Stovky lidí v Praze protestovaly proti antisemitismu

ČTK ČTK
21. 4. 2013 17:03
Průvod vedl z náměstí Franze Kafky na Klárov
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Několik stovek lidí dnes prošlo Prahou z náměstí Franze Kafky na Klárov, aby vyjádřili svůj odpor k antisemitismu.

Průvod vyšel ve dvě hodiny odpoledne a prošel Maiselovou ulicí k Josefovu, odkud pokračoval na náměstí Jana Palacha a poté přes Mánesův most.

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) spočívá důležitost akce v důrazu na toleranci mezi náboženstvími a vírami.

"Ta doba dneska už je taková, že bychom skutečně měli hledat to společné, co všechny víry mají. To znamená to společné v hledání dobra pro lidstvo. A takováto setkání, jako je to dnešní, jsou jasným důkazem toho, že snaha po hledání společného existuje," nechal se slyšet Svoboda.

Podle židovského kantora Michala Foršta je pochod důležitou připomínkou holokaustu a druhé světové války. "Děláme to kvůli nesčetným řadám nových mladých lidí, kteří vůbec netuší a jednou ani nebudou moci zažít vyprávění těch, kteří přežili strašlivou tragédii nejen na židovském národě, ale i na celém lidstvu," řekl Foršt.

"Všichni jsme lidi"

Průvod prošel Prahou za zpěvu hebrejských písní, které Foršt předzpívával v čele zástupu lidí. Účastníci nesli izraelské vlajky i transparenty, například s nápisem "Všichni jsme lidi".

Na Klárově čekala účastníky pochodu řada kulturních akcí, mimo jiné dramatizace deníku Helgy Weissové-Hoškové, která přežila holokaust či zdravice izraelského velvyslance Jaakova Levyho.

Letošní pochod byl již desátým. Pořadatelé si vytyčili za cíl vytvořit kontrast k agresivním vystoupením rasistů a deklarovat, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Potíže v kontejnerové dopravě mohou trvat až do Vánoc, varují experti

Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje. Znamená to, že potíže v globálních dodavatelských řetězcích, které začaly být citelnější loni po vypuknutí pandemie, se ještě zhoršily. A než se následný dominový efekt vyřeší, to zřejmě potrvá měsíce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy