Hašek: Budeme jednat o návratu Slovanské epopeje na Moravu

ČTK ČTK
27. 5. 2015 19:28
Michal Hašek slíbil, že bude se zástupci Prahy jednat o možném navrácení Muchových obrazů zpět do krumlovského zámku.
Michal Hašek
Michal Hašek | Foto: Vojtěch Marek

Brno/Moravský Krumlov - Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) chce spolu se starostou Moravského Krumlova Tomášem Třetinou (TOP 09) jednat se zástupci Prahy o možném navrácení Slovanské epopeje na zámek v Moravském Krumlově. Řekl ve středu Hašek.

Dvacet velkoformátových obrazů Alfonse Muchy bylo na moravskokrumlovském zámku zhruba půl století. V roce 2011 se však dílo přesunulo do Prahy, které malíř epopej věnoval.

Podle Haška by se měla epopej vrátit zpět na Moravu. "Sešel jsem se se starostou Třetinou a řešili jsme budoucnost moravskokrumlovského zámku a možnost pokusit se dohodnout s novým vedením Prahy na návratu Slovanské epopeje," uvedl Hašek.

Se žádostí o trojstrannou schůzku se obrátí na pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO).

"Pokud se epopej vrátí zpět do Moravského Krumlova, bude to znamenat restart pro návštěvnost města i regionu a přinese to i oživení služeb a zaměstnanosti, což v depozitáři v Praze nejde. Věřím v rozumné jednání s novým vedením. Nejde o to vyhrát, ale dohodnout se," uvedl Hašek.

Narážel tak na to, že Praha nemá pro epopej výstavní síň a po převozu byla plátna v depozitáři.

Zámek vystavoval epopej od 60. let

Zámek v Moravském Krumlově vystavoval epopej od 60. let. Prohlídka do města ročně lákala od 30.000 do 50.000 lidí. Praha však nechala plátna v roce 2011 odvézt do hlavního města.

Nezabránil tomu ani protestní pochod lidí ve stejném roce z jižní Moravy do Prahy. Přestěhování epopeje kritizoval i potomek malíře John Mucha.

Legendární cyklus pláten, která jsou národní kulturní památkou, věnoval Mucha Praze pod podmínkou, že město pro dílo vybuduje samostatnou výstavní síň. Zatím se tak ale nestalo.

Plátna jsou provizorně vystavena ve Veletržním paláci Národní galerie. Za dva roky je čeká dočasný přesun na výstavu v Japonsku a zřejmě i do Číny a Jižní Koreje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy