Pražské firmy dál živí politiky. Nejvíc šéfa ČSSD

Kateřina Eliášová
23. 1. 2011 8:00
Petr Hulinský vydělal loni 6 milionů korun, šanci má i letos
Petr Hulinský s primátorem Bohuslavem Svobodou
Petr Hulinský s primátorem Bohuslavem Svobodou | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nově zvolený šéf pražské sociální demokracie Petr Hulinský nadále vede žebříček nejlépe placených pražských zastupitelů.

Zůstává totiž ve statutárních orgánech hned tří firem s majetkovou účastí Prahy, ačkoliv jeho kolegové z městské rady už sepisují změny, které mají členství zastupitelů v těchto společnostech výrazně omezit.

Jenže Hulinský sedí v orgánech firem, které Praha vlastní jen zčásti a u kterých budou změny trvat několik měsíců.

S odměnami proto může počítat i letos, přičemž mohou znovu překročit milionovou hranici.

Odejdu, nevím kdy

Hulinský zasedá v orgánech hned tří městských firem. Je předsedou představenstva Pražské teplárenské - toto křeslo bude muset opustit zcela jistě, jen se teď neví, kdy přesně.

"Řádná valná hromada, na které by se mohlo hovořit o změnách ve statutárních orgánech, je plánována v průběhu května," řekl Aktuálně.cz mluvčí společnosti Martin Pavelka. Za celý rok si tam Hulinský vydělal přes dva miliony korun. Kolik to bylo loni, Pavelka neupřesnil.

Zároveň předsedá dozorčím radám Pražské energetiky a její dceřiné společnosti PRE distribuce, což mu ročně vynášelo 3 miliony korun. I tady platí, že se změny ve statutárních orgánech plánují v půlce roku.

"Mé další setrvání v dozorčích orgánech bude ještě věcí diskuze," mlží o svém dalším případném angažmá Hulinský. "Navíc si myslím, že je dobré mít zástupce i v představenstvech těchto firem, neboť podle mne mohou pomoct prosadit zájmy obyvatel Prahy, třeba levnější teplo," míní Hulinský.

Co chce ČSSD

ČSSD sice chce prosadit tzv. německý model účasti politiků v orgánech firem, což by jim umožňovalo zasednout pouze v dozorčích radách a ne v představenstvech. Jenže to nepůjde tak rychle.

"Už v únoru by se změny mohly dotknout společností, u nichž je hlavní město stoprocentním vlastníkem," řekl Aktuálně.cz 1. náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).

U těch zbylých, což se týká i Hulinského, bude záležet na souhlasu ostatních akcionářů a ČSSD už nyní připouští, že to nebude jednoduché.

Konkrétní plány zatím socialisté tají. Například to, jaký budou smět zastupitelé v dozorčích radách brát plat a zda bude členství omezeno pouze na jednu městskou společnost.

Přesně tak to plánovala před volbami TOP 09, která připouštěla nejvyšší měsíční příjem za členství v dozorčí radě třicet tisíc korun. Aktuálně.cz tehdy jako první upozornilo, že právě tento plán je jedním z důvodů, proč se nechtěla ODS s TOP 09 spojit.

Miliony straníkům vadí

Ve stejné situaci jako Hulinský jsou i někteří jeho kolegové z rady města i koaliční zastupitelé z ODS. U některých z nich se dokonce ukázalo, že je finančně výhodnější zasedat v orgánech městských firem než v městské radě.

Radní mají členství ve statutárních orgánech bezplatné, ostatní zastupitelé (pokud nemají placenou funkci šéfa výboru) berou odměny, a to i pokud jsou vedle toho například starosty městských částí.

Hulinský sklidil za svůj rekord v pobírání odměn tvrdou kritiku svých spolustraníků. Řada z nich o tak vysokých částkách vůbec nevěděla, Hulinský částky v majetkovém přiznání neuváděl a dlouho je tajil.

Jako problematického ho tím pádem vnímala i ODS, která mu nakonec nepřepustila místo 1. náměstka primátora. Místo něj dnes sedí někdejší Zemanův ministr Karel Březina (ČSSD). I ten dokázal členství ve statutárních orgánech dobře zpeněžit - loni vydělal víc než milion za vedení dozorčí rady Dopravního podniku a členství v dozorčí radě její dceřiné společnosti RENCAR. Jako náměstek už tyto odměny pobírat nesmí.

Naopak zastupitel a šéf zastupitelského klubu ČSSD Jan Slezák se i letos může těšit na tučné odměny, které mu loni vynesly víc než jeden a půl milionu korun. Stejně tak Miroslav Poche, kterého manipulace s odměnami stály možnost zasednout v městské radě. 

Před komunálními volbami Hospodářské noviny odhalily, že část peněz, které inkasoval za členství v dozorčí radě Pražské energetiky, věnoval podezřelým způsobem své straně. Přiznal, že obešel zákon, když dvě stě tisíc korun rozepsal jako stranické příspěvky dalších členů ČSSD.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy