání shodla na tom, že stávající koalice s ANO a ČSSD je prakticky mrtvá. "Porušení koaliční smlouvy ze strany koaličních partnerů vedlo k odvolání čtyř radních. Vzhledem k přípravě rozpočtu hlavního města Prahy a městských částí považuje Trojkoalice za důležité vyřešit tuto situaci do 5. listopadu," řekl novinářům předseda klubu Petr Štěpánek. Cílem by měla být spolupráce s takovými stranami, které umožní stabilní fungování metropole. Jednání ale poběží i s ANO a ČSSD. "Nikoho nevylučujeme," dodal Štěpánek.

Foto: Ludvík Hradilek
16:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Důvody neuměli vysvětlit, tak mě odvolali v noci. Čekal jsem to, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Matěj Stropnický. Celý je k přečtení ZDE.

Foto: ČTK
16:04

Radní si dnes rozdělili kompetence čtveřice odvolaných. Oblast územního plánování a rozvoje po náměstkovi primátorky Matěji Stropnickém přebírá radní Jana Plamínková. O oblast správy majetku a majetkových fondů bude nově starat místo radního Michala Haška radní Libor Hadrava. Oblast školství a sociální politiky po radní Ireně Ropkové přebírá do své gesce náměstek Petr Dolínek. Oblast sportu a volného času bude nyní po radní Haně Novákové v gesci radního Jana Wolfa.

Foto: Ludvík Hradilek
15:58

Bleskurychlé schválení stavebních předpisů pražskou radou krátce po odvolání Matěje Stropnického vyvolalo reakce na sociálních sítích.

15:42

V 17:00 se mimořádně sejde pražská buňka Strany zelených. Bude probírat svoji budoucnost v koalici s ČSSD a ANO, která se podílela na nočním odvolání jejich člena rady Matěje Stropnického.

15:34

Stávající koalice na půdorysu ANO, ČSSD a Trojkoalice se bude muset buď rozšířit nebo změnit. Po jednání Starostů a nezávislých to řekla radní za Trojkoalici Jana Plamínková (STAN). "Po včerejšku se ukázalo, že její stabilita není velká a domníváme se, že koaliční partneři dělají poněkud nestandardní kroky a které ke stabilitě nepřispívají," upozornila zejména na chování hnutí ANO, které je podle Plamínkové nehomogenní. Mezi kroky, které se Trojkoalici nelíbily, bylo například odebrání kompetencí Matěji Stropnickému nebo snaha o "zvláštní přeřešení" tendru na svoz odpadu.

15:28

"Přežili jsme už několik krizí, zvládneme i tuto," věří pražská primátorka Adriana Krnáčová i po čtvrtečním zastupitelstvu, že koalice vydrží. Přečtěte si celý ROZHOVOR s primátorkou po mimořádném jednání rady města.

Foto: Ludvík Hradilek
15:18 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kdo si přijde pro výslužku ze zabijačky na magistrátu? Odpověď se dozvíte v komentáři Jana Lipolda ZDE.

 

Jan Lipold
Jan Lipold | Foto: Aktuálně.cz
14:53

V 15:30 by mělo začít společné jednání zástupců stran Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

14:48 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Spravedlnost existuje. Praha zničí každou stranu a každého politika, který v ní vládne, tvrdí o současném dění na pražské radnici komentátor Jindřich Šídlo. Celý si jej prohlédněte ZDE.

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz
14:43

Konflikt pražských radních bude sociální demokracie řešit se svým předsedou a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Schůzka by měla začít v 15:15.

Foto: Ludvík Hradilek
14:40 ikona ODS online

"Pan Novotný se asi po probdělé noci špatně vyspal, proto ty unáhlené výroky. Ale neberu si to osobně," poznamenala na adresu šéfa klubu pražské TOP 09 Václava Novotného Alexandra Udženija (ODS). Novotný totiž s lehkou nadsázkou prohlásil, že ji "sprdne na tři doby" za slova Bohuslava Svobody, kterého by si měla ukáznit.

Foto: Ludvík Hradilek
14:11

Pražská rada je sice o čtyři členy menší, to jí ale nebránilo v tom, aby dnes na mimořádném jednání schválila pražské stavební předpisy. Ty byly přitom dlouhodobým důvodem sporu mezi primátorkou Krnáčovou a jejím náměstkem Matějem Stropnickým, kterého zastupitelé v noci na pátek spolu s trojicí radních odvolali. Více o tom, jak radní schválili stavební předpisy si můžete přečíst ZDE.

13:54

Podle informací Aktuálně.cz v tuto chvíli probíhá jednání mezi místopředsedou Strany Zelených Petrem Štěpánkem a pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou.

Foto: Ludvík Hradilek
13:42

Prospěje konec Matěje Stropnického v radě vlivu developerů na magistrátu?

13:04

Jak probíhalo noční jednání o budoucnosti pražské koalice, popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda klubu TOP 09 Václav Novotný. Přečíst si jej můžete ZDE.

12:50

Radní za Trojkoalici Janu Plamínkovou odvolání Ropkové sice mrzí, ale že podle ní doplatila právě na to, že koaliční partneři nejprve odvolali Matěje Stropnického. To Plamínková označila za "překvapení a podraz". Trojkoalice už podle ní dostala několik nabídek. "Pro nás je přijatelné jakékoliv uspořádání, které povede k dobrému fungování hlavního města Prahy, s výjimkou KSČM," poznamenala k tomu Plamínková. Podle Dolínka je však potřeba počkat, až se situace trochu uklidní.

12:41

Statusy komentátorů na sociálních sítích se z dopoledne vážných postřehů postupně mění v ironické posměšky.

12:38

"To nebyl žádný bratrovražedný boj, takhle bych ty věci nenazýval. To, co se stalo, byl spíš takový ping-pong. U paní kolegyně Ropkové rozhodl jediný hlas. Škoda že to tak dopadlo, protože je to velmi pracovitá kolegyně. U ostatních kolegů se to občas stane, že když se to semele v koalici, tak to má takové závěry," poznamenal radní za ČSSD Petr Dolínek k vzájemnému odvolávání radních.

Foto: Ludvík Hradilek
12:33

V noci odvolaný primátorčin náměstek Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) vnímá své odvolání jako dýku do zad od koaličních partnerů. O setrvání v koalici teď Trojkoalice jedná. "Vývoj byl očekávatelný," řekl Stropnický. "Poté, co se mě nepodařilo odvolat prostřednictvím veřejného tlaku, tak koaliční partneři zvolili jiný způsob, v noci a de facto v utajení dýkou do zad," řekl.

Foto: Jakub Plíhal
12:27

Zabíjačka na pražském magistrátu..

 

12:15

Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) zatím neodchází z pražské koalice s ANO a ČSSD. "Jsme stále členy radniční koalice a z logických důvodů čekáme, že to tak bude do příštího jednání zastupitelstva 5. listopadu," řekl Jan Wolf (KDU-ČSL). Trojkoalice podle něj bude jednat o možné spolupráci se všemi stranami kromě KSČM. Trojkoalice je podle Wolfa jednotná. "To ostatně vidíte i na tom, jak při jednání hlasovala, zcela jednotně," řekl. Podle informací Aktuálně.cz by měl ještě v pátek odpoledne zasednout její klub.

Foto: Ludvík Hradilek
12:10 ikona ODS online

ODS se nechce účastnit vůbec žádné vlády ve městě, uvedl její předseda Petr Fiala. Předseda strany si prý nepamatuje podobnou situaci v Česku, kde by si vládní koalice navzájem odvolávala své radní. "Jenom to ukazuje na to, na co poukazujeme od začátku. Praha je řízena chaoticky, primátorka Krnáčová to vůbec nezvládá," řekl ve Sněmovně. "Já mohu jenom jasně říct, že se žádné vlády v Praze účastnit nebudeme," dodal.

Zleva Jana Černochová, předseda ODS Petr Fiala a Raduan Nwelati vystoupili ve volebním středisku Občanské demokratické strany v Praze na tiskové konferenci
Zleva Jana Černochová, předseda ODS Petr Fiala a Raduan Nwelati vystoupili ve volebním středisku Občanské demokratické strany v Praze na tiskové konferenci | Foto: ČTK
12:01

Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný označil výpad Bohuslava Svobody za holý nesmysl, který si lze snadno ověřit. Zastupitelé TOP 09 prý hlasovali jednotně pro odvolání všech radních. "Víte, že mě to netěší, samozřejmě že mě naštval. Ale protože jsem předseda klubu, tak se nebudu hádat s panem docentem, zavolám předsedkyni klubu ODS Alexandře Udženiji a sprdnu ji na tři doby. Požádám ji, aby ho korigovala. Pokud vyhoví, tak je vše v pořádku. Dějí se horší věci," řekl Aktuálně.cz.

Václav Novotný
Václav Novotný | Foto: Ludvík Hradilek
11:56

TOP 09 v žádném případě nevstoupí do současné pražské koalice, řekl novinářům místopředseda strany Miroslav Kalousek. "My v žádném případě do této koalice vstupovat nehodláme," nechal se pak slyšet Kalousek, podle kterého se ukazuje naprostá neschopnost a nepevnost pražské koalice. Pokud se skutečně rozpadne, je podle něj TOP 09 ochotna "od nuly" vyjednávat o možných řešeních situace.

Foto: Economia
11:50

V noci padli dva nejlépe a dva nejhůře pracující radní, podivuje se předseda pražské buňky Strany zelených.

11:38 ikona ODS online

TOP 09 nás podrazila, už vyjednává s ČSSD, říká exprimátor Svoboda v krátkém rozhovoru pro Aktuálně.cz, který si můžete přečíst ZDE.

 

11:18

Chaos v Praze by mělo rychle vyřešit hnutí ANO spolu s ostatními stranami, je přesvědčen premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Je mi Prahy líto, hlavní město má spoustu nedořešených problémů a zasloužilo by si více stability a méně politikaření," uvedl v reakci Sobotka. "Volby v Praze vyhrálo ANO, tak by ten chaos mělo rychle na základě jednání s ostatními stranami vyřešit. Primátorka by nyní měla postupovat tak, aby bylo do konání příštího zastupitelstva jasno. Je to v zájmu Prahy i jejích občanů, protože neúplná rada města bez jasné většiny v zastupitelstvu dlouho fungovat nemůže," dodal premiér.

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
10:55

Podle primátorky Adriany Krnáčové je pražská koalice i přes noční odvolání čtyř radních funkční. Rada si na mimořádném jednání rozdělila jejich kompetence mezi sebou. "Nedomnívám se, že se koalice rozpadá," reagovala Krnáčová. "Politika, zejména ta pražská, je samé překvapení. Budu se ale snažit, aby koalice fungovala dál," dodala. V pondělí proběhne jednání na zastupitelském klubu ANO, poté budou podle Krnáčové následovat další jednání s koaličními partnery.

Adriana Krnáčová po jednání oslabené rady.
Adriana Krnáčová po jednání oslabené rady. | Foto: Repro ČT 24
10:42

Řídili převrat na magistrátu skřivani, nebo sovy?

10:37 ikona ODS online

Při nočním jednání, kdy se rozpadla pražská koalice, mohla přijít o křesla v radě celá ČSSD. TOP 09 byla totiž s ODS domluvena, že podá návrh na odvolání celé koalice. Jenže se nakonec rozhodla nepodpořit odvolání náměstka Petra Dolínka z ČSSD. "Podrazili nás a hrají si zase svoje hry," rozčiluje se zastupitel a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). TOP 09 a ODS byly podle něj domluveny na společném postupu. "Nyní to vypadá, že TOP 09 se už začala domlouvat s ČSSD. To je pro ně typické," uvedl Svoboda.

Bohuslav Svoboda /ODS/
Bohuslav Svoboda /ODS/ | Foto: DVTV
10:31

Čtveřice pražských zastupitelů České pirátské strany (Piráti) je ochotna jednat o vstupu do magistrátní koalice. K vyjednávání dostal klub svolení v srpnu, kdy o možném angažmá Pirátů v radě online hlasovali členové strany. Do té doby Piráti křesla v radě odmítali.

10:21

"Nadešel čas, kdy je třeba dát karty na stůl," tak vidí situaci zastupitel  pražské ČSSD a bývalý kandidát na primátora Miloslav Ludvík.

10:11

Pro ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše je vývoj v Praze překvapením. "Já si nemyslím, že je důvod měnit tu koalici. Tam samozřejmě byl určitý problém s osobou pana Stropnického," konstatoval. Koalici ANO s TOP 09 na pražské radnici si neumí představit.

Foto: Martin Svozílek
09:58

Vzájemné "vyvraždění" koalice komentuje na Twitteru bývalý primátor a člen TOP 09 Tomáš Hudeček.

09:39 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Spory v pražské koalici trvají už skoro rok. Připomenout si je můžete v grafice ZDE.

 

09:37

Na prvním jednání se šéf klubu TOP 09 Václav Novotný sejde s šéfkou klubu ODS Alexandrou Udženijou. Ta je podle svých slov ochotna jednat o širší koalici. "Co se týče hlasů z voleb, je ta situace v Praze tak nešťastně poskládaná, že by měly všechny strany zasednout a domluvit se na funkčním modelu, který by Prahu provizorně dovedl do voleb," uvedla. Podle ní jsou jako partneři nepřijatelní pouze komunisté a Piráti.

udženija
udženija | Foto: DVTV
09:31

Podle radního Petra Dolínka bude schůze rady trvat jen několik minut. "Musíme si rozdělit kompetence tak, aby úřad dál normálně fungoval," uvedl. Co se bude dít dál, zda se sejdou zástupci koalice, nebo zda se uskuteční vyjednávání o nové podobě koalice, zatím říct nechtěl.

09:30

Oslabená pražská rada ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) se sejde dnes v 9:00. Zbylých sedm radních si rozdělí kompetence čtyř kolegů, které v noci odvolalo zastupitelstvo. Řekl to primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Koalice je vratká, za rozpadlou ji ale náměstek neoznačil. Zastupitelé se od nočních hodin zdráhají říct, zda jde o konec koalice. Strana zelených a STAN tvrdí, že odvoláním části rady se koalice po necelém roce rozpadla.

09:11

Hned se závěrem zastupitelstva těsně před třetí ráno se začaly tábory v zastupitelstvu dohadovat o složení případné nové koalice. "Všichni se na nás obrátili, kromě komunistů," potvrdil šéf zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Vyjednavači se prý u něj střídali do čtvrté hodiny ráno, další jednání pokračují dnes od 10 hodin.

Zastupitel TOP 09 Václav Novotný a za ním Adriana Krnáčová (ANO)
Zastupitel TOP 09 Václav Novotný a za ním Adriana Krnáčová (ANO) | Foto: ČTK
09:04

"Je to konec koaliční smlouvy a zdá se, že i rozpad ANO," uvedl zastupitel Jan Čižinský (KDU-ČSL). Trojkoalice hned ve tři hodiny sestavila vyjednávací tým, který má domlouvat případnou novou koalici. Šéfem vyjednávacího týmu je Petr Štěpánek, který je i předsedou zastupitelského klubu.

08:55

Noční hlasování okomentoval pražský předseda Strany zelených. "Osobně považuji tento krok za nehorázný způsob vypovězení koaliční smlouvy, kdy se proti trojkoaličnímu náměstkovi M. Stropnickému spojilo 12 členů klubu ANO a 8 členů ČSSD doplněných hlasy opozice. Trojkoalice reagovala na tento krok podporou odvolání dvou radních za ČSSD a předsedy klubu ANO Michala Haška,“ reaguje Ondřej Mirovský a dodává: "Bohužel se opakuje tradiční scénář pražské magistrátní politiky, kdy žádná koalice nevydrží delší dobu a Praha bude opět chvíli stagnovat. Naším cílem nyní bude vytvořit novou koalici, kde bude šance prosadit maximum z programu Trojkoalice a Strany zelených a současně zajistit politickou stabilitu pro Prahu do konce volebního období.“

Foto: Jakub Plíhal
08:48

Původně chtěla opozice odvolat všech 11 radních z koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), to se ale nakonec nestalo. Nejvíce hlasů pro odvolání dostal Stropnický, pro jehož konec v radě hlasovalo 42 zastupitelů. V radě zůstali primátorka Adriana Krnáčová (ANO), náměstci Petr Dolínek (ČSSD) a Eva Kislingerová (ANO) a radní Jana Plamínková (STAN), Jan Wolf (KDU-ČSL), Radek Lacko (ANO) a Libor Hadrava (ANO). Radní mohou vládnout i v tomto počtu.

08:45

Odvoláni v noci byli náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). S návrhem na odvolání radních přišel předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Důvodem bylo špatné fungování města.

08:40

Vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém budeme sledovat vývoj událostí po nočním hlasování na pražském magistrátu, kdy zastupitelé odvolali čtyři radní.

Michal Štůsek Domácí ČTK Michal Štůsek, Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2015 17:03
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Ruský úřad chce vysokou pokutu pro Google. Mohla by činit až 240 milionů dolarů

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor bude usilovat o to, aby americká internetová společnost Google dostala pokutu až 20 procent z ročních tržeb, která má firma v Rusku. Pokuta by tak mohla činit až 240 milionů dolarů (přes pět miliard Kč), informovala dnes agentura Reuters. Google podle úřadu ze svých platforem opakovaně neodstraňuje nezákonný obsah a stále nezaplatil dříve vyměřené pokuty ve výši 32,5 milionu rublů (zhruba deset milionů Kč).

Roskomnadzor už začátkem října oznámil, že požádá soud, aby kvůli opakovanému porušování zákonů vyměřil americké internetové firmě Facebook pokutu ve výši pěti až deseti procent z jejích tržeb v Rusku. Dnes úřad agentuře Reuters sdělil, že proti Googlu hodlá tento měsíc postupovat podobně.

Podle údajů podnikové databáze SPARK loni tržby společnosti Google v Rusku dosáhly 85,5 miliardy rublů. Pokuta ve výši pěti až 20 procent by tak odpovídala částce 4,3 až 17,1 miliardy rublů (1,3 až 5,3 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Na většině území Česka bude ve čtvrtek silný vítr s nárazy i přes 70 km/h

Ve čtvrtek bude na většině území Česka foukat vítr s nárazy i přes 70 kilometrů v hodině. Na horách bude ještě silnější, dosáhne rychlosti kolem 110 kilometrů v hodině, tedy síly vichřice. Ve Zlínském kraji, v jižní polovině Olomouckého kraje a na východě Jihomoravského kraje by takto silný vítr být neměl. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Podle něj bude ve čtvrtek přecházet přes střední Evropu k východu studená fronta. V souvislosti s tím bude ve čtvrtek ráno a dopoledne v Čechách, na Českomoravské vrchovině a k ní přilehlých částech Jihomoravského kraje od západu zesilovat vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti 70 až 85 kilometrů v hodině, na horách kolem 110 kilometrů v hodině.

Odpoledne se očekává čerstvý až silný jihozápadní vítr s nárazy kolem 70 kilometrů v hodině i na severní Moravě a ve Slezsku. Večer začne vítr v Česku slábnout, uvedli meteorologové.

Jejich upozornění před silným větrem platí pro Čechy a jižní část Moravy od čtvrtečních 08:00 do 21:00. Pro Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje od 11:00 do 21:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polsko musí dodržovat právo EU bez kompromisů, vzkazují Německo a Francie

Polsko musí začít dodržovat právní předpisy Evropské unie, která v jednáních s Varšavou o otázkách vlády práva nemůže dělat kompromisy. Prohlásilo to několik unijních ministrů odpovědných za evropskou problematiku, kteří připravují čtvrteční a páteční jednání prezidentů a premiérů členských zemí.

Zástupci vlád Německa či Francie před novináři zdůrazňovali, že Evropská komise může Polsku zastavit přísun unijních peněz, přímo však Brusel k tomuto kroku nevyzvali. Další ministři podotýkali, že by komise měla nechat spor v rukou soudu.

Táhnoucí se pře unijních institucí s Polskem o omezování nezávislosti justice se vyostřil začátkem října, když polský ústavní soud zpochybnil slučitelnost některých článků unijních smluv s polským právem. Vládní politici některých zvláště západoevropských zemí poté varovali Polsko před možnými důsledky. Nejdále zašel nizozemský premiér Mark Rutte, který chce na summitu vyzvat komisi, aby zablokovala Varšavě peníze z mimořádného fondu obnovy.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý ve Štrasburku na jednání europarlamentu prohlásila, že unijní exekutiva nenechá vývoj v Polsku bez reakce. Možností je podle ní podat na Polsko stížnost k Soudnímu dvoru EU či právě spustit nový mechanismus, který podmiňuje čerpání evropských peněz nezávislostí justičních orgánů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy