Provozovatelé vozítek Segway zažalují Prahu. Zákaz vjezdu do centra je protizákonný, tvrdí

ČTK ČTK
5. 1. 2017 17:36
Provozovatelé dvoukolových vozítek Segway podají v příštím týdnu žalobu na hlavní město kvůli zákazu vjezdu do centra metropole. Provozovatelé vozítek, kteří poskytují služby především turistům, považují zákaz za protizákonný. Kromě žaloby za ušlý zisk už dříve avizovali, že se obrátí na ministerstvo dopravy. Zákaz vjezdu do širšího centra schválilo město loni v červenci. Jezdci ovšem z ulic zmizeli až na začátku prosince. Za nerespektování vyhlášky hrozí až dvoutisícové pokuty.
Segway, ilustrační foto
Segway, ilustrační foto | Foto: Michaela Hasíková

Praha – Asociace provozovatelů dvoukolek Segway do týdne podá na Prahu žalobu. Týkat se bude vyhlášky, kterou magistrát zakázal vjezd vozítek do centra metropole. O čtvrtečním rozhodnutí výkonného výboru Asociace Segway ČR informovala mluvčí Zuzana Eliášová. Víc nechtěla situaci komentovat. Asociace sdružuje 25 firem. Na provoz dvoukolek si stěžovaly některé radnice i obyvatelé centra.

Zákaz vjezdu vozítek do širšího centra schválilo město loni v červenci. Kvůli chybějícím značkám jej ale nemohlo vymáhat. Jezdci tak z ulic zmizeli až na začátku prosince. Za případné nerespektování vyhlášky jim hrozí až dvoutisícové pokuty.

Provozovatelé vozítek, kteří poskytují služby především turistům, považují zákaz za protizákonný. Kromě žaloby za ušlý zisk už dříve avizovali, že se obrátí na ministerstvo dopravy. "Musím ctít dohodu všech členů a jedinou informací, kterou jsem oprávněna sdělit, je, že do týdne by měla být podána žaloba," uvedla Eliášová. "Jiné informace o našich dalších krocích si chceme ponechat pro sebe," doplnila.

Žlutě označené pole určuje lokality, ve kterých jsou vozítka segway zakázané.
Žlutě označené pole určuje lokality, ve kterých jsou vozítka segway zakázané. | Foto: Aktuálně.cz

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Původně zákon na vozítka pohlížel jako na chodce.

Zákaz se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Instalace více než 600 značek, které vymezují zónu zákazu, vyšla na 3,7 milionu korun. Zákazu předcházela reklamní kampaň, za kterou magistrát zaplatil stovky tisíc korun.

Jsou segwaye v Praze horší než nevěstince? Mají se z centra vymýtit? Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a René Buřič z Asociace Segway ČR v duelu DVTV. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy