Kam se Slovanskou epopejí? Praha stále nezná odpověď

ČTK ČTK
16. 4. 2015 15:06
Pro umělecké dílo je nutné najít vhodné prostory. Aktuálně se uvažuje o stavbě výstavní haly na soukromém pozemku.
Slovanská epopej ve Veletržním paláci
Slovanská epopej ve Veletržním paláci | Foto: Jan Langer

Praha - Praha znovu otevřela otázku, kam umístit Muchovu Slovanskou epopej. Pro vzácný cyklus je nutné vybudovat adekvátní prostory, řekl radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL).

Aktuálně se prý jedná o možnosti postavit výstavní halu na soukromém pozemku v centru města. O jaké místo jde, ale říci odmítl. Variantou je také spojení s Národní galerií, která chce v budoucnu rozšiřovat výstavní prostory, uvedl.

Soubor Muchových pláten zachycující slovanskou mytologii se v roce 2012 přestěhoval do Prahy z Moravského Krumlova, kde byl desítky let vystaven na tamním zámku. Plátna podle malířova odkazu patří Praze. Stěhování Epopeje ale kritizovalo vedení Moravského Krumlova, Jihomoravského kraje, tisíce lidí i potomek malíře John Mucha.

Epopej v Asii

Legendární cyklus pláten, která jsou národní kulturní památkou, věnoval Mucha Praze pod podmínkou, že pro dílo vybuduje samostatnou výstavní síň, kterou ale nemá. Plátna jsou provizorně vystavena ve Veletržním paláci Národní galerie.

Za dva roky je čeká dočasný přesun na výstavu v Japonsku a zřejmě i do Číny a Jižní Koreje. Poté by podle radního mělo být jasné, do jakých prostor se epopej v Praze vrátí. "Variantou je, že by výstavní prostory určené přímo pro epopej mohly být součástí nové haly Národní galerie," míní Wolf. S vedením galerie o tom prý jedná.

Praha nemá koncertní sál

Ještě větší bolestí metropole podle radního je, že nemá koncertní sál, který by mohl hostit velká symfonická tělesa. "Zvlášť v situaci, kdy do dvou let začne rekonstrukce opery," poznamenal.

O vybudování koncertní haly se v Praze mluví už řadu let. V minulosti se zmiňovala různá umístění, třeba na Letné nebo Střeleckém či Rohanském ostrově, včetně možnosti postavit Kaplického Rejnoka. Stávající vedení města podle Wolfa přesnou ideu nemá. Bude to prý úkolem pro Institut plánování a rozvoje (IPR).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy