Zeman má muslimy za nacisty, zadělává Česku na potíže

Martin Novák Martin Novák
29. 1. 2013 12:00
V arabských zemích se podle Insideru o Zemanových výrocích dobře ví, muslimové vyčkávají
Úryvek z předvolebního letáku, který na podporu Miloše Zemana zveřejnila Strana práv občanů - Zemanovci.
Úryvek z předvolebního letáku, který na podporu Miloše Zemana zveřejnila Strana práv občanů - Zemanovci. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - "Umírněný muslim je něco jako umírněný nacista." (...) "Nepřítelem je anticivilizace táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii. Žijí v ní na dvě miliardy lidí a financovaná je dílem z prodeje ropy, dílem z prodeje drog." (...) "Nevěřím, že jsou umírnění muslimové a radikální muslimové. Stejně jako nevěřím, že jsou jen umírnění a radikální komunisté. Jsou jen muslimové a komunisté."

Autorem těchto vět není redaktor nějakého fanatického serveru, ani ultrapravicový politik ucházející se o zvolení ve čtvrti, kde žije hodně přistěhovalců.

Pronesl je - během uplynulých dvou let - na různých fórech a vystoupeních nově zvolený český prezident Miloš Zeman.

Jeho výroky v pondělí připomněl deník Insider, který rovněž kontaktoval diplomata z jedné arabské země, který si přál zůstat v anonymitě. Potvrdil, že se o Zemanových prohlášeních samozřejmě ví a velvyslanectví o nich do svých států obšírně informovala. Několikrát se už o tom psalo i v arabském tisku.

"Je to problém a myslím, že zastupitelství arabských zemí se budou snažit získat nějaké vysvětlení, jaké jsou vlastně Zemanovy názory. Otázkou je, zda se bude takto vyjadřovat i jako prezident," uvedl na dotaz Insideru.

Předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Alrawi řekl Insideru, že dříve čeští muslimové na Zemanovy výroky nereagovali, ale teď vyčkávají, co řekne dál: "Respektujeme výsledky voleb, ale jsem zvědavý, jak teď bude Miloš Zeman podávat ruku muslimským státníkům nebo diplomatům, když jsou to podle jeho teorie vlastně nacisté," říká Alrawi.

Čtěte celý článek v placeném deníku Insider:
Co dál řekli Insideru diplomaté? A jaké potíže může Česká republika s podobnými výroky mít?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy