Na Letnou se po sto letech může vrátit lanovka. Turisté je milují, město by nestála ani korunu

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
25. 7. 2016 0:00
V Praze by v příštích letech mohly vyrůst dvě nové lanovky. První z nich plánuje skupina soukromých investorů mezi Starým Městem a Letnou, druhou by chtěla prosadit Praha 6 mezi Podbabou a Bohnicemi se zastávkou u zoologické zahrady. Na Letnou už přitom v podobné trase lanová dráha v minulosti vedla.
Původní lanovka na Letné
Původní lanovka na Letné | Foto: wikipedie

Praha - Po více než sto letech by se na pražskou Letnou mohla vrátit lanovka. Plánuje ji tam postavit skupina investorů v čele s podnikatelkou Klárou Sovovou, mimo jiné spolumajitelkou Luční boudy v Krkonoších. Sovová nyní dokončuje projekt, který chce představit magistrátu a městským částem Praha 1 a Praha 7, jejichž území se má dotknout.

Původní lanovka na Letnou

Lanovou dráhu na Letnou vybudovalo město a spustilo ji u příležitosti Jubilejní zemské výstavy posledního května 1891. V provozu ale zůstala jen do poloviny první světové války. Původně vedla od dnešního vyústění Letenského tunelu až k restauraci v Letenských sadech. Mezi lety 1926-1935 byly na místě někdejší lanovky jezdicí schody, které si střihly důležitou roli ve filmu Muži v offsidu.

"Odhadovaná cena investice je mezi sedmdesáti a devadesáti miliony korun podle druhu kabinek a požadavků například památkářů," řekla Aktuálně.cz Sovová. Přiznává, že je to čistě komerční projekt, který si na sebe vydělá ze vstupného. "Většina turistů miluje lanovky a z této krásně uvidíte na Hrad," říká.

Lanovka by měla vést zhruba od rohu Revoluční třídy na Starém Městě přes Vltavu k parkovišti u Sparty. Přesné umístění začátku ani konce ovšem ještě není jasné.

"Trasa záleží na tom, jak se domluvíme s majiteli pozemků," uvedla Sovová s tím, že začátek stavby nelze očekávat před rokem 2019. "Je důležité, jak se k tomu postaví Praha 7 a zda získáme územní rozhodnutí," dodala.

Bude na sloupech, stromy neohrozí

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský se k návrhu staví skepticky. "V žádném případě nesmí zasáhnout zeleň na letenském svahu," říká. Podle Sovové se ale projekt připravuje tak, aby byla lanovka na dostatečně vysokých sloupech.

"V tom případě ale může být narušen horizont. Letenský svah je důležitý ze všech pohledů," říká starosta s tím, že se projektem bude důkladně zabývat komise rozvoje městské části.

Naopak šéf pražských památkářů Jiří Skalický návrh předem nezavrhuje. Byť upozorňuje, že ještě žádný projekt neviděl. "Má to historický kontext, lanovka tam již v minulosti byla. Rozhodně to nenaruší panorama jako ruské kolo," řekl, a připomněl tak další projekt, který by měl vzniknout na Smíchově a proti němuž památkáři ostře protestují.

Nápad předem nezavrhuje ani náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). "Uvidíme, jak bude vypadat projekt," řekl. Důležité ale bude pro něj to, že město nebude stát ani korunu.

Svou lanovku chce i Praha 6

Lanovka na Letnou nemusí být jediná, která v Praze vznikne. Další - tentokrát z veřejných peněz - chce prosadit radnice Prahy 6. Ta by měla spojit jejich městskou část s Bohnicemi. Takové spojení podle místostarostky Evy Smutné (TOP 09) chybí. Mezistanicí by mohla být pražská zoologická zahrada.

"Lanovka je atraktivní dopravní prostředek, může být kapacitní a levný. Je to další atrakce v hlavním městě, která si zaslouží, abychom se jí zabývali," řekla Smutná. Tento projekt je ale ještě víc v plenkách než lanovka na Letnou.

Klára Sovová

Devětačtyřicetiletá podnikatelka je spolumajitelkou známé Luční a Labské boudy v Krkonoších. V minulosti se také zviditelnila tím, že spolu se svou rodinou sponzorovala Občanskou demokratickou stranu. V roce 2006 jim darovali šest milionů korun. Letos v únoru vyhrála vleklý privatizační spor o osmipatrovou budovu v Praze na Pankráci, v níž sídlí policie. Firmě Poirot, kterou Sovová ze tří čtvrtin vlastní, soud přiřkl zpětně i nájemné ve výši 106 milionů korun.

Není jasné, kolik by lanovka stála ani kudy přesně by vedla. "Chceme nyní zadat studii, která by prověřila místa, kde by stanice mohly stát," řekla Smutná s tím, že lanovku by měl financovat magistrát a začlenit ji do systému hromadné dopravy.

V tomto případě by náměstek Dolínek souhlasil i s tím, že by se na financování podílelo město. „Osobně ten projekt velmi podporuji a to z toho důvodu, že má propojit atraktivní místa pro návštěvníky Prahy," uvedl s tím, že se město pokusí najít soukromého investora. "Pro někoho to může být zajímavá investiční příležitost,“ dodal.

Megalomanské plány

Nejsou to přitom první projekty lanovek v metropoli v posledních letech. Před několika lety bývalý starosta Prahy 7 Marek Ječmének navrhoval postavit trojlanovku mezi Holešovicemi, Dejvicemi a Bohnicemi. A lanovku přes Prokopské údolí chtěl zase prosadit bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík. Oba návrhy experti označili za nesmyslné.

Samo hlavní město pak do územního plánu v roce 2009 navrhlo další dvě lanovky. Jedna z nich byla na Kavčí hory a měřila by přibližně 200 metrů, druhá z Radlické na Dívčí hrady asi 950 metrů. První měla být pozemní, druhá pak ve vzduchu. Obě ale zůstaly jen v hrubém nárysu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy