Proč už na Praze 3 nechtějí Kliniku. Stačila petice se stovkou podpisů

Lenka Havelková
24. 2. 2016 17:05
Petice asi stovky lidí z Prahy 3 odstartovala snahu městské části o ukončení existence sociálního centra Klinika v Jeseniově ulici. Objekt je podle stavebního úřadu užíván v rozporu s kolaudačním rozhodnutím, podle kterého musí být budova využívána ke zdravotnickým účelům. Iniciativa Klinika se nyní snaží získat podporu veřejnosti a také přesvědčit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby požádal o změnu užívání stavby. Ten je ale proti. Na podporu Kliniky vznikla po útocích petice, která má nyní přes dva tisíce podpisů.
Centrum Klinika
Centrum Klinika | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Autonomní centrum Klinika, které už téměř rok na Žižkově využívá dříve chátrající budovu v Jeseniově ulici, musí znovu řešit svoji nejistou budoucnost. Tentokrát ale Generální inspekci bezpečnostních sborů, která o prostory ztratila zájem, nahradil stavební úřad Prahy 3. Stačila k tomu petice proti dalšímu působení centra, kterou podepsala asi stovka obyvatel Prahy 3.

Odbor výstavby městské části Praha 3 se situací začal zabývat a následně poslal upozornění Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), že výpůjčka Iniciativě Klinika nemůže být prodloužena, protože budova byla zkolaudována jako plicní zdravotnické zařízení, a jiné využití je tudíž nelegální.

Proti tomuto rozhodnutí však vzniká další petice, která si naopak zachování centra přeje a nyní má přes dva tisíce podpisů. Podporu Klinice vyjádřil i opoziční zastupitel Matěj Stropnický, který v úterý požádal o mimořádné zasedání zastupitelstva, na kterém by se měly sejít všechny zúčastněné strany, včetně občanů. Zasedání by se mělo uskutečnit v nejbližších dnech.

Klinika chce dále jednat

"Užívání budovy podle nás nelegální není. Je to nástroj úřadu, aby se nás zbavili. Je to formální drobnost, která se dá vyřešit jednoduchým správním úkonem," říká zástupce Kliniky Arnošt Novák. Ten dále potvrdil, že již obnovili jednání s ÚZSVM, po kterém se snaží vymoci zažádání o změnu účelu stavby.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) však dále trvá na svém stanovisku, že rekolaudaci povést nemůže, a tím pádem smlouva Klinice nebude prodloužena. "Prodloužení výpůjčky Iniciativě Klinika by bylo v rozporu s právním řádem a bylo by sankčně postižitelné,“ uvedl tiskový mluvčí Radek Ležatka.

Starostka městské části Praha 3 Vladislava Hujová se opakovaně vyjádřila, že autonomní centrum Klinika je podle ní dlouhodobě vnímáno jako problémový subjekt a to nejen z hlediska občanského soužití, ale také z hlediska právního.

"Pokud by měli právní subjektivitu, tak bychom se mohli dohodnout. Téměř rok jsme je vyzývali k tomu, aby se nějakým způsobem právně ukotvili," říká a dále zdůrazňuje, že odbor výstavby odpověděl pouze na stížnost občanů. Asi stovka lidí si v listopadu minulého roku prostřednictvím petice stěžovala na pořádání hlučných koncertů a také na rozdělávání ohňů na zahradě objektu.

Petice za záchranu Kliniky

Za zachování Iniciativy Klinika naopak v těchto dnech vzniká petice, která má přes dva tisíce podpisů. Občané v ní žádají Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), aby umožnil další setrvání centra v objektu v Jeseniově ulici. Petice poukazuje na životaschopnost projektu, který v mnoha ohledech prospívá společnosti.

Na podporu Kliniky se postavil také opoziční zastupitel Prahy 3 Matej Stropnický. "O této věci je třeba diskutovat veřejně. Útok na Kliniku nesmí vést k tomu, že se Praha 3 připojí k lidem, kteří by chtěli ustoupit těm útočníkům," řekl Stropnický. Podle něj je užívání budovy možné legalizovat. "Kdyby k tomu byla vůle, tak by to pochopitelně šlo," dodal bývalý náměstek primátorky.

Dále ve svém vyjádření uvedl, že městská část by se měla postavit na stranu iniciativy, která se i přes opačnou náladu ve společnosti nebála zorganizovat dárcovskou sbírku na podporu uprchlíkům.

Spor o budovu Kliniky se vede od konce roku 2014. Původně měla o objekt zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů, její mluvčí Radka Sandorová ale ve čtvrtek řekla, že inspekce od záměru upustila. Státem vlastněný opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, squateři obsadili v prosinci 2014, uklidili jej a několik dní v něm provozovali sociální centrum. Poté je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí. Správcovský úřad s povolením vlády pak budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce. Ta skončí ve středu 2. března.

Situace kolem objektu se vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Před dvěma týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok vyšetřuje policie. V sobotu odpoledne vyjde od Kliniky protestní pochod na její podporu.

Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy