Proti koalici ODS a ČSSD chtějí protestovat tisíce lidí

Michal Štůsek Michal Štůsek
26. 11. 2010 14:40
Demonstrace se uskuteční 30. listopadu před prvním zasedáním zastupitelstva
První demonstrace proti pražské koalici proběhla 17. listopadu
První demonstrace proti pražské koalici proběhla 17. listopadu | Foto: Jan Langer

Praha - Na prvím zasedání v úterý zřejmě pražské zastupitele přivítá několik tisíc demonstrantů.

Na ustavující schůzi zastupitelstva se bude hlasováním stvrzovat nedávno domluvená koalice mezi ODS a ČSSD.

Pořadatelé protestu zde mají v plánu předat petici, jejíž signatáři nesouhlasí s dlouhodobým stylem vedení pražského magistrátu.

"Vytvoření velké koalice chápeme jako známku toho, že zavedený způsob vládnutí na magistrátu bude pokračovat ve starých kolejích. Domníváme se, že je to v rozporu s vůlí většiny pražských voličů, kteří důrazně dali najevo, že si přejí skutečnou změnu," vysvětluje vznik petice jeden z jejích autorů, filosof Václav Němec.

Podívejte se na fotografie z první pražské demonstrace

Reakce příštího primátora

Jeden z lídrů pražské ODS, lékař Bohuslav Svoboda

"Protesty proti modro oranžové koalici na pražském magistrátu jsou nepochopením standardního politického řešení výsledků voleb. Není navíc zřejmé čeho přesně chtějí dosáhnout. Řada požadavků je přitom zcela veřejně prosazována kandidátem ODS na primátora a jsou také obsaženy v koaliční dohodě.

Dohoda politických stran ODS a ČSSD je navíc zcela chybně označována jako ´velká koalice´, což má spolu s nepravdivými informacemi o předem připravených řešeních vyvolávat pocit jakéhosi podvodu na voličích."

Svoji účast na demonstraci, která se uskuteční v úterý 30. listopadu od devíti hodin ráno na Mariánské náměstí v Praze, přislíbily na sociální síti Facebook téměř 3 tisíce lidí. Autoři protestu věří, že tímto projevem nesouhlasu mohou změnit názor některých členů zastupitelstva a zastavit tak vznik koalice.

Petici za pět dní podepsalo téměř 15 tisíc lidí, mezi kterými je i režisérka Olga Sommerová, filosof Miroslav Petříček nebo lídr skupiny Gipsy.cz Radek Banga. Pro srovnání - v pražských volbách do zastupitelstva odevzdali lidé 3 446 881 hlasů, z toho ODS dostala 796 218 hlasů.

Situaci hodnotíte nesprávně

Na občanskou aktivitu reagoval dopisem člen ODS a favorit na pražského primátora Bohuslav Svoboda.

"Koalice vznikla zcela demokraticky na základě výsledků volby vás a vašich spoluobčanů. Já sám jako volební lídr ODS, bez ohledu na zprávy z druhé ruky, jsem příkladem jednoznačné změny a také garantem dořešení sporných projektů," napsal.

V dopise dále vyvrací, že vytvoření koalice na magistrátu naznačuje dosavadní způsob vládnutí a odporuje vůli voličů. "V současné chvíli to však vypadá, že poněkud nesprávně hodnotíte současnou politickou situaci a to ještě před započetím práce nového Zastupitelstva hl. m. Prahy," uzavírá svůj dopis.

Na demonstraci se připravuje i pražský magistrát. První jednání zastupitelstva budou vzhledem k plánované demonstraci provázet zpřísněné bezpečnostní podmínky. Město proto posílí ostrahu, kterou budou v úterý zajišťovat jak městští strážníci, tak i Policie ČR.

Mluvčí magistrátu předem upozornil, že kapacita místa pro veřejnost v zastupitelském sálu je omezená a avizované tři tisícovky demonstrantů nemají šanci se do prostoru vtěsnat.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy