Kam se Slovanskou epopejí? Praha stále nezná odpověď

ČTK ČTK
16. 4. 2015 15:06
Pro umělecké dílo je nutné najít vhodné prostory. Aktuálně se uvažuje o stavbě výstavní haly na soukromém pozemku.
Slovanská epopej ve Veletržním paláci
Slovanská epopej ve Veletržním paláci | Foto: Jan Langer

Praha - Praha znovu otevřela otázku, kam umístit Muchovu Slovanskou epopej. Pro vzácný cyklus je nutné vybudovat adekvátní prostory, řekl radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL).

Aktuálně se prý jedná o možnosti postavit výstavní halu na soukromém pozemku v centru města. O jaké místo jde, ale říci odmítl. Variantou je také spojení s Národní galerií, která chce v budoucnu rozšiřovat výstavní prostory, uvedl.

Soubor Muchových pláten zachycující slovanskou mytologii se v roce 2012 přestěhoval do Prahy z Moravského Krumlova, kde byl desítky let vystaven na tamním zámku. Plátna podle malířova odkazu patří Praze. Stěhování Epopeje ale kritizovalo vedení Moravského Krumlova, Jihomoravského kraje, tisíce lidí i potomek malíře John Mucha.

Epopej v Asii

Legendární cyklus pláten, která jsou národní kulturní památkou, věnoval Mucha Praze pod podmínkou, že pro dílo vybuduje samostatnou výstavní síň, kterou ale nemá. Plátna jsou provizorně vystavena ve Veletržním paláci Národní galerie.

Za dva roky je čeká dočasný přesun na výstavu v Japonsku a zřejmě i do Číny a Jižní Koreje. Poté by podle radního mělo být jasné, do jakých prostor se epopej v Praze vrátí. "Variantou je, že by výstavní prostory určené přímo pro epopej mohly být součástí nové haly Národní galerie," míní Wolf. S vedením galerie o tom prý jedná.

Praha nemá koncertní sál

Ještě větší bolestí metropole podle radního je, že nemá koncertní sál, který by mohl hostit velká symfonická tělesa. "Zvlášť v situaci, kdy do dvou let začne rekonstrukce opery," poznamenal.

O vybudování koncertní haly se v Praze mluví už řadu let. V minulosti se zmiňovala různá umístění, třeba na Letné nebo Střeleckém či Rohanském ostrově, včetně možnosti postavit Kaplického Rejnoka. Stávající vedení města podle Wolfa přesnou ideu nemá. Bude to prý úkolem pro Institut plánování a rozvoje (IPR).

 

Právě se děje

před 3 minutami

Na střední škole v Knoxville v Tennessee se střílelo, podle agentury Reuters je na místě několik mrtvých

Zdroj: Reuters
před 28 minutami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 40 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy