Klinice nemůžeme prodloužit nájem, tvrdí úřad. Využití budovy je podle Prahy 3 nelegální

Klára Galová
19. 2. 2016 11:06
Smlouvu o výpůjčce objektu na Žižkově Autonomnímu sociálnímu centru Klinika nelze prodloužit. Hlavním důvodem je nesouhlasné stanovisko stavebního úřadu. Uvedl to dnes Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v tiskové zprávě. Stavební úřad Prahy 3 upozornil majetkový úřad, že stavba byla zkoulaudována jako plicní zdravotnické zařízení, a jiné využití je tudíž nelegální.
Autonomní centrum Klinika působí na Žižkově už rok.
Autonomní centrum Klinika působí na Žižkově už rok. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Autonomnímu sociálnímu centru Klinika nemůže Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prodloužit smlouvu o bezplatné výpůjčce domu v Jeseniově ulici na Žižkově. Stavba byla podle informací stavebního úřadu Prahy 3 zkolaudována jako plicní zdravotnické zařízení a prodloužení výpůjčky Klinice je vzhledem k její činnosti v rozporu se zákonem.

"Podle aktuálního sdělení odboru výstavby úřadu Městské části Praha 3, které bylo ÚZSVM doručeno 29. ledna 2016, je objekt Jeseniova užíván v rozporu s dokumentací, která je uložena v archivu stavebního úřadu. Stavba byla totiž povolena a následně schválena k užívání jako plicní zdravotnické zařízení," uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Zástupci Kliniky o této novince nemají žádné informace. "Zatím o tomto rozhodnutí nic nevíme, měli jsme zprávy pouze o tom, že Generální inspekce o budovu nemá dále zájem," vyjádřila se k situaci Martina Malinová z kolektivu Kliniky.

Generální inspekce bezpečnostních sborů už ve středu uvedla, že budovu využívat nechce, proto bude nyní podle ÚZSVM nabídnuta jiné státní instituci. V případě, že žádná neprojeví zájem, úřad vyhlásí transparentní výběrové řízení na její prodej.

Skutečnost, že budova byla zkolaudována jako zdravotnické zřízení a jiné využití je nepřípustné, nebyla v době uzavření smlouvy o výpůjčce v roce 2015 známa, proto tehdy přenechání budovy aktivistům nic nebránilo.

Bezplatná výpůjčka pro Kliniku skončí 2. března. K fungování Kliniky se starostka Prahy 3 Vladislava Hujová staví nesouhlasně. Podle ní se jedná o místo střetů pravicových a levicových extremistů a ohrožuje obyvatele městské části.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy