Stropnický skončil ve vedení Prahy. Odvoláni byli i radní ANO a ČSSD. Koalice se fakticky rozpadla

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2015 7:52
Koalice vládnoucí z magistrátu hlavnímu městu se rozpadla. Zastupitelstvo na nočním jednání odvolalo čtyři členy rady na čele s náměstkem primátorky za Stranu zelených Matějem Stropnickým. Skončili i radní ANO Michal Hašek a zástupkyně sociální demokracie v radě Hana Nováková a Irena Ropková. Návrh na jejich odvolání dala TOP 09, a to kvůli špatnému fungování města. Původní plán na odvolání celé rady nevyšel. Strana zelených uvedla, že odvolání Stropnického považuje za nehorázný způsob vypovězení koaliční smlouvy. Pro jeho odchod totiž zvedli ruku i zastupitelé koaličních partnerů z ANO a ČSSD. Zástupci jednotlivých stran už začali jednat o nové podobě koalice.
Matěj Stropnický ve vedení Prahy skončil.
Matěj Stropnický ve vedení Prahy skončil. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Zastupitelé hlavního města odvolali na nočním jednání z funkce čtyři z jedenácti radních. Odvoláni byli náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD).

S návrhem na odvolání radních přišel předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Důvodem bylo špatné fungování města. Městská rada má 11 členů a koalice má v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů. Jednání nakonec zastupitelé přerušili do 5. listopadu.

Původně chtěla opozice odvolat všech 11 radních z koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), to se ale nakonec nestalo.

Pro odvolání Stropnického nejvíc hlasů

Nejvíce hlasů pro odvolání dostal Stropnický, pro jehož konec v radě hlasovalo 42 zastupitelů. V radě zůstali primátorka Adriana Krnáčová (ANO), náměstci Petr Dolínek (ČSSD) a Eva Kislingerová (ANO) a radní Jana Plamínková (STAN), Jan Wolf (KDU-ČSL), Radek Lacko (ANO) a Libor Hadrava (ANO). Radní mohou vládnout i v tomto počtu.

Předseda SZ Ondřej Mirovský ČTK sdělil, že odvolání Stropnického považuje za nehorázný způsob vypovězení koaliční smlouvy. Proti Stropnickému se podle něj spojilo 12 členů klubu ANO a osm členů ČSSD doplněných hlasy opozice. Trojkoalice na tento krok reagovala podporou odvolání dvou radních za ČSSD a předsedy klubu ANO Haška.

Jednání o nové koalici už začala

Jak bude vedení města v následujících týdnech fungovat, zatím není jasné - některé oblasti totiž odvoláním přišly o svého radního. Stejně tak není jasné, zda dnešní hlasování znamená rozpad koalice - nikdo z oslovených koaličních zastupitelů na dotaz ČTK nechtěl odpovědět.

Podle informací ČTK ale již zástupci jednotlivých stran začali mezi sebou jednat o nové podobě koalice. "Oslovují nás všichni, nic konkrétního ale v jednání není," uvedl jeden z opozičních zastupitelů, který si nepřál zveřejnit jméno.

Podle Mirovského bude Praha opět chvíli stagnovat. "Naším cílem nyní bude vytvořit novou koalici, kde bude šance prosadit maximum z programu Trojkoalice a Strany zelených a současně zajistit politickou stabilitu pro Prahu do konce volebního období," dodal.

Desetihodinová debata

Hlasování o odvolání předcházela zhruba desetihodinová debata o úspěších a neúspěších rady.

"Ukázalo se, že tady máme excelentní radní, ale také ty, kteří jsou na druhém konci spektra," řekl Novotný, konkrétní ale nebyl. Následně navrhl odvolání všech radních. "Toto by se nemohlo stát, kdyby koalice fungovala. Pouze hlasy opozice by na odvolání nestačily, takže se koalice ´povraždila´ navzájem," řekl Novotný po hlasování, kdy byli odvoláni čtyři radní.

V ranním rozhovoru pro Radiožurnál pak uvedl, že si před hlasováním podporu pro svůj návrh mezi koaličními stranami nevyjednávali.

Pro odvolání Stropnického například hlasovali zastupitelé za ČSSD, což potvrdil její náměstek primátorky Petr Dolínek.

V rámci jednání potom po hlasování o odvolání radních navrhl opoziční zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti) znovu hlasovat o odvolání Dolínka. Svůj návrh nakonec stáhl, v kuloárech se prý dozvěděl, že pro něj není dostatečná podpora.

Odveta za Stropnického

"Piráti nesouhlasili s odvoláním náměstka Matěje Stropnického. Proto jsme v následujícím hlasování podpořili i odvolání radní Ropkové a náměstka Dolínka (oba ČSSD), který ale nebyl odvolán," sdělil ČTK předseda klubu Pirátů v zastupitelstvu Jakub Michálek. Podle něj je po odvolání čtyř radních oslabena moc Radmily Kleslové (ANO) a Karla Březiny (ČSSD) a v nadcházejících vyjednáváních chtějí Piráti usilovat o odstavení jejich vlivu.

Odvolat vedení města se opozice pokusila v tomto volebním období již několikrát. Naposledy se tak stalo na návrh opoziční ODS na zářijovém jednání zastupitelstva. Tehdy odvolání ani jednoho z radních nebylo schváleno.

Pražská koalice má v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Opoziční TOP 09 již dříve uvedla, že o případné nové koalici je připravena jednat teprve ve chvíli, kdy se koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice rozpadne. ODS uvedla, že se současnou koalicí nebude spolupracovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy