Soud v kauze Neograph očistil svědky proti Rittigovi. Selhalo státní zastupitelství, řekla soudkyně

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 13. 2. 2017 15:46
Vrchní soud v Praze osvobodil trojici viněnou z tunelování papíren Neograph. Senát vedený Kateřinou Jonákovou tak změnil rok a půl starý verdikt Městského soudu v Praze, který poslal Vladimíra Sittu mladšího podmíněně na rok do vězení. Sittu staršího stejně jako právníka Martina Kohouta již prvoinstanční soud osvobodil s tím, že se neobohatili. Sitta starší a Kohout jsou tak osvobozeni již pravomocně, část případu, v němž figuruje Sitta mladší, vrátil vrchní soud k novému rozhodnutí.
Vladimír Sitta mladší (úplně vlevo) a Vladimír Sitta starší (zcela vpravo) u soudu
Vladimír Sitta mladší (úplně vlevo) a Vladimír Sitta starší (zcela vpravo) u soudu | Foto: ČTK

Praha – Vrchní soud v Praze potvrdil osvobozující rozsudek nad dvěma z trojice mužů, kteří byli obžalovaní z tunelování papíren Neograph (nyní přejmenovaných na Security Paper Mill). Spolumajitel papíren Vladimír Sitta starší stejně jako právník Martin Kohout jsou tak pravomocně očištěni. Roční podmíněný trest pro Vladimíra Sittu mladšího pak vrchní soud zrušil a případ vrátil prvoinstančnímu soudu k novému rozhodnutí.

Žalobci by navíc podle vrchního soudu měli zvážit, zda nestíhat především druhého tehdejšího spolumajitele firmy Jana Janků, který případ svým trestním oznámením rozpoutal.

"Výpověď svědka Janků byla účelová, zkreslená, aby vyviňovala jeho samotného. Byl aktivnějším hybatelem, než byli Sitta a Kohout," konstatovala předsedkyně senátu Kateřina Jonáková.

Žalobkyně případu je sama stíhána

Sitta mladší spolu se svým stejnojmenným otcem podle obžaloby i prvoinstančního soudu tunelovali papírnu Security Paper Mill (dříve Neograph) tím, že si prostřednictvím svých dalších firem nechávali platit za práce, které měli dělat jako zástupci papíren. Způsobili tím podle něj škodu 6,5 milionu korun. Sittu staršího stejně jako právníka Martina Kohouta však prvoinstanční soud osvobodil s tím, že se neobohatili.

Naopak odvolací soudkyně Jonáková řekla, že v případě Sitty staršího ani Kohouta nemohlo jít o trestný čin. "Uvedené skutečnosti nejsou trestným činem," uvedla soudkyně, podle níž žaloba vytrhovala některé věci ze souvislostí.

Mimochodem: Případ měla zpočátku na starosti státní zástupkyně Dagmar Máchová, kterou policie obvinila z vynášení informací a nyní je postavena mimo službu.

Je to msta od Rittiga, říkají obžalovaní

Sittovi přitom tunelování firmy, kterou sami založili, od počátku odmítají. A tvrdí, že obvinění a následné stíhání bylo mstou za to, že na policii před pěti lety oznámili, že jejich společník z rodinné papírny Neograph Jan Janků přes firmu tuneluje pražský dopravní podnik a je napojen na Ivo Rittiga. Šlo o případ 17 haléřů z každé pražské papírové jízdenky, které měly končit právě na Rittigových účtech.

Prvoinstanční soudce Alexander Sotolář přitom při odůvodnění rozsudku v září 2015 připustil, že verze o odplatě může být pravdivá. "Nepochybným faktem je, že stíhání bylo iniciováno právníky z okolí Jana Janků a Ivo Rittiga, a je zřejmé, že se tak stalo v souvislosti s jízdenkami pro dopravní podnik," řekl Sotolář. "Je možné, že šlo o formu odplaty za zveřejnění vyvádění peněz z dopravního podniku," dodal při ústním odůvodnění krátce po vynesení rozsudku.

Selhalo státní zastupitelství

A ani Jonáková tuto verzi nevylučuje. Podle ní selhalo v případě státní zastupitelství, které selektivně vybíralo důkazy. "Mělo povinnost prověřit všechny případné trestné činy. Již samotná absence stíhání Jana Janků vzbuzuje otázku, jak korektně bylo trestní řízení vedeno," uvedla soudkyně.

"Soud má svůj názor, hodnotí věci podle svého přesvědčení, svých pocitů, nemám pocit že by někdo selektivně překládal důkazy, které se mu hodí," reagoval žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Peter Pješčak.

"Ty otázky byly zkoumány již v průběhu přípravného řízení. Ale pokud soud uvede některé nové skutečnosti, tak zcela nepochybně to bude opětovně prověřeno," dodal na adresu možného stíhání Jana Janků.

Jonáková přesto vrátila část případ Sotolářovi k novému projednání – měl by znovu prověřit část obchodů, kdy Sitta mladší mezi papírnu a jeho obchodní partnery vložil jako prostředníka svoji firmu Avium. A doložit, zda uvedené obchody Neograph skutečně poškodily. Na to by si měl přizvat nového znalce.

Peníze jste dostal oprávněně

Jiný soud přitom již naopak paradoxně řekl, že Sitta si uvedené peníze zasloužil, a podnik tedy nepoškodil.

Neograph po Sittovi, respektive jeho firmě Avium Partners, chtěl vrátit vyplacené provize s argumentem, že si naúčtoval odměnu za práci, kterou vůbec neprovedl. "Řada obchodů, za které fakturoval provize za zprostředkování, nebyla provedena Vladimírem Sittou, ale zaměstnanci žalobce," uvedl Neograph v žalobě.

Jenže soud žalobu zamítl. Podle něj se prokázalo, že Sitta pro firmu získal nové zakázky i obchodní partnery. "Žalovaný provedl činnost podle uzavřené smlouvy, tuto fakturoval a faktury prošly u žalobce řádným schvalovacím procesem," uvedla v pravomocném rozhodnutí soudkyně Vrchního soudu v Praze Yvona Svobodová.

Slíbil zakázky, přinesl jen jedinou

Papírny Neograph původně vlastnili Sittovi sami. A Janu Janků přenechali před několika roky poloviční podíl poté, co jim po povodních v roce 2002 půjčil milion korun na odstranění jejich následků. Uvedeným milionem korun pak Janků navýšil základní jmění papírny – a získal tak poloviční podíl ve firmě, která má hodnotu stovek milionů korun.

Sittovi si od Janků slibovali také to, že přinese firmě zakázky. Podle Sitty mladšího ale přinesl jedinou – již zmíněný kontrakt na výrobu jízdenek pro dopravní podnik, kdy šla provize 17 haléřů z každé jízdenky firmě Cokeville Asset.

Koncem roku 2013 Janků a jeho lidé papírnu ovládli zcela. A nepřímo jim k tomu pomohla státní zástupkyně Dagmar Máchová. Využili totiž toho, že Máchová po obvinění Sittových obstavila jejich poloviční podíl ve firmě. Janků a jeho lidé rychle navýšili základní jmění, a otce a syna Sittovy tak vyšachovali. Spor o platnost valných hromad nyní řeší soudy. Sitta starší kvůli tomu navíc po státu požaduje odškodné 200 milionů korun. Sama soudkyně Máchová je nyní postavena mimo službu a čelí obvinění za vynášení informací ze spisů.

Tiskárny po navýšení jmění ovládá Michael Broda prostřednictvím skupiny Delta Capital, pro kterou pracuje i expremiér Petr Nečas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 6 hodinami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy