Proti koalici ODS a ČSSD chtějí protestovat tisíce lidí

Michal Štůsek Michal Štůsek
26. 11. 2010 14:40
Demonstrace se uskuteční 30. listopadu před prvním zasedáním zastupitelstva
První demonstrace proti pražské koalici proběhla 17. listopadu
První demonstrace proti pražské koalici proběhla 17. listopadu | Foto: Jan Langer

Praha - Na prvím zasedání v úterý zřejmě pražské zastupitele přivítá několik tisíc demonstrantů.

Na ustavující schůzi zastupitelstva se bude hlasováním stvrzovat nedávno domluvená koalice mezi ODS a ČSSD.

Pořadatelé protestu zde mají v plánu předat petici, jejíž signatáři nesouhlasí s dlouhodobým stylem vedení pražského magistrátu.

"Vytvoření velké koalice chápeme jako známku toho, že zavedený způsob vládnutí na magistrátu bude pokračovat ve starých kolejích. Domníváme se, že je to v rozporu s vůlí většiny pražských voličů, kteří důrazně dali najevo, že si přejí skutečnou změnu," vysvětluje vznik petice jeden z jejích autorů, filosof Václav Němec.

Podívejte se na fotografie z první pražské demonstrace

Reakce příštího primátora

Jeden z lídrů pražské ODS, lékař Bohuslav Svoboda

"Protesty proti modro oranžové koalici na pražském magistrátu jsou nepochopením standardního politického řešení výsledků voleb. Není navíc zřejmé čeho přesně chtějí dosáhnout. Řada požadavků je přitom zcela veřejně prosazována kandidátem ODS na primátora a jsou také obsaženy v koaliční dohodě.

Dohoda politických stran ODS a ČSSD je navíc zcela chybně označována jako ´velká koalice´, což má spolu s nepravdivými informacemi o předem připravených řešeních vyvolávat pocit jakéhosi podvodu na voličích."

Svoji účast na demonstraci, která se uskuteční v úterý 30. listopadu od devíti hodin ráno na Mariánské náměstí v Praze, přislíbily na sociální síti Facebook téměř 3 tisíce lidí. Autoři protestu věří, že tímto projevem nesouhlasu mohou změnit názor některých členů zastupitelstva a zastavit tak vznik koalice.

Petici za pět dní podepsalo téměř 15 tisíc lidí, mezi kterými je i režisérka Olga Sommerová, filosof Miroslav Petříček nebo lídr skupiny Gipsy.cz Radek Banga. Pro srovnání - v pražských volbách do zastupitelstva odevzdali lidé 3 446 881 hlasů, z toho ODS dostala 796 218 hlasů.

Situaci hodnotíte nesprávně

Na občanskou aktivitu reagoval dopisem člen ODS a favorit na pražského primátora Bohuslav Svoboda.

"Koalice vznikla zcela demokraticky na základě výsledků volby vás a vašich spoluobčanů. Já sám jako volební lídr ODS, bez ohledu na zprávy z druhé ruky, jsem příkladem jednoznačné změny a také garantem dořešení sporných projektů," napsal.

V dopise dále vyvrací, že vytvoření koalice na magistrátu naznačuje dosavadní způsob vládnutí a odporuje vůli voličů. "V současné chvíli to však vypadá, že poněkud nesprávně hodnotíte současnou politickou situaci a to ještě před započetím práce nového Zastupitelstva hl. m. Prahy," uzavírá svůj dopis.

Na demonstraci se připravuje i pražský magistrát. První jednání zastupitelstva budou vzhledem k plánované demonstraci provázet zpřísněné bezpečnostní podmínky. Město proto posílí ostrahu, kterou budou v úterý zajišťovat jak městští strážníci, tak i Policie ČR.

Mluvčí magistrátu předem upozornil, že kapacita místa pro veřejnost v zastupitelském sálu je omezená a avizované tři tisícovky demonstrantů nemají šanci se do prostoru vtěsnat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy