Proti koalici ODS a ČSSD chtějí protestovat tisíce lidí

Michal Štůsek Michal Štůsek
26. 11. 2010 14:40
Demonstrace se uskuteční 30. listopadu před prvním zasedáním zastupitelstva
První demonstrace proti pražské koalici proběhla 17. listopadu
První demonstrace proti pražské koalici proběhla 17. listopadu | Foto: Jan Langer

Praha - Na prvím zasedání v úterý zřejmě pražské zastupitele přivítá několik tisíc demonstrantů.

Na ustavující schůzi zastupitelstva se bude hlasováním stvrzovat nedávno domluvená koalice mezi ODS a ČSSD.

Pořadatelé protestu zde mají v plánu předat petici, jejíž signatáři nesouhlasí s dlouhodobým stylem vedení pražského magistrátu.

"Vytvoření velké koalice chápeme jako známku toho, že zavedený způsob vládnutí na magistrátu bude pokračovat ve starých kolejích. Domníváme se, že je to v rozporu s vůlí většiny pražských voličů, kteří důrazně dali najevo, že si přejí skutečnou změnu," vysvětluje vznik petice jeden z jejích autorů, filosof Václav Němec.

Podívejte se na fotografie z první pražské demonstrace

Reakce příštího primátora

Jeden z lídrů pražské ODS, lékař Bohuslav Svoboda

"Protesty proti modro oranžové koalici na pražském magistrátu jsou nepochopením standardního politického řešení výsledků voleb. Není navíc zřejmé čeho přesně chtějí dosáhnout. Řada požadavků je přitom zcela veřejně prosazována kandidátem ODS na primátora a jsou také obsaženy v koaliční dohodě.

Dohoda politických stran ODS a ČSSD je navíc zcela chybně označována jako ´velká koalice´, což má spolu s nepravdivými informacemi o předem připravených řešeních vyvolávat pocit jakéhosi podvodu na voličích."

Svoji účast na demonstraci, která se uskuteční v úterý 30. listopadu od devíti hodin ráno na Mariánské náměstí v Praze, přislíbily na sociální síti Facebook téměř 3 tisíce lidí. Autoři protestu věří, že tímto projevem nesouhlasu mohou změnit názor některých členů zastupitelstva a zastavit tak vznik koalice.

Petici za pět dní podepsalo téměř 15 tisíc lidí, mezi kterými je i režisérka Olga Sommerová, filosof Miroslav Petříček nebo lídr skupiny Gipsy.cz Radek Banga. Pro srovnání - v pražských volbách do zastupitelstva odevzdali lidé 3 446 881 hlasů, z toho ODS dostala 796 218 hlasů.

Situaci hodnotíte nesprávně

Na občanskou aktivitu reagoval dopisem člen ODS a favorit na pražského primátora Bohuslav Svoboda.

"Koalice vznikla zcela demokraticky na základě výsledků volby vás a vašich spoluobčanů. Já sám jako volební lídr ODS, bez ohledu na zprávy z druhé ruky, jsem příkladem jednoznačné změny a také garantem dořešení sporných projektů," napsal.

V dopise dále vyvrací, že vytvoření koalice na magistrátu naznačuje dosavadní způsob vládnutí a odporuje vůli voličů. "V současné chvíli to však vypadá, že poněkud nesprávně hodnotíte současnou politickou situaci a to ještě před započetím práce nového Zastupitelstva hl. m. Prahy," uzavírá svůj dopis.

Na demonstraci se připravuje i pražský magistrát. První jednání zastupitelstva budou vzhledem k plánované demonstraci provázet zpřísněné bezpečnostní podmínky. Město proto posílí ostrahu, kterou budou v úterý zajišťovat jak městští strážníci, tak i Policie ČR.

Mluvčí magistrátu předem upozornil, že kapacita místa pro veřejnost v zastupitelském sálu je omezená a avizované tři tisícovky demonstrantů nemají šanci se do prostoru vtěsnat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 3 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy