Praha - Svatovítský poklad, jehož součástí jsou vzácné relikvie a historické předměty, bude po více než dvaceti letech opět vystaven na veřejnosti. Lidé si ho budou moci od 16. prosince prohlédnout v kapli svatého Kříže na Pražském hradě.
Stálá expozice pokladu je plánována nejméně na deset let. Prozradila to ředitelka odboru památkové péče prezidentské kanceláře Ivana Kyzourová.
Chrámový poklad, jehož historie sahá až ke svatému Václavovi, opatruje od vzniku pražské diecéze v roce 973 Metropolitní kapitula u sv. Víta. Sbírku významně rozšířil ve 14. století Karel IV., který při svých cestách po Evropě shromáždil cennou kolekci ostatků svatých.
Jeden z největších chrámových pokladů v Evropě
Uměleckou hodnotu mají především zdobené relikviáře, ve kterých byly ostatky po staletí přechovávány. Podle Kyzourové je sbírka jedním z největších chrámových pokladů v Evropě.
"Poklad obsahuje několik set předmětů. My v té expozici jich představíme 139. Budou tam zlatnické práce, deskové obrazy či ukázky historického textilu," řekla Kyzourová.
Návštěvníci mezi vystavenými relikviemi najdou například meč svatého Václava či ostatky dřeva z kříže, na němž byl podle legendy ukřižován Ježíš Kristus. Nejvzácnějším exponátem bude zřejmě korunovační kříž, který nechal zhotovit Karel IV. a během dalších let se používal při korunovačních obřadech.
Lidé v kapli zaplatí zvláštní vstupné, nebudou potřebovat vstupenku na celý hradní turistický okruh. Cenu za prohlídku svatovítského pokladu Hrad teprve určí. Počet návštěvníků v kapli bude omezený. Nejvýše do ní bude moci vstoupit 45 lidí.
Poklad byl vystaven jen do roku 1990
Poklad se do dvorní kaple Pražského hradu vrací po 21 letech. Vystaven v ní byl v letech 1961 až 1990. Pak ale byla kaple na dlouhá léta uzavřena.
"V roce 1990 byly velké obavy o bezpečnost předmětů, protože expozice vznikla v době, kdy požadavky na klima a bezpečnost byl úplně jiné než nyní," vysvětlila Kyzourová. Při rekonstrukci kaple, která se odehrála v posledních třech letech, byla zrestaurována i její výzdoba z poloviny 19. století.
Svatovítský poklad zahrnuje mimo jiné historické relikviáře, ostatkové busty a kříže, liturgické předměty, kalichy a monstrance. Do pokladu patří i lebka svatého evangelisty Lukáše, ubrus, který podle legendy ležel na stole při poslední večeři Ježíše Krista či rouška Panny Marie s krví Krista.
Tyto ostatky ale součástí expozice v kapli svatého Kříže nebudou. Autoři expozice podle Kyzourové museli brát ohled na křehkost těchto exponátů. Expozice se podle ní zaměřila především na umělecky zajímavé předměty.