Poslanci možná kvůli kauze Opencard podají trestní oznámení

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
5. 6. 2014 14:42
Výpověď bývalého ředitele pražského magistrátu Martina Trnky před vyšetřovací komisí pro Opencard ukázala podle poslanců na šlendrián na úřadu.
Foto: René Volfík

Praha - Jako další důkaz chaosu a mafiánských praktik na pražském magistrátu označil poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) čtvrteční výpověď někdejšího ředitele úřadu Martina Trnky. Toho si předvolala sněmovní vyšetřovací komise, zabývající se postupem policie při vyšetřování projektu opencard.

"To, že se projekt udělá tak, že ho město a daňový poplatník ztratí zpod kontroly a že ředitel magistrátu o celé věci údajně nevěděl, ačkoliv exprimátor o ní mluvil na tiskové konferenci, to je prostě neuvěřitelné. Podle mého názoru se tu dnes objevovaly věci, které trestněprávní odpovědností nebo alespoň podezřením silně zavánějí," podotknul Gabal.

Nespokojený byl i předseda komise Bronislav Schwarz (ANO). "Jestliže dnes vypovídal jeden z bývalých nejvyšších úředníků magistrátu, který by měl úřad řídit, tak si myslím, že tento pán vůbec neměl přehled, co se tam děje. Anebo naopak – měl přehled a byl rád, že se to tak děje," nebral si servítky Schwarz. A stejně jako Gabal nevyloučil, že by mohlo být podáno trestní oznámení.

Oba dva poslanci naráželi na to, že se Trnkova výpověď nesla v duchu "nevím, nepamatuji si". A to i přesto, že on sám byl u samých počátků kontroverzního projektu, který za 8 let vyšel na zhruba 1,3 miliardy korun.

Opencard měla znát i krevní skupinu držitele

O opencard, tehdy ještě "kartě Pražana", se prý Trnka dozvěděl od dnes již nepravomocně odsouzeného exředitele odboru informatiky a svého tehdejšího podřízeného Ivana Seyčka. "Celý projekt, jak mi byl prezentován odborem informatiky, se mi jevil jako smysluplný a přínosný," prohlásil.

"V té době se schvaloval strategický dokument 'Cesta k ePraze', který měl s výhledem do roku 2010 stanovit možnosti rozvoje informatiky v hlavním městě. Už tehdy byly stanoveny základní funkce a parametry, které měla tato karta využít," popsal poslancům Trnka. Podle něj se počítalo například s tím, že karta bude sloužit i jako platební prostředek nebo na ní budou základní zdravotní údaje o jejím držiteli. On sám prý ale do běhu nijak nezasahoval, vše měl na starosti Seyček.

"Projekt byl podle mých informací rozvíjen tak, jak měl být podle projektového programu. Žádné indicie o tom, že by něco nebylo v pořádku, jsem neměl," shrnul Trnka před novináři svůj výslech.

Část dotazů směřovala i na fakt, že finanční plán a takzvaný byznysplán zpracovávaly společnosti, jejichž představitelé posléze působili v čele firmy Haguess, která se jako jediná přihlásila do výběrového řízení. Trnka připustil, že po provedení forenzního auditu s lidmi z vedení firmy jednal o dodatcích, které měnily nevýhodné licenční podmínky, ale do té doby je neznal.

Podle bývalé zastupitelky Jany Ryšlinkové, která poté, co se v roce 2009 seznámila s výsledky auditu, podala trestní oznámení, přitom Trnka na magistrát přišel jako blízký přítel Jaroslava Turka, který vlastnil devadesát pět procent akcií Haguessu.

Hrozí návrat k papírovým kuponům

O opencard se v posledních dnech opět mluví velmi hlasitě v souvislosti s možným krachem celého projektu. Město totiž založilo akciovou společnost, pod níž měla spadnout správa a budoucí rozvoj celé karty.

Metropole se však zatím nedomluvila na podmínkách odkupu licencí s nástupcem Haguessu, firmou eMoneyServices. Vedení města se tak začalo připravovat na nouzovou variantu, kdy by se cestující hromadnou dopravou vrátili k papírovým kuponům.

EMS ale ve středu přišla s návrhem, kdy by zajistila přes 300 milionů korun od soukromých investorů. Město by muselo z kasy vyplatit 85 milionů. "Nabídku prozkoumáme a poté se k ní vyjádříme," řekl Aktuálně.cz bez dalších detailů radní pro IT Jan Vašíček.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy