In Karta místo opencard? Krizový scénář se řeší od ledna

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 6. 6. 2014 15:35
Podle radního pro IT Jana Vašíčka má Praha k dispozici technické analýzy k možnému přechodu mezi kartami.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: dpp.cz

Praha - Krize projektu opencard může skončit návratem k obyčejným papírovým kuponům, modernější řešení ovšem nabízejí České dráhy.

Magistrát s nimi již od konce loňského roku vyjednává o využití jejich zákaznické In Karty.

"Jedná se v utajení již od ledna. Proběhly tam i technické analýzy, abychom věděli, co je a co není na kartu možné nahrát," řekl deníku Aktuálně.cz radní pro IT Jan Vašíček.

Podle generálního ředitele Českých drah Daniela Kurucze čip In Karty umožňuje nahrát aplikace potřebné pro opencard. "Technicky by to znamenalo práci na několik málo týdnů," řekl Kurucz v rozhovoru pro DVTV.

České dráhy vydaly kolem 650 tisíc kusů těchto karet. Podle Vašíčka je využití In Karty jedna z variant, kterou Praha vážně zvažuje.

Analýzy k možnému přechodu na In Kartu připravila společnost EZ Elmont, kterou Vašíček bez výběrového řízení najal na poradenství k opencard. Vyšlo ale najevo, že jde o firmu vlastněnou dvěma důchodci, která se v minulosti zabývala především topenářstvím a elektroinstalacemi.

Firma za posudky o opencard inkasovala 120 tisíc, dalších 800 tisíc chtěla v rámci další zakázky. Tu však magistrát kvůli pochybnosti o erudovanosti firmy ve čtvrtek zrušil.

Kauzu přebírá primátor

V pátek navíc rada rozhodla o tom, že veškeré kompetence při vyjednávání bude mít místo Vašíčka primátor Tomáš Hudeček. "Rozhodl jsem se tak převzít iniciativu a udělám vše pro to, abychom zachovali funkčnost opencard a zároveň jednali dle zásad dobrého hospodáře," uvedl primátor.

Navíc vznikne čtyřčlenný tým, ve kterém budou zástupci Prahou založené společnosti Operátor Opencard a právní specialisté. "Tento tým lidí bude jednat se společností EMS," dodal Hudeček.

Situace kolem opencard se vyhrotila poté, co ztroskotalo jednání magistrátu s držitelem práv k systému, firmou eMoney Services (EMS), o odkupu licencí.

Firma chce 90 milionů

Smlouva na podporu systému ovšem končí již v polovině června a antimonopolní úřad Praze zakázal se společností uzavřít nový kontrakt. Není tak jasné, co se po skončení smlouvy stane, Praha se již připravuje i na možný návrat k papírovým kuponům.

Firma je ochotná zabezpečit provoz systému do konce měsíce, Praha by ovšem musela zaplatit 21 milionů za licence k 250 tisícům karet, které vydala bez povolení EMS. K tomu podle Vašíčka dojde příští úterý.

EMS si ovšem nárokuje také peníze za ušlý zisk, celkem chce podle informací Aktuálně.cz až 90 milionů korun. "Ano, chtějí i další peníze za ušlý zisk. I o tom budeme v pátek jednat," uvedl Vašíček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy