Inspekce už nemá o budovu Kliniky zájem. Centru končí smlouva v březnu a chce pokračovat

ČTK Klára Galová, ČTK
18. 2. 2016 14:58
Práce na rekonstrukci chátrající budovy, bezplatné aktivity pro veřejnost, sbírka na podporu uprchlíků, ale i čelení útokům maskovaných žhářů. Tak by se dal v bodech shrnout první rok působení Autonomního centra Klinika na Žižkově. Jeho zástupci se nyní snaží o prodloužení výpůjční smlouvy, a jelikož Generální inspekce bezpečnostních sborů už nemá o budovu zájem, je tak velká šance, že k prodloužení pronájmu dojde.
Autonomní centrum klinika
Autonomní centrum klinika | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Autonomní centrum Klinika slaví své první narozeniny. Za rok se aktivistům podařilo oživit chátrající budovu v Jeseniově ulici, ale její budoucnost není jistá. Na začátku března totiž vyprší smlouva o výpůjčce domu. O budovu měla zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), její mluvčí Radka Sandorová ale ve čtvrtek řekla, že inspekce od záměru upustila.

Zástupci centra si proto nepřipouštějí, že by jednání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových mohlo být neúspěšné. "Do následujícího roku vyhlížíme optimisticky. Jednáme o prodloužení výpůjčky a chceme pokračovat v našich aktivitách, včetně zvelebování domu," uvedl Arnošt Novák zastupující Kliniku.

"Nevidíme důvod, proč by nám teď smlouva neměla být prodloužena. Otevírá se tím i možnost dlouhodobějšího řešení," řekl po vyjádření GIBS Novák. "Požadavek Generální inspekce bezpečnostních sborů byl dle aktuální situace přehodnocen, a proto inspekce od původního záměru ustoupila," uvedla její mluvčí.

Majetkový úřad podle Nováka nemůže budovu vypůjčit více než na rok a smlouvu lze prodloužit nejvýše sedmkrát. "V současnosti probíhají v této záležitosti jednání, předpokládáme, že nejpozději do konce příštího týdne bude jasno. Další vývoj tak v tuto chvíli nelze předjímat," řekl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

První rok byl úspěšný

Na začátku působení si nadšenci na Žižkově dávali za cíl vybudovat sociální centrum bez grantů, dotací a s vlastní samosprávou. "Činnost na Klinice naplnila, a dokonce předčila naše očekávání. Hodnotíme rok úspěšně," řekl Novák.

Aktivisté se snažili s minimem prostředků zvelebit prázdný chátrající dům. Kvůli krátkodobé výpůjčce však bylo komplikované v domě provést rozsáhlejší opravy. "Myslím ale, že se nám podařilo ukázat, že na Žižkov patříme," dodal zástupce Kliniky.

V případě, že se aktivistům znova podaří získat dům k užívání, plánují rozšířit své aktivity. V současnosti zájemcům nabízí centrum každodenní program spojený s jazykovými kurzy, přednáškami, workshopy a dalšími bezplatnými činnostmi. Do budoucna plánují zřídit sociální prádelnu, knihařskou dílnu či spolupracovat s ekologickými zemědělci a dodávat lokální zeleninu zájemcům z okolí.

Spory se sousedy i útok zakuklenců

V minulosti čelili lidé z Kliniky různým problémům. Sousedé si například stěžovali na hluk a vyjádřili své obavy i po sbírce na podporu uprchlíků. Podle vlastních slov zástupců centra však všechny tyto problémy zdárně vyřešili. Před dvěma týdny zase Kliniku napadla skupina zakuklenců kameny a světlicemi. Ve stejný den se v Praze konaly demonstrace proti migraci, útok šetří policie.

Koalice na radnici Prahy 3 se k aktivitám žižkovského centra staví nesouhlasně. „Máme obavy o bezpečnost obyvatel a nechceme, aby se Praha 3 stala bojištěm extremistů,“ řekla Aktuálně.cz starostka Prahy 3 Vladislava Hujová. Naproti tomu Ondřej Rut z opozičního hnutí Žižkov (nejen) sobě si myslí, že není důvod smlouvu o výpůjčce neprodloužit. „Vadí mi, že koalice na Praze 3 hází oběti a útočníky nedávného incidentu do jednoho pytle,“ dodal.

Nadšenci z domu v Jeseniově plánují na 20. února už druhý ročník Dne pro Kliniku. Do něj budou zapojená různá místa po celé republice, která prostřednictvím koncertů a diskusí vyjádří Klinice svou podporu. Aktivisté však nechtějí pozornost strhnout jen na sebe.

"Tento rok je pro nás důležité podpořit všechny podobné autonomní a aktivistické iniciativy, a to nejen v Praze. Jde nám o otevření nových možností," řekl Jakub Ort z kolektivu centra.

 

Právě se děje

před 11 minutami

RRTV musí doplatit miliony korun odvolaným radním, potvrdil soud

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) musí svým šesti bývalým členům vyplatit celkem přes 14 milionů korun jako náhradu ušlé mzdy. Ve středu to pravomocně potvrdil soud, který zamítl odvolání vysílací rady. Přiznanou částku ještě výrazně navýší úroky z prodlení. Rada bude muset hradit i dalších zhruba 2,4 milionu, které muži vynaložili na soudní řízení.

Šestici radních odvolal v roce 2003 z funkce tehdejší premiér Vladimír Špidla, a to v souvislosti s arbitráží mezi Českem a Central European Media Enterprises (CME). Premiér Špidla tehdy vysílací radu odvolal, protože podle sněmovny opakovaně závažně neplnila své povinnosti a Česko kvůli tomu arbitráž prohrálo. Justice poté konstatovala, že Špidlovo rozhodnutí bylo nezákonné.

Bývalí radní Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Petr Žantovský, Josef Musil, Jiří Novotný a Petr Štěpánek se žalobou domáhali toho, aby jim RRTV doplatila mzdu od jejich odvolání až do vypršení šestiletého funkčního období. Soudy nakonec každému z nich přiznaly přes dva miliony korun. Období, po které muži nemohli vykonávat svou činnost, totiž vyhodnotily jako překážku v práci. Nejvíce - 2,88 milionu korun - dostal Duspiva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy