Praha 1 chce v Revoluční ulici postavit dům pro Slovanskou epopej, má na to tři roky

Kristýna Svrdlinová
9. 8. 2016 14:48
Slovanská epopej by mohla najít nový domov v centru Prahy na rohu Revoluční ulice. Praha 1 chce v rámci revitalizace postavit na jejím konci u nábřeží Vltavy dům, který by sloužil jako výstavní místo obrazů Alfonse Muchy zobrazující dějiny slovanských národů. Své místo by na Revoluční mohla najít i novostavba navržená architektkou Evou Jiřičnou nesoucí název Novomlýnská brána. Kromě toho projde oživením celá ulice tak, aby více prostoru dostali chodci na úkor aut.
Pohled na Revoluční ulici, kterou by měla uzavírat stavba Evy Jiřičné s názvem Novomlýnská brána.
Pohled na Revoluční ulici, kterou by měla uzavírat stavba Evy Jiřičné s názvem Novomlýnská brána. | Foto: MČ Praha 1

Praha – Revoluční ulice v centru Prahy projde v příštích letech rozsáhlou rekonstrukcí. Praha 1 chce ulici upravit tak, aby se rozšířil prostor pro pěší, omezila doprava a po stranách chodníků vyrostly stromy. Ulice, která je v současnosti přetížená auty, by se tak mohla stát přívětivější pro chodce. „Na jedné straně ulice je pěším vyhrazen chodník široký jen něco málo přes metr, nedá se tam normálně pohybovat,“ okomentoval současný stav ulice starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Revoluční ulice má mít po revitalizaci širší chodníky a stromy podél cesty.
Revoluční ulice má mít po revitalizaci širší chodníky a stromy podél cesty. | Foto: MČ Praha 1

Na ulici by zároveň mohly vyrůst i dvě nové stavby. První z nich je Novomlýnská brána, kterou navrhla architekta Eva Jiřičná, dům ale ještě nemá potřebná povolení. Další dům by pak podle plánu měl najít své místo v prostranství Švermova parčíku na rohu ulice u nábřeží.

V těchto místech původně plánovali investoři postavit stanici lanovky, která by přes řeku vedla až na Letnou. Stejně jako starostovi Prahy 7 Janu Čižinskému se i starostovi Prahy 1 projekt zdá jako výstřelek, který v daných místech nemá co dělat. „Nevím, jak investory napadlo vyhlédnout si zrovna tento pozemek pro konečnou stanici lanovky. Vůbec to s námi neprojednali, my přitom s místem máme úplně jiné záměry. Chtěli bychom tam postavit dům, kde by své místo měla Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy,“ řekl.

Na místě vyznačeném žlutě vyroste stavba Evy Jiřičné. Na místě vyznačeném červeně by měl být dům pro Slovanskou epopej.
Na místě vyznačeném žlutě vyroste stavba Evy Jiřičné. Na místě vyznačeném červeně by měl být dům pro Slovanskou epopej. | Foto: MČ Praha 1

S tím souhlasí i Filip Dvořák z pražské Hospodářské komory, která celý projekt podpoří. „Nábřeží je prostor pro domy prvního řádu, jako jsou ministerstva nebo Rudolfinum, nikoliv pro stanici lanovky,“ zdůraznil s tím, že dům sloužící pro vystavování Muchovy Slovanské epopeje by tyto urbanistické zásady splňoval. Nápad se zamlouvá i starostovi Lomeckému, podle něj nová architektura v této oblasti chybí a dům pro Slovanskou epopej by byl dobrým způsobem, jak lokalitu oživit a přitáhnout turisty.

Hlavní město dlouhodobě hledá místo, kde by Muchovo dílo umístilo. „Slovanská epopej teď bude putovat tři roky po Asii, což nám dává čas na to, abychom o stavbě domu zahájili diskusi,“ uvedl Dvořák. Praha 1 se teď bude snažit přesvědčit pražský magistrát, aby do projektu šel a finančně ho podpořil.

Revitalizaci Revoluční ulice dlouho brzdila plánovaná stavba kolektoru, kterou se ale radní hlavního města rozhodli loni zastavit. Přestavba ulice bude trvat přibližně čtyři roky a náklady radnice odhaduje na 350 milionů korun. Kdy ale práce začnou, není ještě jasné. Starosta Prahy 1 však doufá, že co nejdřív.

 

Právě se děje

Další zprávy