Půjčovny hledají náhradu za zakázané segwaye. Turisté přesedli na koloběžky, ty ale nejsou "sexy"

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
13. 12. 2016 5:30
Někteří provozovatelé segwayů, které jsou na velké části Prahy od soboty zakázané, začali místo nich půjčovat turistům elektrické koloběžky, pro které platí stejná pravidla jako pro obyčejná kola. Strážníci se už s prvními koloběžkáři setkávají, problémy však zatím neřeší. Podle radního pro dopravu Petra Dolínka není částečné přesedlání na koloběžky žádným překvapením a Česko si musí určit, jaký k elektromobilitě zaujme postoj. Zakazování prý není cestou.
Foto: ČTK

Praha  Někteří podnikatelé hledají způsob, jak i po zákazu segwayů vozit turisty po pražských památkách. V ulicích se tak začaly objevovat skupinky lidí na elektrických koloběžkách, které obdivují dominanty hlavního města.

"Připravovala jsem se na zákaz segwayů. Nechtěla jsem porušovat paragrafy, a tak zkouším klientům nabídnout koloběžky. Je ale otázka, jestli se to chytne," řekla Aktuálně.cz Zuzana Eliášová z firmy SegwayTrip, která se zároveň angažuje i v Asociaci Segway ČR.

V Praze objevily elektrické koloběžky pro turisty. Provozovatelé jimi chtějí snížit ztráty za vyhlášku zakazující segwaye.
V Praze objevily elektrické koloběžky pro turisty. Provozovatelé jimi chtějí snížit ztráty za vyhlášku zakazující segwaye. | Foto: Jakub Zelenka

O úplnou náhradu se však nejedná. Segwaye jsou podle Eliášové oproti koloběžkám „sexy“, a turisté je právě proto vyhledávají. Někteří jsou tak novou nabídkou zklamáni a raději dlouho dopředu objednanou jízdu zruší.

Konkurenční společnost Prague Segway Tours zase začala na svých webových stránkách lákat na Harley Scooters – obří koloběžku připomínající slavné motorky. "Připadejte si jako Dennis Hopper a Peter Fonda při nezapomenutelné jízdě. Prohlídky s Harley Scootery po městě se blíží," láká inzerát.

Blíže se však k plánu nikdo z firmy vyjadřovat nechtěl. "Majitel to nebude komentovat. Uvidíme, jak se situace vyvine," odpověděla neurčitě Lucie Mojžíšová k chystanému rozšíření nabídky speciálních vozítek.

Na rozdíl od segwayů se elektrické koloběžky řídí stejnými pravidly jako kola. To znamená, že by turisté neměli jezdit například po chodnících. "Výskyt elektrokoloběžek a tříkolek strážníci městské policie již v centru metropole zaznamenali. Zatím jsme ale neměli žádné incidenty," uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Jako v Berlíně

Hledání alternativy k segwayům nepřekvapuje pražského radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD). "Samozřejmě očekávám, že to bude podobné jako v Berlíně a jiných městech a ty stroje (segwaye) se nahradí něčím jiným,“ míní. Zákazy vozítek ale podle něj nic neřeší. "Musí se nastavit řád pro všechny způsoby elektromobility. Jde o to, aby Česká republika k problému zaujala nějaké stanovisko," dodal Dolínek.

Od začátku víkendu, kdy "bezsegwayová" zóna začala platit, se turisté na zakázaném vozítku v centru Prahy téměř nevyskytují. Strážníci kvůli nim sice posílili hlídky v ulicích a v sobotu chytili 16 lidí, kteří příkaz nerespektovali, v neděli však už nenarazili na nikoho. I když Praha začala majitele firem před vyhláškou varovat měsíce dopředu, vešla v platnost až v pátek 9. prosince, kdy město nainstalovalo přes 600 zákazových značek.

Provozovatelé segwayů považují vyhlášku za nezákonnou a chtějí se obrátit na ministerstvo dopravy, aby upřesnilo její výklad. Asociace Segway ČR, jejíž součástí je 25 firem, také plánuje podat na Prahu žalobu kvůli ušlým ziskům.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy