První Hudečkův krok v Opencard. Praha zaplatí 27 milionů

Petr Koděra Petr Koděra
10. 6. 2014 14:52
Rada hlavního města schválila, že v kauze Opencard smaže dva roky starý dluh za dosud nesplacené licence a získá tak čas pro soutěž na nového dodavatele systému.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: René Volfík

Praha - Pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) se s pražskými radními dohodl na první části plánu, jak rychle vyřešit budoucnost problémového miliardového projektu opencard. Praha zaplatí provozovateli systému – společnosti eMoney Services (EMS)  27 milionů korun.

Podle primátora město vyřeší hned dva problémy: především smaže dva roky starý dluh 22 milionů za dosud nesplacené licence k již fungujícím kartám. Zároveň nakoupí licence pro 56 tisíc nových karet, které by měly podle statistik pokrýt poptávku až do konce letošního roku. Tedy do doby, kdy chce mít primátor ukončenou soutěž na nového dodavatele systému.

"Tento záměr vychází z předchozí zavedené praxe, kdy město průběžně hradilo vydané licence a zároveň některé pořizovalo s předstihem," uvedl Tomáš Hudeček pro Aktuálně.cz.

Částku 27 milionů nechá primátor napsat do zakázky, u které se neuskuteční výběrové řízení. A to i přes to, že antimonopolní úřad Prahu nedávno potrestal milionovou pokutou za to, že před dvěma lety bez soutěže prodloužila smlouvu stávajícímu provozovateli.

"Budeme se proti rozhodnutí ÚOHS odvolávat," tvrdí mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Praha navíc argumentuje i dřívějšími judikáty Nejvyššího správního soudu, který podobná rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zrušil. Tehdy šlo o zakázky ministerstva zemědělství.

Hudeček: Papírové kupony? To bych rezignoval

Praha si novou zakázkou může vylepšit vyjednávací pozici s firmou EMS, s níž se nemůže dohodnout na podmínkách pokračování spolupráce. Prahu přitom tlačí čas.

V neděli totiž končí smlouvy mezi EMS a magistrátem, a ačkoliv do Silvestra běží ještě jiné kontrakty mezi EMS a pražským dopravním podnikem, firma už pohrozila, že kvůli závazkům z minulosti by mohla systém v krajním případě i vypnout.

Hudeček však ujišťuje, že majitelům opencard problémy nehrozí. "Udělám v jednáních všechno pro to, aby nedošlo ke kolapsu systému," řekl minulý týden v rozhovoru pro server IHNED.cz. A dodal, že pokud by Pražané měli ještě v červnu jít houfně měnit opencard za jiný průkaz, může přijít na řadu i rezignace jeho nebo dalších radních.

"V tu chvíli bychom se v radě určitě měli zabývat i vyvozením odpovědnosti konkrétních lidí," řekl Hudeček.

EMS: Dohodě se nebráníme

Primátor se do vyjednávání o opencard zapojil osobně až koncem minulého týdne, kdy si na mimořádném zasedání rady nechal od radních schválit přesunutí vyjednávacích kompetencí pod sebe.

Odmítl sice, že to bylo pozdě, přiznal však, že se měl důsledněji věnovat kontrole kolegů z rady, kteří měli problematiku IT ve své gesci. Ti ho prý ujišťovali, že vše běží podle plánu a že Praha získá práva na opencard společnosti EMS, aby projekt mohla provozovat sama v nově založené městské akciovce Operátor Opencard.

Když ale firma EMS začátkem května předložila Operátorovi Opencard nabídku na odkoupení práv a žádala téměř půl miliardy korun, Hudeček poprvé veřejně vstoupil s tím, že tato nabídka je nepřijatelná a že chce o nového dodavatele soutěžit. K tomu se ale potřebuje s EMS dohodnout na překlenutí období, než vybere vítěze.

EMS už dřív deklarovala, že je dohodě přístupná. Místo půlmiliardové nabídky už Praze předložila druhou variantu: město by zaplatilo 85 milionů a zbytek do půl miliardy by uhradili soukromí investoři, jejichž jména jsou ale zatím nejasná.

"Nový model řešení počítá se zapojením soukromých investorů do financování opencard tak, aby Praha nemusela již dávat žádné další prostředky," říká mluvčí EMS Martin Opatrný.

O této možnosti však radní ještě nejednali. Už dříve avizovali, že nabídku proberou rovněž v úterý.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit

Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, stát chce déle.

Další zprávy