Praha nevymění opencard za papírové kupony, řekl Hudeček

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2014 16:25
Postupný přechod na kupony přitom chystal radní pro IT Jan Vašíček.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: dpp.cz

Praha - Praha ustoupila od nápadu začít od července namísto problematické opencard vydávat papírové kupony. V rozhovoru to řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Postupný přechod na kupony chystal radní pro IT Jan Vašíček (TOP 09), kterému ovšem rada na návrh primátora minulý týden odebrala kompetence.

Praze končí smlouvy s vlastníkem práv k systému opencard a není jasné, co bude s projektem dál.

Primátor zatím nechce o možnostech mluvit. Potíže podle něj lidem nehrozí.

Dění týkající se opencard několik týdnů hýbe děním na radnici. Praha chtěla od firmy eMoneyServices (EMS) odkoupit autorská práva a problematický projekt provozovat sama. V posledních dnech ale situace eskalovala. Obě strany nenašly shodu na ceně.

Kauza Opencard

Opencard, ilustrační foto

Bývalá pražská rada včetně současného primátora Tomáše Hudečka a jeho předchůdce Bohuslava Svobody je stíhána kvůli smlouvě na provoz projektu opencard z dubna roku 2012. Tu uzavřela bez otevřeného tendru s původním dodavatelem systému, společností Haguess. Radní se brání tím, že kvůli autorským právům s nikým jiným spolupracovat nemohli, a odvolávají se na právní posudek. Detektivové z ÚOOZ ovšem mají vlastní posudek, který tvrdí, že vypsání soutěže možné bylo.

Názorově roztříštěná je i pražská rada. V polovině června přitom končí smlouva s EMS a nová dohoda zatím není. Podle EMS hrozí, že nebude možné vydávat nové karty. Radní Vašíček proto začal připravovat částečný přechod na papírové kupony.

"Máme varianty řešení, o kterých budeme tento týden jednat," tvrdí primátor, kterého rada v pátek pověřila jednáním ohledně opencard.

"S řešením pomocí papírových kuponů ale rada v současné době nepočítá," doplnil. Konkrétní možnosti, jak situaci řešit, zatím komentovat nechtěl. "Směřujeme k tomu, aby Pražanům při cestování nenastaly žádné problémy," tvrdí primátor.

Vedení města několik měsíců čelí trestnímu stíhání kvůli tomu, že v roce 2012 prodloužilo spolupráci s EMS. Nedávno kvůli tomu navíc dostalo milionovou pokutu od antimonopolního úřadu. Politici z TOP 09 ale tvrdí, že údajně nevýhodně nastavené smlouvy z éry primátora Pavla Béma (ODS) neumožňují jiný postup.

Projekt opencard vyšel na 1,35 miliardy korun. Kartu si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Skutečných uživatelů je kolem milionu. V souvislosti s opencard bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu.

Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy