Půjčovny hledají náhradu za zakázané segwaye. Turisté přesedli na koloběžky, ty ale nejsou "sexy"

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
13. 12. 2016 5:30
Někteří provozovatelé segwayů, které jsou na velké části Prahy od soboty zakázané, začali místo nich půjčovat turistům elektrické koloběžky, pro které platí stejná pravidla jako pro obyčejná kola. Strážníci se už s prvními koloběžkáři setkávají, problémy však zatím neřeší. Podle radního pro dopravu Petra Dolínka není částečné přesedlání na koloběžky žádným překvapením a Česko si musí určit, jaký k elektromobilitě zaujme postoj. Zakazování prý není cestou.
Foto: ČTK

Praha  Někteří podnikatelé hledají způsob, jak i po zákazu segwayů vozit turisty po pražských památkách. V ulicích se tak začaly objevovat skupinky lidí na elektrických koloběžkách, které obdivují dominanty hlavního města.

"Připravovala jsem se na zákaz segwayů. Nechtěla jsem porušovat paragrafy, a tak zkouším klientům nabídnout koloběžky. Je ale otázka, jestli se to chytne," řekla Aktuálně.cz Zuzana Eliášová z firmy SegwayTrip, která se zároveň angažuje i v Asociaci Segway ČR.

V Praze objevily elektrické koloběžky pro turisty. Provozovatelé jimi chtějí snížit ztráty za vyhlášku zakazující segwaye.
V Praze objevily elektrické koloběžky pro turisty. Provozovatelé jimi chtějí snížit ztráty za vyhlášku zakazující segwaye. | Foto: Jakub Zelenka

O úplnou náhradu se však nejedná. Segwaye jsou podle Eliášové oproti koloběžkám „sexy“, a turisté je právě proto vyhledávají. Někteří jsou tak novou nabídkou zklamáni a raději dlouho dopředu objednanou jízdu zruší.

Konkurenční společnost Prague Segway Tours zase začala na svých webových stránkách lákat na Harley Scooters – obří koloběžku připomínající slavné motorky. "Připadejte si jako Dennis Hopper a Peter Fonda při nezapomenutelné jízdě. Prohlídky s Harley Scootery po městě se blíží," láká inzerát.

Blíže se však k plánu nikdo z firmy vyjadřovat nechtěl. "Majitel to nebude komentovat. Uvidíme, jak se situace vyvine," odpověděla neurčitě Lucie Mojžíšová k chystanému rozšíření nabídky speciálních vozítek.

Na rozdíl od segwayů se elektrické koloběžky řídí stejnými pravidly jako kola. To znamená, že by turisté neměli jezdit například po chodnících. "Výskyt elektrokoloběžek a tříkolek strážníci městské policie již v centru metropole zaznamenali. Zatím jsme ale neměli žádné incidenty," uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Jako v Berlíně

Hledání alternativy k segwayům nepřekvapuje pražského radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD). "Samozřejmě očekávám, že to bude podobné jako v Berlíně a jiných městech a ty stroje (segwaye) se nahradí něčím jiným,“ míní. Zákazy vozítek ale podle něj nic neřeší. "Musí se nastavit řád pro všechny způsoby elektromobility. Jde o to, aby Česká republika k problému zaujala nějaké stanovisko," dodal Dolínek.

Od začátku víkendu, kdy "bezsegwayová" zóna začala platit, se turisté na zakázaném vozítku v centru Prahy téměř nevyskytují. Strážníci kvůli nim sice posílili hlídky v ulicích a v sobotu chytili 16 lidí, kteří příkaz nerespektovali, v neděli však už nenarazili na nikoho. I když Praha začala majitele firem před vyhláškou varovat měsíce dopředu, vešla v platnost až v pátek 9. prosince, kdy město nainstalovalo přes 600 zákazových značek.

Provozovatelé segwayů považují vyhlášku za nezákonnou a chtějí se obrátit na ministerstvo dopravy, aby upřesnilo její výklad. Asociace Segway ČR, jejíž součástí je 25 firem, také plánuje podat na Prahu žalobu kvůli ušlým ziskům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy