Vnuk Alfonse Muchy podal žalobu na Prahu. Požaduje vydání Slovanské epopeje

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 4. 2016 18:05
John Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy, podal v pondělí odpoledne žalobu na hlavní město Prahu, v níž žádá o vydání Slovanské epopeje. O tom, že tento krok plánuje, upozornil již před měsícem deník Aktuálně.cz. Mucha v únoru podal předžalobní výzvu a doufal, že s ním bude město jednat o budoucím osudu dvaceti obřích pláten, které jeho dědeček daroval Praze pod podmínkou, že jim vytvoří samostatné výstavní prostory. To se ale dosud nestalo. "Snažili jsme se o jednání, ale bezúspěšně, proto jsme žalobu podali," uvedla Muchova mluvčí Simona Kordová. Vnukovi malíře také vadí to, že má epopej dva roky cestovat po světě a bojí se, že se při tom poškodí. Dílo je zatím vystaveno ve Veletržním paláci.
Foto: Jan Langer
 

Právě se děje

před 13 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy