Soud v kauze Neograph očistil svědky proti Rittigovi. Selhalo státní zastupitelství, řekla soudkyně

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 13. 2. 2017 15:46
Vrchní soud v Praze osvobodil trojici viněnou z tunelování papíren Neograph. Senát vedený Kateřinou Jonákovou tak změnil rok a půl starý verdikt Městského soudu v Praze, který poslal Vladimíra Sittu mladšího podmíněně na rok do vězení. Sittu staršího stejně jako právníka Martina Kohouta již prvoinstanční soud osvobodil s tím, že se neobohatili. Sitta starší a Kohout jsou tak osvobozeni již pravomocně, část případu, v němž figuruje Sitta mladší, vrátil vrchní soud k novému rozhodnutí.
Vladimír Sitta mladší (úplně vlevo) a Vladimír Sitta starší (zcela vpravo) u soudu
Vladimír Sitta mladší (úplně vlevo) a Vladimír Sitta starší (zcela vpravo) u soudu | Foto: ČTK

Praha – Vrchní soud v Praze potvrdil osvobozující rozsudek nad dvěma z trojice mužů, kteří byli obžalovaní z tunelování papíren Neograph (nyní přejmenovaných na Security Paper Mill). Spolumajitel papíren Vladimír Sitta starší stejně jako právník Martin Kohout jsou tak pravomocně očištěni. Roční podmíněný trest pro Vladimíra Sittu mladšího pak vrchní soud zrušil a případ vrátil prvoinstančnímu soudu k novému rozhodnutí.

Žalobci by navíc podle vrchního soudu měli zvážit, zda nestíhat především druhého tehdejšího spolumajitele firmy Jana Janků, který případ svým trestním oznámením rozpoutal.

"Výpověď svědka Janků byla účelová, zkreslená, aby vyviňovala jeho samotného. Byl aktivnějším hybatelem, než byli Sitta a Kohout," konstatovala předsedkyně senátu Kateřina Jonáková.

Žalobkyně případu je sama stíhána

Sitta mladší spolu se svým stejnojmenným otcem podle obžaloby i prvoinstančního soudu tunelovali papírnu Security Paper Mill (dříve Neograph) tím, že si prostřednictvím svých dalších firem nechávali platit za práce, které měli dělat jako zástupci papíren. Způsobili tím podle něj škodu 6,5 milionu korun. Sittu staršího stejně jako právníka Martina Kohouta však prvoinstanční soud osvobodil s tím, že se neobohatili.

Naopak odvolací soudkyně Jonáková řekla, že v případě Sitty staršího ani Kohouta nemohlo jít o trestný čin. "Uvedené skutečnosti nejsou trestným činem," uvedla soudkyně, podle níž žaloba vytrhovala některé věci ze souvislostí.

Mimochodem: Případ měla zpočátku na starosti státní zástupkyně Dagmar Máchová, kterou policie obvinila z vynášení informací a nyní je postavena mimo službu.

Je to msta od Rittiga, říkají obžalovaní

Sittovi přitom tunelování firmy, kterou sami založili, od počátku odmítají. A tvrdí, že obvinění a následné stíhání bylo mstou za to, že na policii před pěti lety oznámili, že jejich společník z rodinné papírny Neograph Jan Janků přes firmu tuneluje pražský dopravní podnik a je napojen na Ivo Rittiga. Šlo o případ 17 haléřů z každé pražské papírové jízdenky, které měly končit právě na Rittigových účtech.

Prvoinstanční soudce Alexander Sotolář přitom při odůvodnění rozsudku v září 2015 připustil, že verze o odplatě může být pravdivá. "Nepochybným faktem je, že stíhání bylo iniciováno právníky z okolí Jana Janků a Ivo Rittiga, a je zřejmé, že se tak stalo v souvislosti s jízdenkami pro dopravní podnik," řekl Sotolář. "Je možné, že šlo o formu odplaty za zveřejnění vyvádění peněz z dopravního podniku," dodal při ústním odůvodnění krátce po vynesení rozsudku.

Selhalo státní zastupitelství

A ani Jonáková tuto verzi nevylučuje. Podle ní selhalo v případě státní zastupitelství, které selektivně vybíralo důkazy. "Mělo povinnost prověřit všechny případné trestné činy. Již samotná absence stíhání Jana Janků vzbuzuje otázku, jak korektně bylo trestní řízení vedeno," uvedla soudkyně.

"Soud má svůj názor, hodnotí věci podle svého přesvědčení, svých pocitů, nemám pocit že by někdo selektivně překládal důkazy, které se mu hodí," reagoval žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Peter Pješčak.

"Ty otázky byly zkoumány již v průběhu přípravného řízení. Ale pokud soud uvede některé nové skutečnosti, tak zcela nepochybně to bude opětovně prověřeno," dodal na adresu možného stíhání Jana Janků.

Jonáková přesto vrátila část případ Sotolářovi k novému projednání – měl by znovu prověřit část obchodů, kdy Sitta mladší mezi papírnu a jeho obchodní partnery vložil jako prostředníka svoji firmu Avium. A doložit, zda uvedené obchody Neograph skutečně poškodily. Na to by si měl přizvat nového znalce.

Peníze jste dostal oprávněně

Jiný soud přitom již naopak paradoxně řekl, že Sitta si uvedené peníze zasloužil, a podnik tedy nepoškodil.

Neograph po Sittovi, respektive jeho firmě Avium Partners, chtěl vrátit vyplacené provize s argumentem, že si naúčtoval odměnu za práci, kterou vůbec neprovedl. "Řada obchodů, za které fakturoval provize za zprostředkování, nebyla provedena Vladimírem Sittou, ale zaměstnanci žalobce," uvedl Neograph v žalobě.

Jenže soud žalobu zamítl. Podle něj se prokázalo, že Sitta pro firmu získal nové zakázky i obchodní partnery. "Žalovaný provedl činnost podle uzavřené smlouvy, tuto fakturoval a faktury prošly u žalobce řádným schvalovacím procesem," uvedla v pravomocném rozhodnutí soudkyně Vrchního soudu v Praze Yvona Svobodová.

Slíbil zakázky, přinesl jen jedinou

Papírny Neograph původně vlastnili Sittovi sami. A Janu Janků přenechali před několika roky poloviční podíl poté, co jim po povodních v roce 2002 půjčil milion korun na odstranění jejich následků. Uvedeným milionem korun pak Janků navýšil základní jmění papírny – a získal tak poloviční podíl ve firmě, která má hodnotu stovek milionů korun.

Sittovi si od Janků slibovali také to, že přinese firmě zakázky. Podle Sitty mladšího ale přinesl jedinou – již zmíněný kontrakt na výrobu jízdenek pro dopravní podnik, kdy šla provize 17 haléřů z každé jízdenky firmě Cokeville Asset.

Koncem roku 2013 Janků a jeho lidé papírnu ovládli zcela. A nepřímo jim k tomu pomohla státní zástupkyně Dagmar Máchová. Využili totiž toho, že Máchová po obvinění Sittových obstavila jejich poloviční podíl ve firmě. Janků a jeho lidé rychle navýšili základní jmění, a otce a syna Sittovy tak vyšachovali. Spor o platnost valných hromad nyní řeší soudy. Sitta starší kvůli tomu navíc po státu požaduje odškodné 200 milionů korun. Sama soudkyně Máchová je nyní postavena mimo službu a čelí obvinění za vynášení informací ze spisů.

Tiskárny po navýšení jmění ovládá Michael Broda prostřednictvím skupiny Delta Capital, pro kterou pracuje i expremiér Petr Nečas.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy