Klinice nemůžeme prodloužit nájem, tvrdí úřad. Využití budovy je podle Prahy 3 nelegální

Klára Galová
19. 2. 2016 11:06
Smlouvu o výpůjčce objektu na Žižkově Autonomnímu sociálnímu centru Klinika nelze prodloužit. Hlavním důvodem je nesouhlasné stanovisko stavebního úřadu. Uvedl to dnes Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v tiskové zprávě. Stavební úřad Prahy 3 upozornil majetkový úřad, že stavba byla zkoulaudována jako plicní zdravotnické zařízení, a jiné využití je tudíž nelegální.
Autonomní centrum Klinika působí na Žižkově už rok.
Autonomní centrum Klinika působí na Žižkově už rok. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Autonomnímu sociálnímu centru Klinika nemůže Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prodloužit smlouvu o bezplatné výpůjčce domu v Jeseniově ulici na Žižkově. Stavba byla podle informací stavebního úřadu Prahy 3 zkolaudována jako plicní zdravotnické zařízení a prodloužení výpůjčky Klinice je vzhledem k její činnosti v rozporu se zákonem.

"Podle aktuálního sdělení odboru výstavby úřadu Městské části Praha 3, které bylo ÚZSVM doručeno 29. ledna 2016, je objekt Jeseniova užíván v rozporu s dokumentací, která je uložena v archivu stavebního úřadu. Stavba byla totiž povolena a následně schválena k užívání jako plicní zdravotnické zařízení," uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Zástupci Kliniky o této novince nemají žádné informace. "Zatím o tomto rozhodnutí nic nevíme, měli jsme zprávy pouze o tom, že Generální inspekce o budovu nemá dále zájem," vyjádřila se k situaci Martina Malinová z kolektivu Kliniky.

Generální inspekce bezpečnostních sborů už ve středu uvedla, že budovu využívat nechce, proto bude nyní podle ÚZSVM nabídnuta jiné státní instituci. V případě, že žádná neprojeví zájem, úřad vyhlásí transparentní výběrové řízení na její prodej.

Skutečnost, že budova byla zkolaudována jako zdravotnické zřízení a jiné využití je nepřípustné, nebyla v době uzavření smlouvy o výpůjčce v roce 2015 známa, proto tehdy přenechání budovy aktivistům nic nebránilo.

Bezplatná výpůjčka pro Kliniku skončí 2. března. K fungování Kliniky se starostka Prahy 3 Vladislava Hujová staví nesouhlasně. Podle ní se jedná o místo střetů pravicových a levicových extremistů a ohrožuje obyvatele městské části.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy