Soud pravomocně osvobodil majitele growshopů, ti teď chtějí po policii omluvu i peníze

ČTK ČTK
17. 2. 2016 10:17
V případu razie na growshopy padl první pravomocný osvobozující verdikt. Městský soud v Praze v pondělí potvrdil rozsudek pro manželský pár, který v Praze a Jičíně provozoval obchody na pěstování rostlin.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Městský soud v Praze v pondělí potvrdil osvobozující verdikt nad manželským párem, který v Praze a Jičíně provozoval obchody na pěstování rostlin, tzv. growshopy. Server Lidovky.cz napsal, že jde o vůbec první pravomocný rozsudek, který majitele growshopu zprostil obžaloby ze šíření toxikomanie.

Kvůli razii, kterou policisté proti obchodům nabízejícím i potřeby pro pěstování marihuany provedli v listopadu 2013, hodlají Martin Levický a Renata Zoubelová žádat od policie omluvu, vrácení zabaveného zboží i náhradu ušlého zisku. "Moje žena byla při zásahu v šestinedělí, pokud se neomluví, chystám se je žalovat a vyčíslím nactiutrhání, ušlý zisk a tak dále," popsal Levický.

Už loni v listopadu Obvodní soud pro Prahu 2 obžalobu ze šíření toxikomanie odmítl, státní zástupce se ale proti osvobozujícímu rozsudku odvolal. Nyní verdikt potvrdil odvolací soud.

U šíření toxikomanie soudy rozhodovaly pouze o Zoubelové, protože v obchodním rejstříku figuruje jako provozovatelka obchodů. "V jejím případě se odvolání státního zástupce zamítá, a tudíž je pravomocný předchozí rozsudek," potvrdila serveru mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Listopadový rozsudek soudkyně Hany Chaloupkové byl podle Lidovek.cz poměrně odvážný a vůči policii nesmlouvavý. Soudkyně zásah proti growshopům označila za zbabělý. Zoubelová podle ní neporušila zákon, a i kdyby, nepotrestala by ji. "Byla dlouho utvrzovaná policií i jinými orgány státní moci v přesvědčení, že její činnost v oblasti prodeje je legální," argumentovala soudkyně. Levického ale potrestala desetiměsíční podmínkou, protože u něj doma kriminalisté objevili 59 rostlin konopí a usušenou rostlinu.

Policie začala s kontrolami growshopů na celém území Česka v listopadu 2013. Trestní řízení byla zaměřena na šíření toxikomanie. Majitelé se tohoto trestného činu údajně dopustili tím, že nabízeli a veřejně prezentovali materiály, které propagují pěstování a užívání marihuany. Koncem loňského roku soud uznal vinným z šíření toxikomanie i nejvýraznější tvář razie Michala Otipku z největšího growshopu v zemi. Od potrestání ale upustil. Jeho společník Pavel Smolík odešel od soudu s podmínkou, rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 3 ale není pravomocný.

Zvažuju odvolání, ale lidi mi říkají, že je to vlastně v českých podmínkách vítězství. Vrátili nám i veškeré zboží a peníze, říká Michal Otipka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy