Inspekce už nemá o budovu Kliniky zájem. Centru končí smlouva v březnu a chce pokračovat

ČTK Klára Galová, ČTK
18. 2. 2016 14:58
Práce na rekonstrukci chátrající budovy, bezplatné aktivity pro veřejnost, sbírka na podporu uprchlíků, ale i čelení útokům maskovaných žhářů. Tak by se dal v bodech shrnout první rok působení Autonomního centra Klinika na Žižkově. Jeho zástupci se nyní snaží o prodloužení výpůjční smlouvy, a jelikož Generální inspekce bezpečnostních sborů už nemá o budovu zájem, je tak velká šance, že k prodloužení pronájmu dojde.
Autonomní centrum klinika
Autonomní centrum klinika | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Autonomní centrum Klinika slaví své první narozeniny. Za rok se aktivistům podařilo oživit chátrající budovu v Jeseniově ulici, ale její budoucnost není jistá. Na začátku března totiž vyprší smlouva o výpůjčce domu. O budovu měla zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), její mluvčí Radka Sandorová ale ve čtvrtek řekla, že inspekce od záměru upustila.

Zástupci centra si proto nepřipouštějí, že by jednání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových mohlo být neúspěšné. "Do následujícího roku vyhlížíme optimisticky. Jednáme o prodloužení výpůjčky a chceme pokračovat v našich aktivitách, včetně zvelebování domu," uvedl Arnošt Novák zastupující Kliniku.

"Nevidíme důvod, proč by nám teď smlouva neměla být prodloužena. Otevírá se tím i možnost dlouhodobějšího řešení," řekl po vyjádření GIBS Novák. "Požadavek Generální inspekce bezpečnostních sborů byl dle aktuální situace přehodnocen, a proto inspekce od původního záměru ustoupila," uvedla její mluvčí.

Majetkový úřad podle Nováka nemůže budovu vypůjčit více než na rok a smlouvu lze prodloužit nejvýše sedmkrát. "V současnosti probíhají v této záležitosti jednání, předpokládáme, že nejpozději do konce příštího týdne bude jasno. Další vývoj tak v tuto chvíli nelze předjímat," řekl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

První rok byl úspěšný

Na začátku působení si nadšenci na Žižkově dávali za cíl vybudovat sociální centrum bez grantů, dotací a s vlastní samosprávou. "Činnost na Klinice naplnila, a dokonce předčila naše očekávání. Hodnotíme rok úspěšně," řekl Novák.

Aktivisté se snažili s minimem prostředků zvelebit prázdný chátrající dům. Kvůli krátkodobé výpůjčce však bylo komplikované v domě provést rozsáhlejší opravy. "Myslím ale, že se nám podařilo ukázat, že na Žižkov patříme," dodal zástupce Kliniky.

V případě, že se aktivistům znova podaří získat dům k užívání, plánují rozšířit své aktivity. V současnosti zájemcům nabízí centrum každodenní program spojený s jazykovými kurzy, přednáškami, workshopy a dalšími bezplatnými činnostmi. Do budoucna plánují zřídit sociální prádelnu, knihařskou dílnu či spolupracovat s ekologickými zemědělci a dodávat lokální zeleninu zájemcům z okolí.

Spory se sousedy i útok zakuklenců

V minulosti čelili lidé z Kliniky různým problémům. Sousedé si například stěžovali na hluk a vyjádřili své obavy i po sbírce na podporu uprchlíků. Podle vlastních slov zástupců centra však všechny tyto problémy zdárně vyřešili. Před dvěma týdny zase Kliniku napadla skupina zakuklenců kameny a světlicemi. Ve stejný den se v Praze konaly demonstrace proti migraci, útok šetří policie.

Koalice na radnici Prahy 3 se k aktivitám žižkovského centra staví nesouhlasně. „Máme obavy o bezpečnost obyvatel a nechceme, aby se Praha 3 stala bojištěm extremistů,“ řekla Aktuálně.cz starostka Prahy 3 Vladislava Hujová. Naproti tomu Ondřej Rut z opozičního hnutí Žižkov (nejen) sobě si myslí, že není důvod smlouvu o výpůjčce neprodloužit. „Vadí mi, že koalice na Praze 3 hází oběti a útočníky nedávného incidentu do jednoho pytle,“ dodal.

Nadšenci z domu v Jeseniově plánují na 20. února už druhý ročník Dne pro Kliniku. Do něj budou zapojená různá místa po celé republice, která prostřednictvím koncertů a diskusí vyjádří Klinice svou podporu. Aktivisté však nechtějí pozornost strhnout jen na sebe.

"Tento rok je pro nás důležité podpořit všechny podobné autonomní a aktivistické iniciativy, a to nejen v Praze. Jde nám o otevření nových možností," řekl Jakub Ort z kolektivu centra.

 

Právě se děje

Další zprávy