Praha - Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS) měl na začátku své politické kariéry smělé plány. Chtěl měnit zaběhnutá pravidla korupcí prolezlého pražského magistrátu, zprůhlednit zakázky, odstřihnout politiky od prebend plynoucích jim z městských firem.
"Chci léčit pražskou ODS," tvrdil loni v září v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Namísto toho vede jak s vlastními lidmi, tak s koaliční ČSSD válku, ve které střídavě vítězí a prohrává.
Nedaří se mu prosadit klíčové změny, které voličům slíbil; stojí přijetí protikorupčních opatření, stejně jako transformace městských firem na tzv. německé modely, která mimo jiné omezuje vysoké vedlejší příjmy pražských politiků.
V této situaci mu na přelomu roku začal vyhrožovat neznámý pachatel, který své hrozby vyostřuje. Původně zasílal vulgární SMS, před měsícem však primátor dostal dopis, který obsahoval výbušninu.
Kdo ovládne dopravní podnik
Kdo vládne Praze
Primátor Bohuslav Svoboda si před volbami vymínil, aby se mezi jeho spolupracovníky do rady dostaly pouze tzv. nové tváře. A uspěl, mezi radními se neobjevil nikdo z dřívějších spolupracovníků někdejšího primátora Pavla Béma. Čtyři radní z ODS, Alexandra Udženija, Ivan Kabický, Josef Nosek a Radek Lohynský, stojí pevně za primátorem. Koaliční partneři rovněž poslali do městské rady spíše neokoukané tváře, s výjimkou Karla Březiny, který magistrátní poměry dobře zná z opoziční lavice z předchozího volebního období. Ani Antonín Weinert není úplným nováčkem, v radě však v minulosti nikdy nezasedal. Benjamínky jsou pak Lukáš Kaucký a Petr Dolínek. Jedenácté místo v radě zůstává po opakovaných odmítnutích ze strany TOP 09 stále prázdné. Boj o něj teď svádějí obě strany ve smírčím řízení. Není tajemstvím, že v pozadí politických tahanic stojí bývalý pražský radní Prahy 10 a vlivný lobbista Tomáš Hrdlička. Ten si teď rozumí spíše se zástupci ČSSD, ostatně Březina stejně jako Petr Hulinský začínal politickou kariéru v Praze 10, jako například i zastupitel Milan Richter, představitel "staré gardy", kterou odmítá akceptovat primátor Svoboda.
Svobodův boj o nová pravidla se změnil na střet o moc a ekonomický vliv, jak ilustruje příklad z jednání městské rady, kde se schvalovaly stanovy pražského Dopravního podniku. V tomto případě si připsal Svoboda vítězství.
Jeho náměstek z koaliční ČSSD Karel Březina tam předložil kolegům stanovy, které posilovaly vliv managementu v čele s ředitelem podniku Martinem Dvořákem na úkor dozorčí rady, ve které zasedají městští zastupitelé. Připomeňme, že Březina v minulém volebním období dozorčí radu společnosti vedl.
Svoboda a jemu loajální radní za ODS se proti Březinovým plánům postavili a ten musel tisk přepracovat podle jeho přání.
Bianko šek pro Dvořáka
Březina například navrhoval rozšíření pravomocí představenstva, které by podle něj například mohlo schvalovat až třicetiprocentní navýšení ceny zakázky.
To by například u třiapůlmiliardového tendru na turnikety v pražském metru znamenalo, že o miliardě navíc by neměli šanci rozhodovat politici, kteří v dozorčí radě zastupují město, ale pouze členové představenstva, které vede ředitel Dvořák. Praha je přitom stoprocentním akcionářem podniku.
Dvořákem vedené představenstvo mělo podle Březinova plánu rozhodovat taky například o všech zakázkách nebo případných půjčkách do výše 100 milionů korun. Teprve u vyšších částek by byli do rozhodování vtáhnuti politici. Po Svobodově zásahu má management volnou ruku jen u tendrů do deseti milionů.
Pod tiskem byli přitom podepsáni i politici z ODS, konkrétně zastupitelé Milan Richter, Rudolf Blažek a Petr Hána. "Připomínky jsme panu Březinovi zaslali, pak už jsem tisk neviděl. Zřejmě se jednalo o technickou chybu," odmítá Richter, že posvětil Dvořákův možný nadměrný vliv.
Kdo pohlídá rozvoj Prahy?
Svoboda však některé politické souboje prohrává, jako ten o klíčové úředníky pražské radnice. V pondělí zastupitelé za ODS těsnou většinou odhlasovali zrušení výběrových řízení na posty zástupců magistrátu.
Ti jsou po primátorovi jedni z nejdůležitějších lidí na radnici. V minulosti byl jedním z nich třeba bývalý ředitel odboru obchodních aktivit Peter Ďurica, kterého Svoboda odvolal. Měl blízko nejen k Pavlu Bémovi, ale i vlivnému podnikateli Romanu Janouškovi.
Tito úředníci nejenže hlídají pražský padesátimiliardový rozpočet, mají taky rozhodující slovo při diskuzi o tom, co se bude v Praze stavět, kde se bude v Praze stavět, a Bémova éra ukázala i to, že rozhodují o tom, kdo bude stavět.
Ve hře jsou miliardy, chystá se dokončení stavby tunelu Blanka, nové metro, nová čistírna odpadních vod nebo oprava Průmyslového paláce a s tím spojené narovnání vztahů se společností Incheba.
Svoboda proti Hrdličkovi
Svoboda chce právě v případě úředníka, který by měl dozor nad územním rozvojem, což zahrnuje i debatu s developery, dosadit na toto místo Miroslava Sklenáře. Ten už na úřadě působil za dob Svobodova předchůdce Pavla Béma a Svoboda na něj dostal dobré reference.
Soupeřkou je mu Světlana Kubíková, někdejší šéfka Útvaru rozvoje města, kterou prý tlačí skupina "služebně starších" politiků v zádech s vlivným pražským lobbistou Tomášem Hrdličkou (ODS). Protože se však mezi sebou obě křídla pražské ODS nedokázala dohodnout, výběrová řízená se ruší a vypíší se nanovo. Arbitry už nemají být politici, nýbrž odborníci. Jenže i ty budou nakonec muset vybrat politici.
"Kdyby se hádali o projekty, tak by se to dalo pochopit. Ale politici pražské koalice se hádají o vliv, o přerozdělování peněz, o zakázky a o vlivná místa," zhodnotil práci koalice dlouholetý člen pražské ODS a nyní předseda pražské TOP 09 František Laudát.
Kdo bude mít většinu
Koalice má už jen dva týdny na to, aby urovnala asi nejviditelnější spor, který nyní vede. Jedná se o jedenácté místo v radě, které mimo jiné určí, kdo bude mít v radě většinu, zda to bude ČSSD, nebo ODS. Post odmítla pražská TOP 09.
"Pan primátor dal při podpisu koaliční smlouvy čestné slovo, příslib ČSSD, že jim toto místo připadne, pokud TOP 09 odmítne. Nechtěli jsme riskovat ztrátu primátora, proto jsme jako vyjednavači souhlasili," tvrdí šéf pražské ODS Boris Šťastný.
ODS ale předminulý týden silou Svobodových lidí prosadila, že chce toto místo právě ona. Mezi oběma koaličními partnery teď běží smírčí řízení, které může skončit krachem koalice.
"Nevidím to jako úplnou tragédii, jako krach koalice. Lidé v ODS měli vždy rozdílné názory. A s ČSSD se zatím domlouváme na tom, že se chceme domluvit," myslí si radní Josef Nosek (ODS).
ČSSD však podle dostupných informací už začala sondovat, zda by po případném konci koalice s ODS mohla vládnout s TOP 09, původním vítězem voleb.
"Žádné oficiální rozhovory s TOP 09 se zatím nevedou. Potkáváme se ve sněmovně, spíše se jedná o dotazy a zkoumání terénu," uvedl šéf pražské TOP 09 Laudát.